Osudy dobrého vojáka Švejka s obrázky Josefa Lady I

Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154531/big_osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obraz-Nec-154531.jpg 4.1361

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka s obrázky Josefa Lady I

cvpython

Tento romám má jak své skalní příznivce, tak i naopak odpůrce. Řekl bych, že je to 50 na 50%. Já tuto knihu četl několikrát a vždy jsem se skvěle pobavil. Doporučuji všem.....i zarputilým

EliskaD

Této knize jsem se vždy vyhýbala stejně jako filmovému zpracování. A mé tušení nezklamalo. Knihu někde ve třetině odkládám nedotčenou. Vůbec mě to nebavilo, a to zejména proto, že období Rakousko-Uherska není zkrátka nic pro mě. Ani ten mnohokrát vzpomínaný humor a ironii jsem v knize nenalezla. Říkala jsem si, že tato kniha bude ta pravá výzva, ale ne, tohle prostě nedám a vzdávám se.

Prateri

Kniha, která mě nikdy nepřitahovala. Byla odsouzená k tomu, že ji nikdy nepřečtu. Až jeden z bodů čtenářské výzvy mě vybídl, abych se podívala do své knihovny na Švejka. No, tak jo - jsem si řekla - ale když se mi nebude líbit, tak s ním skončím. Co vám budu povídat - i spát jsem s ním chodila. Tolik ironie nad nesmyslností války v podání vojáka Švejka, jeho příkladů ze života, vše ošetřené před průšvihem jeho dobráckýma očima a značkou blba - to je skvost, který se musí hledat mezi řádky, ale je tam.

Zidanek
29.10.2021

"Jeden z nejoblíbenějších/nejobligátnějších vánočních filmů, a ty si nečetl filmovou předlohu?" To se mi honilo hlavou a zároveň to sloužilo jako motivace před přečtením této knihy.
Musím říct, že film místy dost citoval z knihy, což nebylo určitě na škodu, člověk si tak promítne vtipné momenty. Na druhou stranu to ve mě vyvolalo pocit, že ten balast kolem, který se ve filmu neobjevil, byl jen takovým zbytečným doplněním na počtu stránek knihy. Do dalších dílů už se pouštět nehodlám, zřejmě kvůli zhlédnutí filmu nejsem schopný docenit tu pravou kvalitu knihy.

VěraČamková
16.10.2021

oprášila jsem díky čtenářské výzvě. Švejk je tak nadčasové dílo, že snad ani není možný, aby se od dob rakouska uherska téměř nic u nás nezměnilo. Zase jsem si ale prodloužila život ...

LEGACY
17.04.2021

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.

Noname007
21.03.2021odpad!

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě...a nedočetla. V podstatě o ničem, jediný o čem se mluví je alkohol a ulívání, podlézání...no prostě přesně Češi. A jak se říká, knihu buď milujete nebo nenávidíte. Já se řadím do té druhé skupiny.

kobejn
06.01.2021

Chtěl jsem si porovnat film s knihou a obojí je stejný až na to, že ve filmu je spousta pasáží z knihy vypuštěna, respektive spousta pasáží z knihy není ve filmu, ale co ve filmu je, je doslova a do písmene i v knize, tudíž film je sice věrná kopie knihy, ale kopíruje jí zhruba tak půlku, kdyby jí měl kopírovat celou, tak by film netrval 3 ale 6 hodin. A za druhý, kniha je drsnější než film, kterej je pojatej hlavně jako komedie, kniha je spíš takovej thriller zabalenej do černýho humoru, Hašek vlastně popisuje naprosto nehumorné věci s cynickým nad věcí nadhledem, takže to vychází jako sranda, která je ale dost drsná. To film nenapodobuje, ten je vyloženě jen pozitivně komediální, kniha je v podstatě dost depresivní nebejt Haškova sarkastickýho stylu psaní.