Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2547 2547

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Slanka
17.04.2015 5 z 5

famózní počtení, styl autora je mi velmi blízký. Umí krásně, velice čtivě vykreslit atmosféru, charakteristiku postav, prostředí... úplně mě ta vůně rašeliny šimrala v nose!:-)
Určitě stojí za přečtení. Ne, stojí přímo za koupi, tuhle knihu musíte mít v knihovně :-D
Letím na další díl, jak to vlastně všechno bude?:)

kneslova
08.04.2015 4 z 5

Zajímavá kniha, zvláštní příběh, velice povedený konec, syrová skotská divočina... tak za 4,5 hvězdiček, ale to nejde, každopádně, jdu na další knihu od P.Maye

Dáma s hrnstjm
02.04.2015 4 z 5

Poutavé vyprávění se zajímavě zapletenou zápletkou, zasazené do lákavého prostředí se silnou atmosférou. V dějové linii se šikovně prolíná minulost s přítomností a dějové zvraty nejsou moc předvídatelné. To vše mi stačí k úplné spokojenosti.

Ifanka
31.03.2015 5 z 5

Skvěle napsaný příběh. Nemohla jsem přestat číst :) Těším se na další pokračování!

eiramka
28.03.2015 3 z 5

Příběh odehrávající se na skotském ostrové, kde život je tvrdý a každý z ostrovanů si nachází svůj způsob přežití - někdo přijme život na ostrově jako svůj osud, jiný zase z ostrova uteče při první příležitosti - jako komisař Fin, kterého vyšetřování brutální vraždy přivádí o mnoho let zpět a přinutí nutí ho ke konfrontaci se svými bývalými spolužáky ale i se sebou samým. Skvostné líčení přírody i drsného života, prolínání časových dějů - a před námi se pozvolna odvíjí příběh, který má kořeny až hluboko v dětství. Velmi dobré čtení!

Katschka
25.03.2015 5 z 5

Pokud někdo čeká klasickou detektivku, bude nejspíš trochu zklamaný. Každopádně jen do chvíle, než ho kniha úplně pohltí. Ze začátku mi trochu vadilo střídání příběhů, ale čím víc to celé začínalo dávat smysl, tím víc mě to bavilo.
Výborný příběh, téměř nikdy neutichající a všudypřítomný vítr a naprosto famózní popis milované skotské krajiny mě nakonec přeci jen donutil vygooglit si obrázky ostrova Lewis a kochat se tou neskutečnou krásou.
Pět hvězd!

Alma-Nacida
22.03.2015 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha, kterou se zdráhám nazvat detektivkou. Spíš je to psychothriller. Jen jedna poznámka - uvítala bych nějaký přehled toho, jak se čtou ta gaelská jména.

salamandrina
15.03.2015 4 z 5

čekala jsem klasickou detektivku, ale nakonec jsem byla překvapená, jak silný to příběh je. úplně vyzývá ke zfilmování.

maruschka
13.03.2015 5 z 5

Překvapení. Pro mě rozhodně příjemné, ale pokud někdo čeká příběh ve stylu severských detektivek, bude možná maličko rozčarovaný. Já dostala to, co miluju nejvíc - příběh, ve kterém se prolíná minulost s přítomností, příběh s dávkou krásně bolavého patosu, příběh muže, který příliš dlouho čekal na vypořádání se starými ranami... Obecně nejsem extra fanda detektivek, protože u nich je hlavním smyslem udržet čtenáře napjatého až do konce. Bohužel často otravně brzo odhadnu aspoň částečně hlavního zloducha, takže pak už to není úplně ono. Tady se mi to stalo taky (dokonce jsem vytušila i to šílené Finovo tajemství), ale protože má knížka mnohem víc vrstev než klasická detektivka, na zážitku to rozhodně neubralo, spíš naopak. Všechno to Finovo tápání, ta jeho neukotvenost a pocit zmaru dostaly úplně nový rozměr. Miluju zranitelné literární hrdiny, takže Fin je pro mě naprosto dokonalý (i když si uvědomuju, že je to možné jen díky kapitolám - úžasným!!! - psaným v 1. osobě a že pro lidi, kteří ho obklopují, musí být mírně řečeno odtažitý).
Mám dvě maličké výtky. Občas jsem si u dětských postav říkala, jestli by sedmileté děti opravdu použily podobná vyjádření (na druhou stranu jsem perplex z autorovy odvahy přiznat i dětem emoce, na které v literatuře mají většinou "nárok" jen dospělí); totéž u drsných dělníků a námořníků. Občas někdo z nich pronesl větu jako scénárista z BBC (echm ;) ). A jedna konkrétní věta (snad to nebude spoiler) - "Takhle to nemusí skončit." Neee!!!
Nicméně - chválím překlad, krásnou češtinu a snad jen jedinou chybku na téměř 400 stran.
Fin! Fin! Fin!
PS: Vlastně se mi celou dobu vracela myšlenka, že je to ženské čtení v nejlepším smyslu slova. Muži prominou ;)
PPS: Doporučuju číst v parném létě, případně s dekou a něčím na zahřátí po ruce.

hancass
11.03.2015 5 z 5

Vynikající dílo. Jeden z nejoriginálnějších detektívních románů současnosti s překvapivým koncem. Agatha Christie má pokračovatele.

jaroslav63
06.03.2015 5 z 5

Naprostá bomba. Tato kniha mě dostala jako už dlouho žádná. Nalejte si single malt whiskey s vůní rašeliny a nechte se unášet drsným příběhem z drsného ostrova. Scotland for ever!

Hasali
03.03.2015 5 z 5

Hustý.... to je knížka, která Vám nedá spát - a musíte číst a musíte, dokud... :-) Není to napínavým dějem - i když to taky je, není to příběhem, který musíte vyřešit - i to tam je, není to drsnou přírodou - která tam taky je....je to všechno dohromady :-) A jazykem vyprávěným tak, že cítíte, že tam jste taky... Doporučuji, navštivte Ostrov Lewis, určitě dostane i Vás... 5* si knížka určitě zaslouží, a já si dám den dva oddych, aby ji pěkně strávila, a sedlo si co si sednout má a hupky dupky na další díl!!!!

Lenka.Vílka
02.03.2015 5 z 5

Bez vahani oznacuji jako to nejlepsi, co jsem v posledni dobe (napric zanry) cetla. Uz se tesim na pokracovani.

JanaDor
27.02.2015 5 z 5

Kniha se výborně četla. Autor je velmi dobrý vypravěč. Dokázal ve mně vyvolat pocity zvědavosti, soudržnosti a pochopení k Finovi. Oblíbila jsem si ho a s napětím jsem čekala, co bude. Trochu mi vadil styl vyprávění autora ve smyslu vysvětlování. Např. na začátku sdělil, že Fin ztratil syna. Až na třísté straně jsem se dozvěděla, jakým způsobem se to stalo. Tuto metodu nakousnutí tématu a pozdějšího vysvětlení, použil v knize několikrát. Dost mě tím štval, protože jsem holka zvědavá. Ale splnilo to svůj účel, četla jsem velmi rychle, abych se dozvěděla, jak to je.
Jen upozorňuji, že na obálce je zmínka o temném a děsivém thrilleru. Pro mě by bylo spíše bližší pojmenování temný, detektivní román. Děsivé to pro mě nebylo. Spíše napínavé a tajemné.
Moc se těším na další díl. Doufám, že se setkám nejen s Finem, ale i s jeho přáteli z ostrova Lewis. Doporučuji.

Pet007
15.02.2015 4 z 5

Bylo to mé první seznámení s audioknihou. Určitě jsem si vybrala dobrý titul namluvený sympatickým hercem (Jiřím Dvořákem). Detektiv Fin se kromě pátraní po vrahovi vrací i do svého dětství, což nakonec, jak se ukáže, spolu souvisí. Vezme nás na drsný skotský ostrov, kde se mluví galsky a muži každý rok vyráží na Skálu na lov ptáků.

Zdenda20
07.02.2015 3 z 5

Dle komentářů máme každý jiné požadavky na knihu. Podle mého názoru má dobrý děj. Jen mi v první polovině vadilo to rozdělení času. Příběh mládí a další kapitola součastnost. Do thrilleru to má dle mého daleko. Ale co mi zaujalo, tak ten popis tradice ostrova s lovem ptáků na skále. Takové sem nikdo nesmí. Jako detektivku doporučuji, téměř do konce jsem netušil motiv.

andream
28.01.2015 5 z 5

Parádní jízda, chvilku ostře nahoru a chvilku loudavě dolů.Zdaleka netušíte, kam vás to na další stránce hodí. Rozhodně to tedy není thriller, jak u uváděno u knihy, je tam spíš více emocí, přemýšlení, lží, nezpracovaných starých křivd...závěr překvapující, strhující a vlastně úlevný. Rozhodně stojí za přečtení, hned se vrhám na druhý díl -))

Křižík
22.01.2015

Knížku mám zatím rozečtenou. Dočtu ji, ale do dalších dílů se tedy nepustím. Pokud by byla inzerovaná jako román, dobře, hodnocení by bylo lepší. Koupila jsem ji ale jako detektivku a kritéria pro tento žánr prostě nesplňuje, takže zklamání. Rozvleklé popisy všeho možného, cesta z letiště na policejní stanici ve čtečce snad na 4 stránky a to mám malé písmo (když budu chtít číst cestopis, koupím si cestopis). Neustálé návraty do dětství, které v příběhu sice hraje zásadní roli, ale člověk přece nemusí vědět všechno, co bylo kdysi před stodolou, za stodolou, ve stodole, jak vysoká byla tráva, odkud vanuly větry, občas exkurze do dějepisu, pak zase do zeměpisu (už čekám jen na přírodopis, i když ten je tam zastoupený lovem terejů, takže k tomu se asi také autor dostane...). Jako detektivka slabé, slabé, zdlouhavé, rozvleklé, vyškrtala bych tomu polovinu stránek a pak by se to dalo za detektivku považovat. Není to Jo Nesbo, není to Henning Mankell, není to Mo Hayder ani Mari Jungstedtová, bohužel. Nejvíc mi to připomíná Mlhy Ölandu od Theorina, k těm jsem měla úplně stejné výtky.

Palele
19.01.2015 4 z 5

Zas po delší době kniha, u které jsem zvědavá zda udrží laťku i u druhého dílu.

Nifredil
18.01.2015 5 z 5

Právě jsem se vrátila z Ostrova Lewis! Byl to výborný zážitek a každému doporučuji zkusit ho vyzkoušet. Napsala bych, že kdo má rád severské krimi bude nadšený, ale je to jiné. Má to úžasnou atmosféru, spád, příběh...prostě zase se mi jednou dostala do ruky opravdu výborná kniha. Rozhodně 5 hvězd a nejraději i šest.