Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222967/bmid_sachove-figurky-222967.jpg 4 1585 328

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Jedna z nejlépe hodnocených kriminálních sérií posledních let je nyní kompletní. Nový začátek vlije Finu Macleodovi optimismus do žil. Znovu se usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků coby šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo svého kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne kromě šoku z pohledu na Roddyho ostatky i něco jiného, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Host

The Chessmen , 2012

Chesterton
11.10.2018 3 z 5

Příběhy Petera Maye rozplétají složité předivo morálního rozhodování. Návratem do dětství svých hrdinů ukazuje jemné a nenápadné kořeny budoucího zla i odpuštění. To je podle mne to, čím tolik oslovuje. Kouzlí atmosféru, vykresluje přírodu a dokáže vtáhnout hluboko do lidských duší, kde se rodí láska i nenávist. Ukazuje jak křehký je člověk jako dítě i dospělý. Jak důležité je chránit i malý náznak dobra.
Jako bonus v drsném skotském kraji vplétá do příběhů přirozenou i pokroucenou křesťanskou víru a tím často přidává lidským dramatům na autentičnosti.
Avšak pro mě se stejně často neubrání až přehnané obraznosti a zbytečnému zaplétání do vztahů. Proto mi třeba i tato kniha přišla trochu nabobtnalá a upovídaná. Velice by mu slušela střízlivost.

bookcase
01.10.2018 5 z 5

Četla jsem ji hodně dlouho, ale stála za to.

TeaPeter
29.09.2018 4 z 5

Po dočtení třetí knihy série přichází čas na bilancování. Vlastně ani nevím, do jakého žánru ty knihy patří. Detektivní linie byly vlastně slabé a nepříliš výrazné. Možná společenský nebo psychologický román z prostředí, které se mi těžko chápe. Z pohledu našich zeměpisných poloh se většina postav - hlavního hrdinu nevyjímaje - chovala až nepochopitelně. Že všech knih na mě čišela jakási zoufalost - doslovná i přenesená, neschopnost nebo nemožnost překonat životní situace, do kterých se postavy dostaly. Jednoduše beznaděj. Budu si teď muset sehnat nějaké optimistické čtení, abych tu depresi zahnal.

Evaho73
27.08.2018 5 z 5

Koniec. Dočítaná aj posledná kniha zo série, a vo mne pomaly doznieva jeden skvelý čitateľský zážitok....
Rozmýšľam: "Čo bolo v týchto detektívnych románoch také výnimočné, že ma to nútilo čítať jednú knihu za druhou?"
Predovšetkým to bol autorov časový nadhľad nad konaním hlavných postáv, kde sa cez spomienky na jednotlivé udalostí z ich minulosti, zároveň menili alebo vyvíjali aj ich súčasné životné postoje. Zároveň sa rozvíjali jednotlivé detektívné zápletky, ktoré mali medzi sebou určitú spojitosť. Každá kniha sa dá čítať aj jednotlivo, ale až prečítaním celej série vynikne majstrovstvo, ktorým je celé dielo napísané.

Odporúčam prečítať celú sériu !!!
⭐Prudko návykové čítanie !!!⭐

TaLu
17.08.2018 5 z 5

Tuto sérii čtu s hlubokým respektem k autorově schopnostem a talentu, pokud to mohu říci - od Boha.
Kniha je pro mě nezařaditelná do žánru.
Není to thriller, detektivka.....je to zprostředkování života. Ostrov se mi stal známým.
Hlavní i vedlejší postavy vyjadřují tu hlubokou touhu člověka najít smysl života. Proč jsme tady, proč sny mládí nedojdou většinou naplnění, ....jsme skutečně jen figurkami, kterými někdo, nebo něco pohybuje ? Hledání smyslu toho všeho tváří v tvář tragickým okolnostem. Myslím, že ještě nikdy jsem nečetla ten zápas člověka s větším zaujetím. Jako člověk, jež věří v Boha, bylo pro mě jednání a uvažování Fina cestou, jak vidět "z druhé strany" . Dovedu si představit další román s osudem hrdinů, ale přiznám se, že by mohl být jen výčtem toho, jak žijí, šplhají do hor, pálí a kopou rašelinu a brouzdají v písečná pláži omývané ledovou vodou. Tím bych se s nimi opět potkala. Ano, budou mi chybět, ale jsem ráda, že jejich život již nebude v ohrožení. Autorovi děkuji, že Finovi a všem kolem něho daroval život. A že přes to vše , čím Fin je, čtenář bezpečně ví, čím rozhodně není - není pokrytec. Jeho svědecká výpověď to bylo něco !
Celou knihu jsem čekala, zda dojde k zajizvení otevřené rány a jsem ráda, že: " Fin zavrtěl hlavou. Ne, není to útěcha....Ale alespoň se to uzavřelo"
A abych nezapomněla- děkuji za překlad, nerozumím jinému jazyku, ale poznám, když knihu špatný překlad poznamená a to se tentokráte určitě nestalo.

"Skoro Donaldovi jeho víru záviděl. Ten pocit, že nejsi nikdy sám"...........

ajasin
16.08.2018 5 z 5

Skvělá trilogie, úžasné příběhy. Osobně se mi více líbil druhý a třetí díl, ale možná jsem je jen četla v lepším rozpoložení. A budu se opět opakovat - tohle nejsou "jen" detektivky.

Knižní střípky
30.07.2018 5 z 5

Vyvrcholení celé série. Do třetice všeho dobrého. Tak toto zde platí na sto procent, alespoň pro mě. Bude mi smutno po tomto ostrově, po komunitě na něm. Tato trilogie mi přirostla k srdci a již dnes vím, že se ke knihám jednou vrátím.

cadic
07.07.2018 4 z 5

Pro mě asi lepší díl jak druhý, hlavní zápletka sice taková bezzubá a plytká ale začetl jsem se do toho tak, že jsem zvládl za jeden večer (možná i tím, že jsem v tu samou dobu byl v nemocnici a tam toho není moc na práci :D)
Jinak si myslím, že celkove ta trilogie je hravě čtivá, dobře umí vtáhnout do děje a má hlavu a patu. Víc takových autorů a titulů!

jaroiva
07.07.2018 4 z 5

Tato třetí část trilogie už mě natolik nevtáhla do sebe jako předešlé dvě. Knížka je pořád dost dobrá, ale měla jsem pocit, že jsem už jen pozorovatelem z dálky, zatímco u předešlých dvou jsem měla pocit, že jsem přímo na místě, s postavami jsem dýchala.
Tady jsem se už s nimi tak neztotožňovala. Trochu mi to připadalo jako návštěva ve třídě vrahů a lhářů, takže se mi to zdálo už méně uvěřitelné, než předešlé líčení dobrých i špatných vlastností všech postav.
A ten poslední výstřel, pane Mayi, bylo to nutné? No, asi jo, chápu, dává to smysl... :(
Ale ten epilog mi už připadal docela dost přitažený za vlasy. Zdá se mi, že někdy není potřeba všechny konce nitě ukončit uzlíkem. Klidně bych nechala příběh někde rozpletený, ať si čtenář domyslí. Nebo, jak píše elcapitano, v předešlém díle by to bylo určitě logičtější.

konicekbily
31.05.2018 4 z 5

Možná, zdá se poslední díl poněkud slabší, ale domnívám se, že se celá trilogie autorovi vydařila! Mělo to hlavu i patu a vše bylo vysvětleno. Těším se na další knihy tohoto autora.

Petass
13.05.2018 5 z 5

Zase jsem se bála zklamání a zase se nekonalo. Bylo to opět napínavé, zajímavé, objevily se nové postavy a mě jen překvapuje, jak to autor dokáže vtěsnat do už dříve popsané historie, aby vše zapadlo. Souhlasím s Oskli níže, že tentokrát to nebylo tolik "skotsky depresivní a mokré" ale i tak jsem si to užila. Až mě mrzí, že série figurkami končí. Doufala jsem, že se dozvím něco o Jamiem a organizovaném pytláctví. Tak třeba ve volném pokračování? Určitě zkusím i další autorovy knihy.

Nočnípták
11.05.2018 5 z 5

Krásně zakončená trilogie. Nejraději bych četla pořád dál. Nerada jsem se loučila.

sarka45
10.05.2018 5 z 5

Krásné završení trilogie. Pan May opět nezklamal. Zajímavý příběh, drsné prostředí, střídání současnosti s retrospektivou, propracované charaktery, nečekané rozuzlení. To vše povýšeno úžasným zpracováním v audioknize se skvělým Jiřím Dvořákem. Nezapomenutelný zážitek.

esfinge
26.04.2018 5 z 5

Skvele zakonceni trilogie. Vsechny tri dily nadherne napsane, Skotsko miluju. Dlouho se mi nestalo, ze jsem si cetbu vylozene schvalne pomalu vychutnavala:).

3nitka
18.04.2018 5 z 5

Celá trilógia výborná. Áno, v tejto poslednej je menej opísaná príroda a prostredie, to mi trocha chýbalo. Ale nie je čo vytknúť. Kniha je smutná, postavy majú ťažké osudy a záver je tiež neveľmi na výskanie. Ale život je taký.

AlenaF
08.04.2018 5 z 5

Závěrečný díl trilogie přečten, opět jsem nebyla zklamaná. Skvělá trilogie.

oskli
04.04.2018 5 z 5

Závěrečný díl trilogie je (pro mě) skoro tak skvělý jako první dva díly. Dějová linie nemá chybu, ale tentokrát mi chyběly popisy krajiny a takové to sugestivní líčení toho všeho okolo (i kdyby jen obyčejného deště a nízkých mraků). Ta atmosféra tentokrát nebyla tak mokrá, rašelinová a větrná (tím mě Peter May totiž úplně uhranul), ale přesto jsem byla smutná s každou stránkou, kterou jsem se blížila k závěru knihy...

Strnady095
19.03.2018 4 z 5

parádní závěr trilogie, opět je detektivka pouze na okraji...připomnělo mi to vzpomínání jak v Posledním kabrioletu...jen trochu skotštější a mrazivější...teď přemýšlím, zda bude pokračování...

Sandalkar
04.03.2018 5 z 5

Petera Maye prostě žeru. Při popisu krajiny cítím slanou vůni moře, slyším dunění větru a vlny tříštící se o skalnaté pobřeží. Musím přemýšlet nad složitými postavami s propletenými osudy. Příjemný hlavní hrdina, který je sice násoska a mrmlal (pro detektivy diagnóza), ale je zapamatovatelný a uvěřitelný. Šachové figurky jsou čtenářským zážitkem. Doporučuji všem, kterým nesedí severská drastičnost.

Standa24
03.03.2018 4 z 5

Trilogie přečtená, příběh se uzavřel a Fina snad čeká klidnější budoucnost bez trpkých tajemství z minulosti. Doufám, že se někdy na Hebridy podívám :)