Ostrov doktora Moreauva

Ostrov doktora Moreauva https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438741/mid_ostrov-doktora-moreauva-lBE-438741.jpg 4 413 75

Ostrov doktora Moreaua je jeden z prvých románov dnes už klasického anglického autora žánru vedecko-fantastickej literatúry Herberta Georgea Wellsa. Román podáva príbeh stroskotanca Prendicka, ktorého pred istou smrťou zachráni čln doktora Moreaua. Hoci román patrí medzi rané diela tohto klasika sci-fi literatúry, nesie významné morálne a filozofické posolstvo. Predovšetkým preto, že skúma hranice medzi morálnym a nemorálnym konaním človeka. Doktor Moreau sa utiahne na pustý ostrov, aby robil po kusy na zvieratách, pri ktorých ich nevýslovne mučí, ale svoje konanie ospravedlňuje vyšším záujmom záujmom vedeckého poznania. Takýmto počínaním sa stáva pre svoje skonštruované stvorenia akýmsi Bohom, čo otvára pole premýšľaniu nad vzťahom moci a jej správneho používania či zneužívania. V neposlednom rade sa otvára analógia so súčasnosťou, keď v rámci genetického inžinierstva a klonovania existuje reálna možnosť robiť obdobné pokusy, hoci v inom zmysle, než ako zamýšľal Wells. Aj to nastavuje určité kritické zrkadlo súčasnej civilizácii a vede ako inštitúcii, aby si ľudstvo určilo hranice medzi normálnym vedeckým skúmaním a takým, kde by sa nové poznatky mohli zneužiť alebo vymknúť spod kontroly vedcov.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Pravda

The Island of Doctor Moreau , 1896

Joges
05.07.2016 3 z 5

Kdysi před lety jsem se nedokoukal na film, nejspíš mě příliš neohromil. Zkusil jsem to teď napravit v podobě audioknihy, ale ani tentokrát mě příběh moc nevzal. V době vzniku to byl nejspíš trhák, dnes mi to nic moc nedalo - tj. občas popisné, zdlouhavé, předvídatelné. Ale Darwin by nad knihou jistě zajásal.

Kozel
25.12.2015 4 z 5

Wells prostě umí. Delší povídka, kde se rychle střídá napětí s klidnějšími scénami, díky čemuž má příběh schopnost čtenáře chytit a nepustit až do konce. Nejděsivější (přesto u Wellse obvyklé) jsou ony hlavní myšlenky o tom, že nejmocnější tvor na Zemi není nic než pouhopouhé zvíře a že přes tuto velkou moc existuje něco, co nelze porazit. Nelze totiž porazit přírodu. Nikdy. Nijak. Ona je tím největším vládcem, z kterého si uměle tvoříme nepřítele.

Peleus
20.08.2015 4 z 5

Je neuvěřitelné, kolika dalším literárním, filmovým a herním dílům posloužila tato kniha jako inspirace!

Osobně oceňuji, že autor rozvinul látku pouze do jedné přerostlejší povídky.

Nejeden z nás by dokázal bez dlouhého přemýšlení jmenovat hned několik děl, kdy se nápad rozvíjí zhruba do třetiny, zatímco ve zbytku se bezostyšně nastavuje a nastavuje a ...

P.S. I po letech stále kvalitní čtivo. Bravo!

haWranka
30.06.2015 5 z 5

Tenká a vlastně jednoduše a stručně napsaná knížka. A i přesto jsem ji četla několikrát a pokaždé mí běhal mráz po zádech.

technolog
07.06.2015 4 z 5

Moc dobře napsaná kniha. Osobně doporučuji přečíst, dal bych jí jako povinnou četbu.

jorgesob
11.12.2014 5 z 5

tuhle knížku jsem se snažil sehnat už pěkných pár let, jelikož v české distribuci se nenachází koupil jsem si ji ve slovenském jazyce. a musím přiznat, že je to nejlepší kniha co jsem za posledních pár let přečetl. opravdu skvělá...scifi a drsné dobrodružství v jednom a dle mě hodně nadčasové dílo

Sejber
28.10.2014 3 z 5

Herbert Wells je jeden z průkopníků science fiction 19. století a tak je i potřeba tuto knihu vnímat. V kontextu této doby jde zajisté o významné dílo tohoto žánru a při zvýšené hladině vnímání krutosti doktora Moreaua jde o zajímavou knihu.

Eigis
04.04.2014 4 z 5

v dnešní době by asi autoři toto téma pojali trochu jinak, ale v té době to bylo průkopnické dílo.

kurcatovium
19.03.2014 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale styl pana Wellse mám opravdu rád. Ať už se jednalo o různé povídky, Válku světů nebo o Neviditelného, vždy se mi líbila ona nadčasová uvěřitelnost veškerého vyprávění. A přesně to se potvrzuje i na Ostrovu doktora Moreaua. Výborně napsané, tajuplné až děsivé, ale hlavně - (svým způsobem) uvěřitelné, zvláště v dnešní době všelikých genetických pokusů. Výborně za 4,5 hvězdičky.

evickakyticka
06.02.2014 4 z 5

Celkem strašidelné. Překvapilo. Jen škoda, že byl příběh tak krátký, dal by se z toho udělat pěkný napínavý román.

Rup
09.09.2013 4 z 5

Ve své době zajisté mimořádně vyjímečné téma, nepochybně srovnatelné třeba s vizemi Orwellovými. Ačkoli román vyznívá spíše dobrodružně, nastoluje několik morálně-etických otázek. Velmi dobře a čtivě napsané. Mohu jen doporučit.

Bobšule
03.02.2013 3 z 5

Moc mě nebavilo nejprve se děsit sešívaných chudáků a pak je litovat. Nemám na takové věci žaludek a čtu raději pro uvolnění mysli, než pro její zatížení utrpením druhých, byť fiktivním.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Hlavní hrdina vypráví svůj příběh, kdy se po ztroskotání lodi dostal na podivný ostrov. Postupně odkrývá pravdu, kterou čtenář tuší z popsaných událostí. Většina lidí asi všeobecně tuší, o čem Ostrov doktora Moreaua je, což vůbec nevadí, protože kniha v sobě skrývá spoustu tajemství, která vynahradí to největší (účel ostrova). Popis děje v ich-formě navíc knize dodává na skutečnosti a nutí k zamyšlení, že takový ostrov by skutečně mohl existovat. V dnešní době genetického inženýrství by to zas tak neuskutečnitelné nebylo.

nightlybird
26.01.2012 4 z 5

Kniha, která v době svého vydání vyvolala řadu negativních reakcí, kniha která inspirovala i další autory (Aldisse a vlastně i Vercorse) ani ne tak tématem, jako právě etickými otázkami, které v ní autor předestřel. Otázkami, které jsou vlastně aktuální i dnes v souvislosti s genetikou, s genovými manipulacemi nebo třeba problematikou pokusů na zvířatech ( nevidím moc velký rozdíl mezi vivisekcí a takovými pokusy). Prostě technika provedení se změnila, morální hlediska a otazníky ale stále zůstávají.
Mimo negativních ohlasů měla ale i jakýsi pozitivní dopad, řada lidí si uvědomila jaká zvěrstva se dějí za zdmi vědeckých laboratoří a kniha tak podnítila vznik Britské společnost pro zrušení vivisekce (1898).
Přestože je víc jak století stará, stále stojí na přečtení a zamyšlení.

MilkyA
12.04.2011 5 z 5

jedna z mojich najoblubenejsich kniziek z detskeho oddelenia v zilinskej kniznici...ani nevedeli, co tam ku detickam zalozili..a ja mala hrabava hydina to nasla :D