Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36673/bmid_ostre-sledovane-vlaky-Hmd-36673.jpg 3 3919 3919

Novela o milostných nesnázích mladého železničáře a jeho boji proti okupantům se odehrává na malé železniční stanici na konci druhé světové války.

fnoudek
16.10.2018 4 z 5

"Ale víte", povídám, "nedělejte, že nevíte" :-)

ALadin1905
04.10.2018 5 z 5

Tentokráte zkusím být stručnější: ačkoliv považuji "Anglického krále" za vrchol Hrabalovy tvorby, tato útlá knížečka mi přece asi zůstane v srdci uložená nejhlouběji ... Něžné i surové, realistické i zahalené v jakémsi snovém oparu, v zimní mlze ... Intenzívní, a přece plynoucí svým vlastním tempem, tempem provozu onoho malého nádraží na sklonku války; plynoucí v čase relativním, kdy „... jiskřící krystalky sněhu tikají jako miliony vteřinových ručiček ...“, když si dovolím autora citovat... A co pak ten obraz Pánaboha, převlečeného za obrovitého zedníka, jenž už se mi z mysli nikdy nevytratí ...
Nutno ještě nezapomenout zmínit asi nejpovedenější Menzelovu filmovou adaptaci Hrabalova díla ;-)

SSTknihy
27.09.2018 4 z 5

Hrabalův styl je velmi osobitý. Mám ráda, jak si čtenáře pomalu omotává kolem prstu, táhne ho na linii zdánlivě neexistujícího příběhu a už ho nepustí. Příběh Miloše Hrmy je o lásce, strastech dospívání, nejistotě, hledání sebe sama. Je o válce a o tom, že i ti nejobyčejnější z nás se mohou stát hrdiny. Díky skvělému filmovému zpracování jsem měla navíc při čtení dokonalou vizuální představu.

Pjefa
11.09.2018 2 z 5

Dílo je pěkné, čtivé a celkem i příjemné. Absurditou převyšuje hodně českých klasiků, ale pro mě naprosto neuchopitelné. Četla jsem to dvakrát + audiokniha a nějak pořád nevím, co tím chtěl autor přesně říct. Myslím si, že je v tom víc, ale čtení mezi řádky v této knize fakt nezvládám.

Véča
03.09.2018 4 z 5

Dlouho jsem se chystala na knížky od Hrabala, Ostře sledované vlaky jsem si vybrala jako první. Myslím, že to byla dobrá volba, protože příběh i styl psaní se mi líbil. Avšak ne všechny myšlenky jsem dokázala správně uchopit, občas jsem se přistihla, že u čtení nedávám pozor a nevím, o čem vlastně čtu. Nicméně konec mě překvapil a rozhodně se chystám na další novely!

esterkucerova
31.08.2018 2 z 5

Pro mě těžce uchopitelné dílo.
Kniha se mi velmi špatně četla, nelíbil se mi styl, jakým je napsaná a často jsem se přistihla, že sice čtu, ale vůbec nevím o čem a v duchu přemýšlím nad něčím jiným.
Úplně si nemylsím, že by to bylo tím, že jí nedokážu pochopit jako spíš tím, že hlavní hrdina je mi krajně nesmypatický, prostředí se mi nelíbí a nebýt toho konce, dala bych hvědzu jednu..

Simona99
19.08.2018 3 z 5

Knizku jsem cetla jako povinnou cetbu...uplne jsem ji nepochopila, ale to je asi bohuzel problemem dnesni generace...musim ale rict, ze i pres nepochopenou pointu na me z knizky dychala atmosfera, takove vlastenectvi a ze bychom se jako narod nemeli vzdavat. Doufam, ze se ke knize jeste pozdeji vratim a treba ji poznam lepe, byla bych rada.

Beet67
14.08.2018 4 z 5

Knihu jsem si přečetla z povinnosti, ale hned po pár stránkách jsem věděla, že bude patřit mezi mé oblíbené. Vtipná, krátká, ovšem tragická. Konec mě opravdu mrzel, ale zároveň pobavil, když se i v těžké situaci objevilo: Měli jsme radši sedět doma na prdeli....Určitě se ke knize vrátím

Makaja
05.08.2018 4 z 5

Mě to bavilo, má to atmosféru a - navzdory tématu a konci - jakousi lehkost a vtip.

maweik
03.08.2018 5 z 5

Dnešní generací nedoceněné dílo i autor. Vidím to ve svém okolí a jsem vděčná, že k této skupině nepatřím. Čím to je? Asi pro mnoho lidí již nepochopitelné... Kdo ví

hoho99
16.07.2018 5 z 5

Mně se kniha líbila moc. Hrabalovu poetiku, atmosféru jeho děl a vykreslení postav jsem si zamiloval. Na to jak je text členěn (nebo spíš nečleněn) jsem si celkem v pohodě zvykl. Moc se mi líbí upřímnost postav a velmi pobavily tragikomické historky vložené do příběhu. Doporučuji!

Péťa1950
02.07.2018 5 z 5

V komentářích je jasně vidět střet generací. Pro mne Hrabalovsky podané téma války, lásky, dospívání, odvahy. Pro o padesát let mladší čtenáře nuda, nuda, nuda. Škoda

Luna7
02.07.2018 4 z 5

Stejně divné jako film, ale přece jenom jsem knížku více pochopila než film. Nebo ne, nejsem si tím úplně jista... Každopádně dávám slabší 4* ani nevím přesně proč, bylo to takové bez nějakého rozumného děje.

Lethania
02.07.2018 2 z 5

Tak tohle bylo opravdu šlápnutí vedle. Knihu jsem přečetla v domnění, že to bude další jednoduchá a nenáročná 'knížka' k maturitě, ale po jejím přečtení jsem měla nutkání ji spálit a tvářit se, že jsem ji nikdy nečetla. Nikomu ji rozhodně nedoporučím.

Blondebookdevil
03.06.2018 3 z 5

Povinná četba mi nabízí klasiku, a já jsem za to ráda, ačkoliv se mně ne všechno líbí. Tento příběh vnímám jen jako popis nádraží, pohoršení nad razítky na zadnici Zdeničky, a náhlý smutný konec. Ale určitě zkusím ještě film od Menzela.

blxckpearl
25.05.2018 1 z 5

Ještě že je kniha tak krátká, protože mi to připadalo jako příšerná nuda. Skoro celou knihu se jen řeší posedlost hlavní postavy "stát se mužem" a popisuje se, pro mě absolutně nezajímavé, prostředí železniční stanice. To opravdu není kniha pro mě.

DuncanIdaho
21.05.2018 5 z 5

Plusy jsou opětovná poetická vyjádření těžké doby s trochou té erotiky (stejně jako u Obsluhoval jsem anglického krále). Mínusy jsou opět dlouhá souvětí bez jakéhokoliv dělení na kapitoly. Ale co jiného od Hrabala čekat. Jen ten konec je smutný. Ale celkově jo, přečtěte si to.

martin09
16.05.2018 5 z 5

Další skvělá knížka od mého oblíbeného autora. Do nudného prostředí malé železniční stanice dokázal autor vnést děj a trochu humoru. Knížka se mi líbí o něco více než film, který je ovšem také perfektní.

Pazúzu96
21.04.2018 3 z 5

Sice tato novela patří mezi klasiku, ale nijak mě nenadchla. Ano, je zajímavé pozorovat vývoj a osud mladého železničáře a jeho konečné rozhodnutí přidat se k odboji, které ho na konci stojí život. Ale víc mě dílo neoslovilo.

Mamosvain
14.04.2018 4 z 5

Jedna další povinná četba za mnou a opět jsem se bavil. I přes fakt, že se jedná o pouhou novelu, jejíž délka nedosahuje čísel tak vysokých, jak by si někteří pro povinnou literaturu představovali, mne velmi fascinovalo, co vše nám Hrabal stihne sdělit. Ukazuje nám velmi zajímavý pohled na život člověka ve střední vrstvě své doby, jehož život rozhodně není snadný. Nejzvláštnější věc vlastně byla jednoduchost hlavního děje, protože zhruba třetinu knihy nám Hrma popisuje minulost svojí a lidí a míst okolo. Základní "zápletka" se pořádně rozvíjí až posledních pár stránek, i přes to nám ji však autor ukazuje velmi zajímavým způsobem. Doporučuji přečíst i jako povinnou literaturu!