Osmý život (pro Brilku)

Osmý život (pro Brilku) https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428819/bmid_osmy-zivot-pro-brilku-N4O-428819.jpeg 5 524 162

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Host

Das achte Leben (Für Brilka) , 2014

Kaja1
27.04.2021 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, před odjezdem do Gruzie, zájezd zrušen, knihu jsem však naštěstí nezrušila. Téměř sto let barvité historie jedné rodiny na pozadí dějinných událostí. Chtěla bych vědět, zda aspoň Brilka bude žít šťastný život. Bolela mě z ní nejen duše, ale hlavně ruce, přes 800 stran v jedné knize už něco váží...

lištička123
25.03.2021 5 z 5

Sice pěkná bichlička, ale skvěle napsaná. Tolik příběhů a tolik osudů na jednom místě. K tomu informace z historie. Výborný zážitek s touto knihou.

salamandrina
25.03.2021 4 z 5

Rodinná sága z Gruzie. Bavilo, i když některé pasáže mě úplně nechytli - což se odvíjí od toho, jak moc mi postavy byly sympatické. Každopádně dobře napsané, čtivé a pro mě i z historického hlediska dost poučné.

Jediný co vytýkám - klidně bych tady obětovala kvalitu papíru a zvolila nějakou menší gramáž - fakt se to nedá držet v ruce jak to tlustý :)

Sjaxie51
07.02.2021 5 z 5

Za posledních pár let nejlepší kniha. Literatura se vším co k definici slovesnosti patří. Výrazné postavy a jejich dramatický vývoj, historie, nádherný jazyk a formulace. Objemnost knihy mi vůbec nevadila a doufám ze si ještě budu moci přečíst i tu osmou knihu Brilčinu. 100% a poděkování autorce.

matula1977
06.02.2021 5 z 5

Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se odhodlala začít číst, tato kniha je evidentně
no "bichle". Škoda, že není možné dát víc hvězd na hodnocení, zaslouží si min.10. Ani jedna strana nebyla zbytečná, toto byl zážitek s velkým Z.

Gabromila
24.01.2021 5 z 5

Kniha nejen silná co do počtu stránek, ale úžasný, silný příběh, který mi ještě více otevřel pohled na život v Gruzii, Rusku, minulém (Sovětský svaz) a současném. Pozor na všechny totality.

sladkovka
14.01.2021 5 z 5

Když jsem knihu dostala a viděla jsem její tloušťku, tak jsem věděla, že si jí možná přečtu snad někdy ve stáří. Ale na Brilku přišel čas mnohem dřív a vůbec toho nelituji.
Kniha se mi tak dobře četla, že těch stránek bylo ještě málo.
Pro mě zajímavá kniha o historii Gruzie, osudy a prokletí hlavních hrdinů rodiny.
Při čtení stránek jsem věty hltala, občas jsem se usmála, ale spíš mi tekly slzy nad tolik neštěstí.

Zuzulet15
11.01.2021 4 z 5

Mám rada takéto nenápadné opakovanie hodín dejepisu v próze. Tragédia (moc dôvodov na úsmev v knihe nie je) rodiny Džašiových poprepletaná dejinnými udalosťami Ruska a Gruzínska je pomerne návykový, pomaly plynúci príbeh, ktorému občasné prekombinované dejové zvraty odpúšťam. A kľudne si túto bichľu ešte raz niekedy prečítam.

Gigy
05.01.2021 5 z 5

To jsem si teda dala! Hlídala jsem Brilku od chvíle, co jsem se dočetla, že má vyjít. Když jsem ji konečně ukořistila v knihovně, zjistila jsem, že je na ni tradiční délka výpůjčky fakt málo. Nakonec jsem si ji tedy musela koupit. Pak jsem u ní tři měsíce visela. A jo, stálo to za to. Ze všeho nejvíc oceňuji styl autorky a kvalitní překlad, věřím, že to nebylo ani pro jednu z žen jednoduché. Po tom všem je mi jasné, že to není knížka pro všechny. Někoho odradí délka, někoho právě mnou vyzdvihovaný styl, ale ti, kteří vytrvají, budou určitě nadšení tak, jako jsem nadšená teď já. Brilka mě po dlouhé době konečně řádně čtenářky nasytila!

Iva2020
03.01.2021 4 z 5

Bylo to dlouhé, neuvěřitelné... Tolik příběhů v jedné knize, často hodně drsné...wow. Přesto se to četlo samo. Jen tedy po přečtení mi napadlo: Co to sakra bylo za rodinu???
Výtka za mě - často jsem netušila věk postav. Vzhledem k množství hrdinů jsem si roky narození nezapamatovala a vracet se stále zpátky nemožné...možná by pomohl rodokmen rodu.

PS: také jsem se nechala před prectenim trochu zmást a myslela, že to bude hodně o čokoládovně...historie, rodina, různí majitelé atd. ....takže, kdo teď napíše román o čokoládovně?????

Mug
02.01.2021 5 z 5

Nedokážu nemilovat..
Četla jsem až neuctivě dlouho, ale stálo to za to. Na konci knihy jsem si nepamatovala, co bylo na začátku, ale nelituji.
Podstatnější je pod kůží silný zářez těžko popsatelných pocitů.

sioux
02.01.2021 2 z 5

Jako řada dalších, i já to nedočetl. Vzdal jsem to asi v půlce. Ze začátku mě to docela bavilo, kvalitní jazyk, zajímavé prostředí Gruzie a Ruska na začátku krvavého komunismu. Ale pak se začala vtírat nuda, jakoby to šlo odnikud nikam, jakoby se autorka v tom množství postav sama ztratila, vlastně jen běžel v knize čas. Všechny postavy mega nesympatické. Zdálo se mi, že autorka má docela dobré stylistické schopnosti, občas používá takový vzletný jazyk a pak mi došlo, že to jsou ty části knihy, kdy jsem se nejvíce nudil a pak je všechny přeskakoval.
Myslím, že si autorka vzala s touto ságou na sebe příliš velké sousto.

mgeisselreiter
02.01.2021 4 z 5

První asi 2/3 se jeví hodně zdlouhavé, rozvláčné. Poslední třetina, tedy v podstatě od části, kdy vypravěčka přišla na svět, jakoby román chytil druhý dech. Čte se mnohem lépe, je poutavější. První část bych hodnotil 60-65%, druhou pak 75% a celkově při 70% dám 4*. Jde o zajímavé čtení, které bych ale v této podobě hodně zredukoval.

Ešunela
31.12.2020 5 z 5

Kniha mě nejprve překvapila svým rozsahem, zatím jsem knihu o tolika stránkách nečetla. S hrdiny knihy jsem tudíž strávila poměrně dlouhé časové období a po přečtení mě začali chybět. Kniha je poučná díky popisu historických událostí v Rusku, Sovětském svazu, Gruzii v propojení s životy několika generací jedné gruzínské rodiny. Autorka píše čtivě a poutavě, je zde dostatek prostoru na vystižení charakterů jednotlivých postav a jejich vzájemných vztahů. Chvílemi působí příběh trochu chmurně, protože rodinu potkávají často tragické situace. Závěr knihy mě dojal, dává naději pro poslední generaci...pro Brilku

zuzana2599
12.12.2020 5 z 5

Ach, moje milá Brilko ! Tolik jsem se na tebe těšila, tolik jsem čekala, vyhlížela tě, jsi má vytoužená a očekávaná. A když jsem tě potom držela v rukou, docela si mě polekala, tolik stran a taková tloušťka slibovala něco mimořádného, výjimečného a já se nespletla, Brilko. Vůbec ne. Nemohu se s tebou rozloučit a chtěla bych číst dál. Chtěla bych tě znovu potkat, něco tak krásného, tolik neuvěřitelných slov a vět, tolik nádhery a krásy, smutku a bolesti, ŽIVOTA.
Už jenom pár okamžiků a najdeme se, Brilko.

Umřít - na tom nic nového není,
ani žít však není novější. (Jesenin)

Četla jsem týden a při čtení ani nedýchala...

mončičáček
11.12.2020 2 z 5

Uf, to se mu ulevilo... Opět (letos už podruhé)jsem se nechala nachytat na lákavou anotaci, ale očekávání se nenaplnilo.Přitom skořápka je fajn -zajimavé historické okolnosti, příběh podaný z více perspektiv-ale oříšek vevnitř nechutná vůbec příjemně:-(Tolik neštěstí,smrti a negativních emocí najednou je i na zkušenou čtenářku literatury z období holokaustu moc.Mockrát jsem měla chuť knížku znechuceně odhodit, ale je půjčená a navíc tak tlustá, že by se jí při dopadu určitě poškodila vazba,tak jsem ji radši dočetla, ale vracet se k ní nehodlám a doporučit ji taky nemůžu....

ibs
10.12.2020 5 z 5

Genialne, putave, uzasne rozpravanie rodinnej sagy v kontexte ruskej historie. PERFEKTNE!

a2jana
09.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha, za mě jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Rodinná sága, která nás provází celým stoletím. Krásně jsem se orientovala v postavách a kniha je nepsaná opravdu čtivě

Dresia
07.12.2020 odpad!

Na románu není navzdory hype vůbec nic strhujícího. Je to jen ukrutná nuda. Nedočteno.

marca_m
03.12.2020 5 z 5

Plnotučný, čtivý román napsaný krásným literárním jazykem. Obsahuje příběhy, z nichž by jistě šly napsat tři, čtyři samostatné romány, přesto se díky lineárnímu vyprávění v postavách ani ději neztrácíte. První část mě díky zajímavějšímu historickému pozadí bavila víc.