Osemsto míľ po Amazone

Joam Garral bol farmár na iqitotskej fazende (farme). Mal ženu Yaquitu a deti Manoela a Minhu. Nikdy z fazendy nevychádzal. Manoel mal priateľa Benita ktorý sa zasnúbil z farmárovou dcérou Minhou. Ale Benitova mama bola už stará a tak nemohla docestovať na iqitoskú fazendu, preto sa rozhodli že sa vydajú na svadbu do Beléma. Jedného dňa išli Manoel, Minha, Benito a Minhiná slúžka Lina na prechádzku keď Lina povedala nech sledujú lianu. Na konci liany našli obesenca. Benito ktorý bol armádny lekár mu dal prvú pomoc. Ten ktorého našli sa volal Fragoso a bol to kaderník. Od vtedy býval s nimi na fazende. Keď sa dostavala veľká loď ktorej odborný názov bol Jangada tak sa vydali na dlhú 800 míľ vzdialenú plavbu po Amazone do Beléma. Cesta nebola zaujímavá do vtedy kým nezobrali na palubu svojho krajana Torresa. Nikto o ňom nič nevedel a z nikým sa nerozprával. Upodozrielali ho z toho že chce zabiť Joama Garrala (Dacostu). Dobrodružstvo sa začalo keď na Jangadu došli kajmani (juhoamerické krokodílí). Vtedy zachranil život Joamovi Garralovi (Dacostovi) Torres keď zabil kajmana sekerou ako sa rútil na farmára. Vtedy povedal že farmárov život je pre neho veľmi cenný. Od vtedy už nikto nepodozrieval Torresa. Torres večer rozprával príbeh o Tijuckom zločine v ktorom ukradli štátne diamanty a pozabíjali stráž. Obvinení bol Joam Dacosta ktorý jediný prežil s tých čo poznali dátum cesty. Ale tomuto úradník sa krátko pred popravou podarilo újsť. Neskôr sa Torres stretol s farmárom sám. Vtedy mu povedal ,že vie o tom ,že jeho pravé meno je Joam Dacosta (do vtedy to nikto nevedel ani s jeho rodiny) a vie ,že nespáchal Tijúcky zločin. A povedal mu že má písomný dôkaz o jeho nevine ktorý napísal sám páchateľ zločinu. Ale dá mu ho len vtedy keď mu dá za ženu svoju dcéru Minhu. On dal vtedy vyhodiť Torresa z paluby. Neskôr ho zatkli a dali pred súd. Neskôr získali listinu od Torresa ktorého zabil Manoel. Ten bol napísaný tajným písmom ktoré nevedel sudca rozlúštiť. Neskôr Fragoso zistil meno páchateľa Tijúckeho zločinu. A vďaka tomu menu sa sudcovi podarilo zistiť šifru od listiny. A keď už viedli farmára na šibenicu vybehol sudca a zakričal že je neviny. Tak sa skončilo trápenie Joama Dacostu a jeho rodiny. Vidali sa na druhú polovicu cesty a keď prišli do Beléma boli oslavovaný ako hrdinovia. Konali sa dve svadby na ktoré sa prišlo pozrieť celé mest Manoel s Minhou a Fragoso s Linou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164563/osemsto-mil-po-amazone-164563.jpg 4.1114
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Mladé letá

La Jangada, 1881

Kniha Osemsto míľ po Amazone

Luigi1

Dobré čtení pro mě trochu méně známé knihy.

Majto

Dlhé roky som nečítal nič od tohoto autora, hoci svojho času som jeho knihy zbožňoval. Objavil som v pivnici starú knižnicu, tak som sa dal do čítania. Jednou z kníh bola aj táto.
Prvá časť ma príliš nezaujala. Popisy flóry, fauny, krajiny, všetko fajn, no priveľa informácií na malom priestore (asi preto som v mladosti tieto knihy mal rád), no druhá časť už chytila tempo aj dramatizáciu deja a to už ma bavilo viac. Na prvý pokus po mnohých rokoch som ale zistil, že tvorba J. Verna sa dá vstrebávať v každom veku.

former3980
01.10.2021

PERU - BRAZÍLIA. Skvelá kniha. Amazonka v celej svojej nádhere. Aj záporák, ktorého stihol zaslúžený trest, aj potrebná dávka napätia spod šibenice, či sa stihne vylúštiť kódovaný odkaz. Ako bonus boj s kajmanmi na "jangade" či potápačské entré s elektrickým úhorom...Malo to dynamiku, takže to odsýpalo oveľa lepšie ako venezuelské Nádherné Orinoco. Monsieur Verne - proste pán spisovateľ aj po takmer dvoch storočiach. Vrele odporúčam - 95 percent.

NemmamSlov
17.06.2021

Príbeh, v ktorom má opäť prevahu dobro víťaziť nad zlom. Je to najtipickejší bod, ktorý vystihuje Verneho. Autor bol sčítaný a rád cestoval. Tento krát ukazuje krásu Amazonu a vďaka nemu som si vedel predstaviť Amazonský prales v danej dobe. Človek by čakal, keď sa vybral Joam Garral so svojou rodinou po rieke Amazonka, že budú bojovať proti nástrahám tejto džungle, ako sú nebezpečne hady, či agresívny kanibalovia, no hrdina bojuje proti krivde. Joam Garral je totiž Brazílsky utečenec, ktorý utiekol pred trestom smrti. Samozrejme obvinený bol neprávom a o tom je náš príbeh. Nemôže chýbať ani záporák, ktorý je známy hneď od začiatku. Torrès odhaluje pravdu a vydiera Garrala, čo celý príbeh komplikuje.

Jellus
31.01.2021

S ignoraci lidstva mam obcas obavy, ze jednou vznikne kniha Hledani pralesa. Takova on-D-road story s krimi zapletkou :)

Mantikocka
23.07.2020

Kniha jako vždy dobrá, jen mě teď jako dospělého překvapil rozměr voru na kterém jedou, nějak si nedokážu představit vor 300m x 18m velký, hlavně jak by se tento kolos dal řídit???

Karcoolka2210
02.08.2018

Jules Verne je majster svojho remesla a mňa len mrzí, že mi trvalo tak dlho, kým som na to prišla ;)

Hotovson
01.05.2018

Pěkný čtení.

Na Verneovi mam rád, že je v knížkách vždycky jasně definovaný dobro a zlo a dobro samozřejmě vždy vítězí.

Ono je to taky někdy potřeba, přečíst si něco pěknýho a milýho, kde člověk vlastně ví, jak to dopadne, ale stejně si to přečte rád. A je úplně jedno, jestli mu je 15 nebo 50.