Opojenie z premeny

Opojenie z premeny https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309272/opojenie-z-premeny-XQK-309272.jpg 4 109 25

Stefan Zweig (1881 – 1942) – rakúsky spisovateľ, esejista, prekladateľ, pacifista, humanista bol vášnivý zástanca zjednotenej duchovnej Európy a spolunažívania národov i kultúr. Jeho život výrazne ovplyvnili obe svetové vojny. Proti prvej sa, napriek svojmu odporu k politike, verejne postavil. Tá druhá ho zlomila a stratiac svoje ideály si vzal život. Vo svojej tvorbe neúnavne zdôrazňoval právo človeka na uznanie jeho prirodzenosti, odmietal pokrytectvo a každý neprirodzený tlak. Silne ovplyvnený psychoanalýzou Sigmunda Freuda vykresľoval postavy zmietané vášňami a citmi, či to boli veľké osobnosti dejín alebo iba obyčajní, takmer bezvýznamní ľudia. V roku 1938 emigroval do Spojeného kráľovstva a v roku 1941 do brazílskeho Petrópolisu, kde spolu s manželkou spáchal samovraždu, keď sa k nemu dostali správy o ničení kultúrnych hodnôt nacistami. Jeho skvostný román Opojenie z premeny je príbehom dievčiny, ktorá sa z jednotvárneho života v malej obci dostáva na krátky čas do prostredia veľkomestskej spoločenskej smotánky, kde sa z tejto nenápadnej poštovej úradníčky stáva krásavica obletovaná vrstovníkmi z majetných rodín. Jej „opojenie z premeny" však netrvá dlho. Kniha je plná neuveriteľných kontrastov, pominuteľných stereotypov, vzrušujúcich nevšedností, či premien i neustáleho boja o priazeň a priateľstvo. Zároveň však dokonale vystihuje pocit vnútorného prázdna, ktorý sa po vojne usídlil v mysliach premýšľavých ľudí a zanechal v ich srdciach nezmazateľnú pachuť a trpkosť. Dielo vznikalo začiatkom v začiatkom tridsiatych rokov, no autora od práce na ňom odvádzala ekonomická a politická situácia v Európe. Napokon vyšlo až posmrtne v roku 1982.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Európa

Rausch der Verwandlung , 1982

esussi
30.12.2014 5 z 5

Tato kniha dokonale vystihla pocit vnitřního prázdna, který se usídlil v myslích přemýšlivých lidí, které válka připravila o všechno. Hořkost v lidských srdcích je o to horší, když ví, že kdysi bylo líp.

A možná i jednou bude líp... I přesto, že se události odehrávají v době téměř před sto lety, lidská povaha se moc nezměnila. Stále existuje společenské pozlátko, které pokrývá povrch krásných a bohatých lidí. A pod tímto pozlátkem každý ukrývá své obavy a trápení...a běda tomu, komu se náhodou povede kousek tohoto pozlátka uloupnout.

Krutá náhoda oloupí Kláru o veškeré iluze, které si vytvořila o vyšší společnosti. A pád z výšky je pro ni bolestivý, už není cesty zpět. To radši smrt. Nebo ne? Jsem Zweigovi moc vděčná za laskavý konec, který nechává všechny možnosti otevřené.

pietroaretino
05.11.2014 4 z 5

" Každá látka v sobě nese určitou míru napětí, jejíž další stupňování už nesnese. Voda má svůj bod varu, kovy svůj bod tání, a ani prvky duše nemohou uniknout tomu nezvratnému zákonu. Radost může dosáhnout určitého stupně a nic navíc už člověk necítí, a stejně tak bolest, zoufalství, zdrcenost, hnus a strach. Když je vnitřní nádoba naplněna po okraj, nepojme do sebe už ani o jedinou kapku světa víc. "

vejnar
01.07.2014 5 z 5

Můj oblíbený autor Zweig, zas plný citu a pochopení těch nejniternějších pocitů a pohnutek, které nás naplňují, sužují a ženou dál po nekonečné dálnici touhy a chtění. Krásná kniha plná kontrastů: chudých a bohatých, pomíjivých stereotypů a vzrušujících nevšedností a proměn, boje o přízeň a kamarádství.. Vše je bráno s nadhledem, takže se člověk často i zasměje.

Pawlisman
20.05.2014 5 z 5

Zweig a nejde prostě jinak než za 5 hvězd. Literární elita. Několik strhujících momentů, ačkoliv jde víceméně opět o banální příběh. 8,5/10

Zorro
02.04.2013 4 z 5

Tenhle příběh mě dostal. Velice působivé. Jako kdyby to autor napsal v dnešní době...