Operace Bruneval

Operace Bruneval https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20713/operace-bruneval-20713.jpg 4 142 30

V únoru 1942 bylo na pobřeží kanálu La Manche v okupované Francii vysazeno sto dvacet britských výsadkářů s úkolem obsadit a rozmontovat německý protiletecký radar Würzburg. Poté se měli vrátit do Anglie s klíčovými součástkami. Na základě důkladného studia události, která vstoupila do vojenských dějin jako Bruneval Raid, popisuje Jiří Šulc v románu jak okolnosti, které operaci předcházely, tak vlastní akci, a současně přidává napínavý fiktivní příběh německého agenta. Poté, co britská rozvědka zjistí, že Němci dokázali významně pokročit při vývoji svého vlastního radaru, podaří se jí objevit místo, kde bylo zařízení instalováno - u vesnice Bruneval na pobřeží severní Francie. Rozhodnutí spustit operaci přijde bezodkladně. Úkol je svěřen nedávno vytvořené Parašutistické brigádě. Zpráva o chystané akci nicméně unikne k německému agentovi v Británii - velšskému nacionalistovi, který odmítá britskou vládu nad Walesem. Podaří se mu obnovit kontakt s Abwehrem a zároveň se snaží získat další informace. Sám ovšem netuší, že po zachycení jeho radiové depeše je mu na stopě vyšetřovací tým MI5. Podobně jako v úspěšném románu Dva proti Říši se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý špionážní román, který nás okamžitě vtáhne do děje jedné drobné, méně známé operace II. světové války. Odvážné akce, jež měla v dané době klíčovou důležitost. ... celý text

felixrr
06.02.2024 5 z 5

Od Šulce už nečekám nic než dokonalost, a on to zase dokázal...

marco026
15.09.2023 5 z 5

V období druhej svetovej vojny v rámci tajnej operácie s krycím názvom Biting mala špeciálna britská jednotka na francúzskom pobreží rozobrať nový typ nemeckého radaru a jeho súčiastky priniesť do Veľkej Británie na bližšie preskúmanie. Tento radar slúžil na lepšie riadenie protileteckej obrany v noci a nepriaznivom počasí. Román Operace Bruneval popisuje prípravu a priebeh operácie, ale tiež fiktívny príbeh nemeckého špióna.

Kniha Dva proti Říši od Jiřího Šulca patrí k najlepším vojnovým románom aké som kedy čítal a práve preto som od jeho ďalšej knihy s názvom Operace Bruneval mal veľké očakávania. Autor opäť nesklamal a v tomto diele prináša veľmi pútavý príbeh podľa skutočnej udalosti doplnený o vymyslenú špionážnu linku, ktorá však do deja perfektne zapadá a robí ho napínavejším. Pátranie po agentovi pracujúceho pre Nemcov je podľa mňa lepšie spracované než samotný výsadok a priebeh operácie. V podstate väčšina knihy sa venuje hlavne tejto príbehovej línii a príprave špeciálnej jednotky. Postupy pri pátraní po tomto špiónovi sú veľmi dobre spracované a je vidieť, že sa autor v dobových metódach vyšetrovania veľmi dobre vyzná.

Koniec a samotný priebeh operácie je perfektný, no napriek tomu si stojím za tým, že vymyslená špionážna časť je ešte o kúsok lepšia. Vzhľadom k tomu, že ide o román, tak zapracovanie tohto fiktívneho príbehu dáva zmysel. Okrem toho som o tejto tajnej akcii pred čítaním knihy predtým nikdy nepočul, takže som rád za doplnenie vedomostí. Rovnako ako pri Dva proti Říši musím dať dielu Operace Bruneval v hodnotení plný počet.

Kortez
21.07.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. No tak jo, pár krát jsem se nadechl, nebo i vyspal a šel do práce, ale nic na tom nemění fakt, že jsem využil každou minutu volného času a četl tuhle vynikající věc od vinikajícího autora. Žádné hluché místa, vše jelo jako po drátkách a nejvíc hodnotím linku s prozrazením operace opilým vojínem. Na samotné skutečné události z II. sv. války je tahle fikce v baru s welšským špionem - barmanem to pravé koření príběhu.

slunicko1958
04.05.2023 5 z 5

Knihy Jiřího Šulce jsou velmi zajímavé. Jejich základ tvoří skutečná událost a díky autorově schopnosti vyprávět příběh i pomocí částečné fikce jsou tak čtivé. Něčím mi připomínají díla F. Forsytha.

Platí to samozřejmě i pro tento román. Spisovateli se podařilo nesmírně poutavým způsobem popsat události kolem akce, která není laické veřejnosti tolik známá.
Jsem nadšená.

Paulus.1987
17.04.2023 5 z 5

Poslední kniha Jiřího Šulce, která mi zbývala k přečtení. Na rozdíl od ostatních autorových knih tato nenese žádnou českou stopu, ale to jí v ničem neubírá na čtivosti a napínavosti.

Oproti jiným knihám od Jiřího Šulce (např. Dva proti Říši, Zrádci, Mosty do Tel Avivu) není děj Operace Bruneval tolik košatý. Ačkoliv i zde probíhá několik dějových linií zároveň, výsledný příběh je celkem přímočarý. To ale není výtka. Kniha je napínavá a těžko se od ní odchází. Navíc i v tomto románu autor čerpal z historických faktů, takže se čtenář dozví spoustu zajímavostí.

Knihy Jiřího Šulce považuji za špičku žánru v české literatuře. Ani Operace Bruneval není výjimkou.

nero 13
02.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Operace Bruneval má dvě linky, jedna popisuje výcvik jednotky výsadkářů, která se má zmocnit německého radaru na francouzském pobřeží, a posléze realizaci samotného bojového nasazení, ta se s mírnými úpravami opravdu stala. Druhá linka je čistě špionážní a pojednává o pátrání po německém agentovi, který se snaží předat zprávu o připravované akci německému abwehru, tato linka je vymyšlená a přidaná k příběhu protože by jinak z Operace Bruneval nevznikl válečný román, ale jenom novela o jedné válečné akci.
Už jsem četl válečný román s podobnou tématikou, Tucet špinavců a ten se mi líbil o něco víc, ale ani Operace Bruneval nebyla špatná a je vidět že si s ní pan Jiří Šulc dal práci a musel vyhledat hodně pramenů aby jí mohl napsat.

jan.para
13.09.2022 4 z 5

Asi nejslabší kniha od Jiřího Šolce, ale přesto ji vřele doporučuji. Čtenář opět v knize najde několik dějových linek.

Svatka63
19.11.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že to bude víceméně "klučičí" čtení, které mi bude cizí, ale vzhledem k tomu, že se zajímám o historii 2. světové války, tak mě románové pojetí s prvky faktů potěšilo. Opět se kniha od Jiřího Šulce četla velmi dobře. Klidně bych dala 5 hvězdiček ale topka je Dva proti říši.

Hotovson
15.07.2021 5 z 5

O operaci jsem nevěděl zhola nic, i když rád sleduju dokumenty o 2.sv. válce, ale odborník nejsem, nicméně je knížka psaná tak čtivě, že mě okamžitě pohltila. Je to podle mě dost akční, líbí se mi, jak v poslední části se děj odehrává v podstatě po minutách, a to jak na frontě, tak ve velíně (nebo jak to nazvat) a zároveň probíhá pátrací akce po německym agentovi. Ve finále je to všechno o správnym načasování a jde o minuty, ne-li o vteřiny, jak kdybych koukal na nějakej akční film. Jo, tuto mi hodně bavilo. A docela mi překvapilo, že ztráty byly minimální.

heavy66
10.07.2021 5 z 5

Výborný román na pomezí reality a fikce, jako by autorovi vedl ruku sám klasik špionážní literatury Frederick Forsyth. Musím uznat, že FF to umí lépe, více se věnuje jednotlivým postavám. Všechny důležité uvede do děje příběhy z jejich minulosti, což dělá román zajímavější a čtivější. Ovšem nepamatuji se, že by v některé knize nechal parašutisty po seskoku vyčůrat!
Válečná kariéra velitele výsadkářů Johna Frosta pokračovala při obraně arnhemského mostu v operaci Market Garden v roce 1944, popsáno v knize Cornelia Ryana Vzdálený most. Kdo jste nečetl, doporučuji!

DanaKa81
17.06.2021 5 z 5

Pro mě druhá kniha v pořadí od tohoto výborného spisovatele a opět nezklamala. Dechberoucí a zároveň poučný román, který je z velké části postaven na skutečných historických událostech moc doporučuji k přečtení.

vercas945
03.06.2021 5 z 5

Další kniha od pana Šulce, od které jsem se nemohla odtrhnout. Dozvěděla jsem se zase něco nového, o akci jsem dosud nic nevěděla. Velmi pozitivně hodnotím i doslov, kde se čtenář dozví, co v knize byla skutečnost a co fikce, a navíc i něco o dalších osudech některých hrdinů.

AlenaF
23.04.2020 5 z 5

Kniha se četla se velmi dobře, děj měl spád, další historické poznatky. Doporučuji.

Crozz
03.02.2020 4 z 5

Dobrá knížka.

zdenek8422
02.01.2020 3 z 5

Za mě nejlepší (asi jako u většiny) Dva proti říši, poté Zrádci, následují Mosty do Tel Avivu a Operace Bruneval. Poslední ještě čeká. Jinak na str. 282 - "Nebojte se, pane", zavolal na něj mladý commando, podle přízvuku Velšan. Aneb, ne všichni Velšané to s Británií mysleli špatně? Každopádně, mě to pobavilo.

mata57
23.07.2019 5 z 5

Perfektně napsané. Hlavně oceňuji poctivě přiznaný vyfabulovaný paralelní příběh, což mnoho autorů nedělá a otáčí tak chod dějin vetšinou tendenčním směrem. Působí jako blahodárný katalyzátor pro časové rozprostření děje hlavního.

zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Další z vynikajících knih mého oblíbeného autora, která nesmí chybět v mé knihovně :-)))
Vřele doporučuji všem, kdo se alespoň trochu zajímá o historii a zároveň si chce fakt dobře počíst.
Pozor! Upozornění! Autor Jiří Šulc je silně návykový :-)))

helmiczka
23.01.2018 4 z 5

Takže v armáde a vo výzvedných službách to funguje podobne, ako v korporáte...

Melic
07.01.2017 3 z 5

Děj má spád, sledujeme více rovin splétajících se směrem k jedné operaci. Akorát ve jménech jsem se kapku ztrácel, nějak mi ta paměť přestává sloužit. Přesto po předchozím čtení Dvou proti říši se neubráním pocitu, že tato je o něco slabší. Kdo čte od autora jako první, přidejte si hvězdičku k hodnocení.

Klára90
16.12.2015 5 z 5

Další autorův čtivý, napínavý, strhující a vědomostně obohacující román. Přečteno za chvilku. Nemám co víc dodat, jsem nadšená.

bojové operace

Jiří Šulc