Opatství Northanger

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/862/bmid_opatstvi-northanger-W6R-862.jpg 4 1151 1151

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Northanger Abbey , 1818

Martinka 135
07.01.2014 odpad!

Je mi líto, že to musím říci navzdory tak vysokému hodnocení, ale nudnější a předvídatelnější knihu jsem nikdy nečetla. Opět variace "jak se provdat" na sto způsobů. Chápu, že ve své době to bylo hlavní starostí všech dívek (či jejich matek), ale kdybychom měli psát o každé takové, byly by dnešní knihovny přehlceny kýčovitými příběhy podobnými červené knihovně. (Což už vlastně jsou). Pro men zdlouhavý děj bez sebemenší zápletky a pointy.

miky103
18.12.2013 3 z 5

Souhlasím s tím, že se jedná o jedno ze slabších děl autorky. Místy příliš zdlouhavé a rozvláčné, místy příliš předvídatelné. Jediný zajímavější moment byla zápletka s generálem téměř na konci knihy.

Kate.S
23.08.2013 3 z 5

Po dočtení knihy jsem byla poněkud zklamaná a poslední stránky jsem četla jen z vlastního donucení. Toto je moje druhá kniha od Jane Austenová a k mojí smůle jsem ji četla po vynikající Pýše a předsudku, o které jsem dlouho přemýšlela. Ne že by mě tato kniha nebavila, ale nevtáhla mě do děje jako už zmiňovaná Pýcha a předsudek a k postavám jsem si nevytvořila žádné city. Jediný, kdo mi byl pořádně sympatický, byl Henry. Z Isabelly jsem měla špatný pocit hned u jejího setkání s Catherinou. Hodnotím to jako průměrnou knihu, ale ve čtení Jane Austenová zdaleka nekončím.

anett123
08.08.2013 5 z 5

Kdo má rád autorku, bude tuto knížku milovat a smát se u ní. Kdo nemá, ten její humor nepochopí a bude se nudit.

Lusik88
02.07.2013 3 z 5

Poněkud zdlouhavá...

juckey
27.06.2013 2 z 5

Jedna z nejslabších autorčiných knih. Žádná zkarikovaná postavička, která by stála za zmínku (byly tam pouze 2, z nichž jedna byla hulvát a druhá idiotka), zápletka na posledních 40 stránkách. Hlavní hrdinka postrádala vtip a i přes neustálé ujišťování, že je hodná, dobrosrdečná a laskavá, i hloubku. Až je s podivem, že ten román dopadl šťastně!

Rup
10.06.2013 3 z 5

Napsáno s vtipem a lehkostí, bohužel, pro mě spíše taková lepší červená knihovna.

Vojslava
08.06.2013 5 z 5

Po dlouhé době dočteno, ale je to velmi roztomilý, ironický a vtipný román. Nelituju, že jsem ho vzala do ruky, a ani jsem taky nečekala, že to bude tak zábavné! :-)

Seraphin
01.05.2013 5 z 5

Řekla bych, že zcela odpovídá filmovému zpracování.

Eseter
19.02.2013 5 z 5

Nejvtipnější a nejironičtější román Jane Austen. Miluju ho a nechápu, že jsem ho kdysi brala zcela vážně a doslovně! Naštěstí dnes už poznám, že překypuje ironií. Moje oblíbená postava je tu Thorpe, který má skvělé hlášky a průpovídky a připomíná mi trochu slečnu Bates z Emmy. Další postava Mr Tilney patří k mým nejoblíbenějším mužským hrdinům, líbí se mi, jak nám JA dá na konci románu na srozuměnou, proč se Henry do Catherine zamiloval. Zní to tak opravdově a je to zároveň originální a přesto stále romantické. Northanger Abbey patří vůbec k mým nejoblíbenějším románům.

tatruszka
04.02.2013 5 z 5

Jane Austenová velice vtipným způsobem popsala divokou fantazii dospívající dívky, nebála se do svého díla zakomponovat romány Ann Radcliffové, která ovlivnila její vlastní tvorbu.

danca044
16.12.2012 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Už jsem jí přečetla několikrát a nikdy mě neomrzí. Jane Austenová mě znovu nezklamala a dokázala, že je skvělá spisovatelka.

Atuin
28.10.2012

Další velice originální a nápaditá kniha,nedá se jí upřít tolik snad jen že byla tenká:)

studentice
31.07.2012 5 z 5

Podle me nejvtipnejsi knizka Austenove. Doporucuju:)

KateCullen
22.06.2012 5 z 5

Další báječná kniha od Jane Austenové, i když ne tak známá.

Sykysan
01.05.2012 3 z 5

Parodie na brakové romány své doby se paradoxně utápí v jejich patosu. Ovšem dialektika Austenové je i tady neskutečně zábavná.

sabulicka
03.04.2012 3 z 5

Velice napínavá kniha, která nás vrací zpátky do života v 18. a 19. století. Děj je velmi čtivý a velice zajímavý a ovšem že neztrácí autorčin sarkastický a ironický humor.

Majdule
21.01.2012 4 z 5

Nesměle přiznávám, že pro mě tohle není ta nej kniha nesmrtelné Jane Austenové. Odstup pomocí humoru, který autorka používá, tvoří samozřejmě hlavní půvab jejích knížek, ale mě se zdá, že tady je toho ironizování skoro moc. A Catherine se mi zdá malinko hloupá a ne jen naivní a mladinká. Přesto je to klasika, ke které se budu ráda vracet.

Le Chat
30.12.2011 5 z 5

Naprosto dokonalé, autorčin smysl pro humor zde dosáhl vrcholu. Mohu jen doporučit!

Es.
25.07.2011 5 z 5

J. Austenová napsala další báječnou knihu, která stojí za přečtení ;-)