Opatství Northanger

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167824/bmid_opatstvi-northanger-DTg-167824.jpg 4 1150 183

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine – jak jinak – všechno dopadne šťastně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Northanger Abbey , 1818

MinaHawke
03.10.2017 5 z 5

Moc hezký příběh. Líbily se mi představy, které měla hrdinka.

Roselunda 1928
22.09.2017 5 z 5

V tomhle díle jsem se neskutečně viděla. Austenová si nádherně dělá legraci z nás dospívajících dívek - neskutečně mě bavilo, jak Catherine rozebírala se svými přítelkyněmi šaty, muže, ale hlavně romány - do háje, vždyť přesně takhle se bavím já se svými kamarádkami! :D Nadčasové, miloučké, překypující ironií, inteligentní a čtivé, napsané bohatým jazykem a výborně přeložené... a nikdy nepřestanu pět ódy na autorčinu schopnost vytvářet dokonalé mužské hrdiny, i když je každý úplně jiný. Ano, pan Tilney je jedinečný, inteligentní, charismatický a jakými všemi krásnými výrazy ho popsala kuceju, můj nejoblíbenější fiktivní hrdina to sice nejspíš nebude, nicméně díky němu je čtrnáctá kapitola má úplně nejoblíbenější z celé knížky.
Jediné, co mi na knihách od Jane vadí, jsou konce, které bych zatím vždycky uvítala rozvinutější, ale myslím, že nemá cenu strhávat, protože jsem poslední dvě kapitoly odkládala, abych je nepřečetla moc rychle a mohla si knížku užít o něco dýl :)
Pýchu a předsudek kniha na místě mé nejoblíbenější od paní Austenové nenahradí - charaktery mi tu přišly o něco prvoplánovější - nicméně k příběhu se určitě ještě milionkrát vrátím.

dudunka
20.07.2017 5 z 5

Nejkrásnější, nekouzelnější kniha miluji pana Tilneyho

Eorin
22.04.2017 5 z 5

Pokaždé, když tuto knihu čtu, mám dojem, že se u jejího psaní musela paní Austen smíchy někdy popadat za břicho. Je to geniální, vtipné a má to své poselství - ovšem musí se číst mezi řádky, jinak by to také mohlo být jen naivní a nudné.. což ale naštěstí není a já paní Austenové opět velmi děkuji za toto jistě svérázné dílko.
To "kuceju" - i já se přidávám, aneb pan Tilney se stal i mou srdcovkou, do které má pan Darcy kousek delší cestu..
Romantika zde byla opravdu velmi naivní a přijde mi, že se jednalo spíše o takovou menší studii a satyru, než aby to vyloženě konkurovalo třeba Pýše a předsudku. Nicméně já se bavím a bavit se budu nadále, aneb opět jedna z knih, po níž sáhnu, kdykoliv se chci odreagovat, pobavit i si lehce snít.

Áňa 998
23.02.2017 2 z 5

Tohle prostě nebyl můj styl.. :/

kuceju
15.02.2017 4 z 5

Cožeto? To jsem snad jediná, kdo tu pěje ódy na Henryho Tilneyho? Úžasně vtipného, ironického a okouzlujícího mladíka s lehkým sebevědomým charakterem? Mě samotné se tomu nechce věřit, ale snad se mi zamlouval i více než pan Darcy, což je snad nemožné! Nicméně Catherine mě občas dost iritovala, chápu že paní Austenová má v oblibě naivní a důvěřivé nezkažené duše, ale tohle na mě bylo trochu příliš... Myslím, Henry by si zasloužil někoho trochu zajímavějšího, ale na druhou stranu chápu, že autorka tím něco zamýšlela...

terkavelcova
14.01.2017 4 z 5

Velmi milé překvapení :) moc hezky se to čte :) hvězdičku snižuji za, dle mého názoru, málo romantiky mezi hlavní dvojicí :)

roso.mak
08.12.2016 5 z 5

Ha, konečně něco po Pýše a předsudku, co se od této autorky čte stejně dobře. Obzvlášť se mi líbí srovnávání hrdinky a její pragmatičnosti s románovými hrdinkami té doby. To je konečně ten humor, který otrocky opsaný v každé anotaci všeho, pod čím je Austenová podepsaná a co nejspíše pochází z této knihy.
Rozhodně si musím přečíst tu slavnou Záhadu Udolfa, která je zde několikrát zmiňována a díky jejíž četbě hrdinka jedinkrát opustí svoji pragmatičnost ve jménu touhy po romantice.

Sisssi
08.10.2016

Moje první Austinová v životě. Dlouho jsem se nemohla odhodlat, protože jsem se bála, že to bude na můj vkus příliš "červenoknihovní". Dílo ženy-autorky z počátku 19. století je něco, co v české literatuře nemáme.

niki-chan
21.07.2016 3 z 5

Dějově nebyl román špatný, určitá míra naivit se dala čekat, ale to, co občas ukazovala hlavní hrdinka, bylo moc. I ostatní charaktery byly někdy mimo. Ve srovnání s ostatními díly autorky, mi opatství přišlo slabší.

MirijamFrankl
04.07.2016 4 z 5

Moc hezky vyprávěná kniha se skvělou atmosférou.
Ale někdy mne vážně štvala Catherine,která byla naivnější než jedenáctiletá slečna.

Kozel
24.06.2016 2 z 5

První Janin román, paradoxně vydaný až po její smrti. Austenovic vtip, ironie a silná, otevřená kritika tehdejších společenských konvencí je naprosto nesmrtelná a už v tomto románě (původně pojmenovaný "Susan") je ten potenciál znát. Přes několik komických momentů, Janinu ladnou volbu slov a projev, kdy si čtenáře vede (což se mi líbilo už u Bronteovic Jany Eyrové), narážky na madam Radcliffe, kterou si budu muset přečíst, mysl zcela nezkušené Catherine a až odvážné ironizování lidských typů tehdejší společnosti musím přiznat, že zápletka a chvílemi až statický děj mě příliš nenadchlo, abych hodnotil s větším nadšením.

TaLu
13.05.2016 4 z 5

Tentokráte mi přišlo, jako by autorka byla mnohem více ironická a kritická ke společnosti, než v jiných knihách. Vypsala se z nějaké obzvlášť hořké zkušenosti ? Kdo ví.
Samozřejmě nechybí krása slova, romantický příběh, dokonce nechala hrdinku opět šťastně zvítězit, ale za tím vším jsem vnímala určitou tíhu, únavu a bolest. Budu si muset najít, v jakém období života tato kniha vznikla.
Přesto, nebo právě proto, je to znovu úžasné čtení.
...........
" Nechme na kriticích, ať si po libosti znectívají výtvory fantazie a nad každým novým románem mlátí prázdnou slámu o škvárech , pod nimiž teď úpí tiskařské stroje. Buďme si navzájem oporou, vždyť se nám ubližuje. Třebaže naše výplody poskytly lidem větší bohatství nelíčeného potěšení než díla kteréhokoli jiného literárního souručenství na světě , žádné snažení není vystaveno takovému opovržení jako romanopisectví."

Modrina
19.04.2016 3 z 5

Komu připadají knihy Jane Austenové nudné a naivní, doporučuji knihy Jo Nesboa. :) Mně osobně poklid společenských románů Jane Austenové spolehlivě pohladí po duši, a to speciálně v případě, že jsem zcela vyčerpaná jakoukoli knihou zmíněného severského grafomana. :) Opatství Northanger není Pýcha a předsudek, snad je to i nudné a naivní, ale přesto se mi to líbilo.

cukrovka
12.04.2016 3 z 5

Nudné a naivní. Žádný děj.

reader.007
21.03.2016 5 z 5

Po Pýše a předsudku váhám mezi Northangerem a Emmou, která že si vybojuje 2. místo v "Top Austen" a nejspíš to přeci jen bude to opatství. Emma je knížka také milá, ale je spíš ironicky laskavá, zatímco tato kniha z pera velké Jane je ironická přímo jedovatě a to já nemůžu neocenit.

Jednou jsem četla o vzpomínkách jejích příbuzných, kteří popisovali, jak Jane často sedávala ve společnosti v koutě, dělala si poznámky z rozhovorů kolem sebe a tiše se u toho pochichtávala. A přesně takový duch pobavení se nese i celou touto knihou.

kejty91
23.02.2016 4 z 5

Moce se mi kniha líbila a věřím tomu, že to nebude poprvé ani naposled, co jsem ji četla. Z počátku nebyla pro mě moc přitažlivá ale postupem čtení si mě získala. Moc mě bavilo číst rozhovory tehdejší doby. Nejroztomilejší slovo "vyčinila jsem si". To mě fakt dostalo. Nevím, proč si dnes říkáme musím si vynadat. Vyčinit je lepší. Austenová nezklamala a dokonce mě nadchla pro čtení Záhad Udolfa, o kterých tam často píše. Nejsympatičtější postavou mi byl Henry. Až jsem si nakonci říkala, jestli ho není škoda, když se dal dohromady s Cathrine ale láska je láska. Stejně jsem v ní nedoufala.

Barbra06
23.01.2016 4 z 5

Tak mě kniha mile překvapila, vzhledem k nízkému hodnocení. Postavy se mi líbili, až na pana Thorpa, kterého bych asi umlátila - a to konkrétně dvakrát za jeho přehnanou aktivitu, jen aby měl Catherine pro sebe. Catherine se mi jako hlavní hrdinka moc zamlouvala, ničím mě nevytáčela. Sice byla trochu naivní, ale podle mě se vždy rozhodla dobře. Bylo by fajn potkat v dnešní době takovou milou osobu. Zajímavé i bylo, jak to nakonec dopadlo s Isabellou. Hodnotím tedy velmi kladně.

Tauriel
23.11.2015 5 z 5

Tuhle knihu hodně příznivců Jane Austen nečte zrovna s nadšením, ale musíme si uvědomit, že je to její úplně první kniha (i když byla vydaná jako poslední) a ona teprve zkoumá jaká by měla být hlavní hrdinka, jak by se měla zachovat v určitých situacích atd. Pokud si toto uvědomíme, tak se pak ta kniha i jinak čte a já osobně mám mladou a naivní Catherine hrozně ráda.

kiraa
25.08.2015 2 z 5

Já se asi budu lišit v hodnocení, ale mě Northangerské opatství nenadchlo. Dočetla jsem, ale abych řekla pravdu, s velkým sebezapřením. Čekala jsem trochu spád a nějakou zápletku, ale nedočkala se.... takže dávám za 2... a to je co říct, protože J. Austenová je moje velká favoritka.