Na králův příkaz

Na králův příkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506393/bmid_na-kraluv-prikaz-Vs8-506393.jpg 5 224 48

Ondřej z Rohatce série

< 3. díl

Ondřejovi z Rohatce se konečně podařilo vyvléci se z osidel, která mu kladl křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře, jenž ho chtěl připravit o hrad Jenčov, bohaté naleziště železné rudy, hutě a hamr na výrobu železa. Chval byl vždy mužem Jana Lucemburského, zatímco Ondřej manem markraběte Karla. Vztah obou Lucemburků byl vždy komplikovaný, a i když nakonec král Jan uznal, že je Ondřej v právu a darovací listinu na Jenčov, kterou vystavil jeho syn Karel, uznal a stvrdil i svým podpisem a pečetí, nemohl jen tak ustoupit, aby neztratil tvář. A tak stanovil Ondřejovi podmínku, že se bude muset, pokud ho on sám vyzve, zúčastnit tří jeho válečných tažení. Píše se rok 1341 a králi zbývá necelých pět let života. Zapomene král na tuto svoji malichernost, nebo bude Ondřej vyzván k tomu, aby ho do bitvy následoval?... celý text

Pall11
14.05.2023 5 z 5

Další poutavé čtení od pana Niedla. Jsem jeho fanousek a jsem moc rad za to,ze jsem se s nim osobne setkal a popovidali jsme si. Tuto knizku jsem precetl na jeden zatah v praci ( nerikejte to prosim memu zamestnavateli ))))) a uz se moc tesim na dalsi.

Iva.Iv
13.05.2023 3 z 5

Ondřeje z Rohatce mám ráda, je to oddychové čtení, ale celkem fajn. Nejvíce se mi líbil druhý díl, Železná rukavice. Asi proto, že z velké části pojednávala o výrobě železa, hamrů apod a tím se lišila. Třetí díl Na králův příkaz byl pro mě slepenec předešlých dílů, jen se změnila jména postav a místo děje. Tři vojenská tažení byla rozepsaná okrajově a bitva u Kresčaku, to byla úplná rychlovka. Škoda, že se kniha aspoň trochu nepřiblížila předešlým dílům. P.S. tato série byla první, kterou jsem od F. Niedla četla, proto nemůžu srovnávat

nero 13
12.05.2023 5 z 5

Trochu mi to přišlo jako taková středověká pohádka, jenom místo tří oříšků v knize absolvujeme tři tažení a místo šatů pro Popelku tady máme brnění pro Ondřeje, ale proč ne já mám rád i pohádky. Jinak je tu lehce naťuknuta bitva u Kresčaku, a těm které by to zajímalo doporučuji první díl série Hledání svatého grálu, Lučištník od Bernarda Cornwella kde je bitva u Kresčaku celkem podrobně popsána.

meryxxx
09.05.2023 5 z 5

Zase super,víc psát netřeba :-)

Boby17
09.05.2023 5 z 5

Další pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce jsem si užíval od začátku až do konce. Prosazování práva ve vlasti a bojová tažení v cizině, včetně pro nás smutné bitvy u Kresčaku, tak by se dal lakonicky shrnout děj knihy. Předpokládám, že pan Niedl už pracuje na pokračování, tak mu držím palce a už se těším na další příjemné chvíle strávené s čtečkou v ruce.

21olaf
07.05.2023 5 z 5

V dalším díle už bude Ondřej ve své obvyklé formě, jak ho známe z předchozích knih. Musel si odbýt tři tažení a víme jak poslední dopadlo.
Takže příště další dobrodružství, ale ve službě krále Karla...

tittanie
05.05.2023

Musím říct, že trochu souhlasím s komentářem ctenar2846, ale když má člověk špatné období, tak je tahle série super. Je to taková pohádka pro dospělé. Víte, že na hlavního hrdinu se valí všechno špatné, ale dopadne to dobře. Občas je tam nějaká vtipná hláška, při které se čtenář zasměje.
Pokud hledáte oddechovou knížku, tak je to správná volba.

ctenar2846
05.05.2023 2 z 5

Čím dál čtu Niedla tím víc se mi zdá, že se má tendenci hrozně opakovat. Dřív byly jeho knihy top a každou jsem si užíval, ale teď už to nějak vyčpělo. Rytíře z Vřesova jsem hltal, ti neměli konkurenci, ale Ondřej z Rohatce je prakticky úplně to samé s minimálními změnami. Nejhorší je, že se ztrácí ostrovtip při rozhovorech s hlavními hrdiny (tady byl ostrý asi jako dětský příborový nožík). A celkově už je to hrozně ohrané. Plavba do neznáma, nic moc. Ano, můj pane, opakování a zase jenom opakování. Železná rukavice, ta jediná z posledních čtyř knih co jsem četl tak mě zaujala, ale hodně tomu přispěl pohled na zpracování železa a vše kolem (jinak tam zas bylo mraky opakování). Celkově to má poslední dobou hrozně sestupnou tendenci a to mě opravdu mrzí.

František Niedl
česká, 1949