Na králův příkaz

Na králův příkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506393/bmid_na-kraluv-prikaz-Vs8-506393.jpg 5 224 48

Ondřej z Rohatce série

< 3. díl

Ondřejovi z Rohatce se konečně podařilo vyvléci se z osidel, která mu kladl křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře, jenž ho chtěl připravit o hrad Jenčov, bohaté naleziště železné rudy, hutě a hamr na výrobu železa. Chval byl vždy mužem Jana Lucemburského, zatímco Ondřej manem markraběte Karla. Vztah obou Lucemburků byl vždy komplikovaný, a i když nakonec král Jan uznal, že je Ondřej v právu a darovací listinu na Jenčov, kterou vystavil jeho syn Karel, uznal a stvrdil i svým podpisem a pečetí, nemohl jen tak ustoupit, aby neztratil tvář. A tak stanovil Ondřejovi podmínku, že se bude muset, pokud ho on sám vyzve, zúčastnit tří jeho válečných tažení. Píše se rok 1341 a králi zbývá necelých pět let života. Zapomene král na tuto svoji malichernost, nebo bude Ondřej vyzván k tomu, aby ho do bitvy následoval?... celý text

Mabie
23.08.2023 5 z 5

Třebaže sérii o Ondřeji z Rohatce považuji za Niedlovu nejslabší sérii, tento třetí díl mě velmi bavil. A zaujalo mě nejen vyprávění o hlavním hrdinovi, ale hlavně zarámování příběhu do 40. let 14. století - korunování markraběte Karla římským králem, konflikt mezi Anglií a Francií, který přerostl ve stoletou válku, bitva u Kresčaku, smrt Jana Lucemburského, jako největšího rytíře Evropy té doby.
Uznávám, je to pohádka pro dospělé, ale pokud hledáte oddechovku s trochou drsné historie, je to ta správná kniha pro vás.

Garzhvog
19.08.2023 3 z 5

Postavy jsou sympatické, Ondřejovi se víceméně stale daří a dobro vždy vítězí....asi proto mi to přijde jako Niedlova nejslabší historická série. Je to dobré ale prostě tam chybí nějaká velká křivda, ztráta nebo zvrat. Hynek i Wolfram se neustále potkávali s nepřáteli, nevyhnuli se ztrátám a často končila na dně, Ondřej je jednodušší a méně zkušená postava a přesto mu vše vychází. I tak je to ale skvělá oddechovka, všechny díly si drží stejnou kvalitu a doporučuji četbu.

hana1039
13.08.2023 5 z 5

Audiokniha:Další skvělý příběh Oldřicha z Rohatce,jeho tří tažení, které slíbil králi Janovi a jiných,, dobrodružství,, ...

nai.ivka
06.08.2023 5 z 5

Má to jednu chybu - knížky jsou krátké.

Barbara182
31.07.2023 3 z 5

Třetí pokračování dobrodružství Ondřeje z Rohatce splnilo účel odpočinkové četby na dovolené, i když musím říct, že opakování s obnovou tvrze v první polovině knihy už bylo do očí bijící i pro mě, skalní fanynku. Naštěstí v druhé části přišlo na řadu válečné tažení s Janem Lucemburským a o napětí nebyla nouze, klidně bych si tuhle část (a zejména Ondřejův návrat domů) nechala líbit podstatně delší, ale co už :-)

mythos91
22.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Ondřej z Rohatce rekonstruuje sídlo po svém otci a plní požadavek krále Jana Lucemburského zúčastnit se po jeho boku třech válečných tažení.

Ty poroučíš i králi, Rohatče? Je to past, už jsem to zažil. Když se podíváš kolem, Milosti, vidíš někoho? Já bych se rád podíval, ale nemůžu. Milosti, oni ujedou...

Rohatče! zazněl králův hlas. Tvoje Milosti, jsem zde. Pánové, zde vidíte muže, který poroučí nejen šlechticům mnohem urozenějším než je on sám, ale dokonce i svému králi, což je nevídané. Jak jsi to věděl? zeptal se král Ondřeje. Jen tušení, Milosti. Najednou mě začalo brnět celé tělo a já věděl, že se vše odehraje jinak, než jak to mělo vypadat.

Slepy
19.07.2023 5 z 5

Mistře,opět skvělé, děkuji

čef
17.07.2023 5 z 5

Sledujeme závěrečná tažení Jana Lucemburského v Polsku a Francii. Náš hrdina je také u krále v závěrečné bitvě u Kresčaku. V jeho rodinném životě se také dějí věci a tak má čtenář pořád oči vykulené. Není nad autora v dobrodružném historickém příběhu, to tvrdím já (ovšem až na několik desítek dalších, že).

Iki1
15.07.2023 5 z 5

Velmi čtivá a velmi návyková kniha, kterou jsem četl téměř jedním dechem. Autor předestírá vcelku jednoduchý děj s několika odbočkami. Přidává sympatické i nesympatické postavy, které charakterizuje především jejich jednáním. Celý příběh má šťastný konec, takže připomíná tak trochu historickou pohádku. Co je ale podstatné, v knize se autorovi parádně povedlo čtenářům ukázat středověký život obyčejných obyvatel českého království, jejich každodenní starosti, radosti i strádání.

cérka
09.07.2023 5 z 5

"Rohatče", neskutečně mě bavíš!
Opět skvělé, velmi čtivé, návykové a moc rychle přečtené ;)
Nejvíce mě upoutaly barvité a živé popisy života na Jenčově a Rohatci. Zvolená er forma vyprávění, kdy je středobodem rytíř Ondřej z Rohatce, dodala příběhu punc krásné a drsné historie.

Líbí se mi nenásilné připomenutí předešlých událostí. S velkou netrpělivostí budu vyhlížet pokračování :)

Kerberos
20.06.2023 5 z 5

Příběhy Františka Niedla jsou velmi čtivé a tentokrát popsal důležitý úsek dějin jen na pár stránkách.Bitva u Kresčaku a smrt krále Jana je mnohem obsáhleji popsána v knize Ludmily Vaňkové - Dvojí trůn,vodič slepého krále se tam jmenuje jinak a zahyne.

tereza7090
16.06.2023 5 z 5

Další díl a další osudy Ondřeje z Rohatce. Zase velmi vydařený historický kousek od Františka Niedla.
Musím říci, že tento třetí díl mě opět velmi bavil a zaujal mě nejen vyprávěním z osobního života ale i z hlediska historického.
Příběh pokračuje vyprávěním o osudech obyvatel hrádku Jenčov, ale tentokrát hlavně z jeho rodného panství Rohatec.
Opět se zde setkáváme s manželkou Chiarou a věrným Brunem, stejně tak i se psem Markusem a chlapcem Modráčkem. Líbí se mi, že spisovatel navazuje na první dva díly i zmínkou o lidech a událostech z předchozího dílu, takže i ten kdo první a druhý díl nečetl, tak se dostává rychle do děje.
Hrádek stále jen kvete, protože Ondřej postavil hutě a posléze i hamr a nyní se mu dostává peněz z prodeje železa.
Ovšem nehodlá ani zapomenout na své bývalé rodiště, vydává se tam a střetává se s nehodným správcem. Tím se začínají odvíjet další nepříjemnosti.
Ondřej se musí několikrát bránit, jednak bojuje za svůj život, jednak za jeho obyvatele jeho tvrze.
Několikrát se stane obětí spiknutí, kdy s pomocí přátel i Chiary vyvázne se zdravou kůží.
Ondřej je velký sympaťák, je velmi chytrý i odvážný, nebojí se postavit proti nepřátelům a oplácí těm, kteří ublíží jemu, jeho ženě i přátelům. Je zdatný v boji i v jednáních. Bojuje za svou pravdu, má čistý charakter. Má smysl pro humor a jeho trefné vtipné narážky mě baví. Přirostl mi k srdci.
Nejde mu než držet palce, aby zvítězil. Aby spravedlnost vyhrála nad zlem a intrikami.
Naštěstí má i oporu v králi a v markraběti.
Začíná se ovšem schylovat ke konfliktu mezi Anglií a Francií a Ondřej nesmí zapomenou, jakou má podmínku. Musí na vyzvání splnit králův příkaz - zúčastnit se tří válečných tažení do bitev. A ty ne vždy končí dobře...
Kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, v postavách jsem se neztrácela, jsou dobře vykreslené, stejně tak i prostředí a doba čtrnáctého století. Téměř jsem se viděla na hradech i v bitvách, spisovatel má velký dar vykreslit vše reálně do detailů.
Za mě opět pět hvězdiček a opravdu doporučuji. Měla jsem přečteno za dva dny.

hankapimi
10.06.2023 5 z 5

Už po několikáté jsem si slibovala další díl Na králův příkaz číst pomalu a šetřit, ale je to marné, je to marné, je to marné ... Na okraj je tam zmíněno korunování markraběte Karla římským králem 11. 2. 1346 a počátky konfliktu mezi Anglií a Francií , která přeroste ve stoletou válku. Já prostě tyhle čtivé středověké pohádky pro dospělé od pana Niedla miluji, plný počet a doporučuji všem otevřít jakoukoliv knížku od Fr. Niedla a rázem budete jeho věrným fanouškem !!

petra6315
10.06.2023 4 z 5

Mám sto chutí dát jednu hvězdu,že to bylo tak krátké
Po pravdě mohl nám pan Niedl trošku víc rozvinout první dvě bitvy a pátrání po ukradeném železu,přišlo mi to až moc jednoduché,jak na to tak rychle přišli
A poslední bitvu krále Jana nechat na další díl
Ten konec knihy je takový,že člověk neví jestli bude pokračování a to mě docela rozčiluje,mám tyhle příběhy ráda

hanzmb
08.06.2023 5 z 5

Kniha má vše co od historického románu očekávám. Zajímavý příběh, zajímavou zápletku, nějaké ty souboje. K tomu spoustu historických reálií a perfektní propojení na mocenskou situaci v Čechách. Bohužel proti minulým dílům autor vytváří z hlavního hrdiny nadčlověka, který vše umí, vše dokáže a když je někdy problém, vše se díky souhře náhod vyřeší. Až je to zkrátka moc podbízivé a směřuje spíš do YA literatury.

zuzana2599
05.06.2023 5 z 5

Ani v tomto díle to nemá Ondřej z Rohatce vůbec jednoduché. Na příkaz krále musí splnit slib a odjede na tři válečná tažení. A jeho žena Chiara zrovna čeká první dítě. To se neodjíždí vůbec snadno... Líbilo se mi setkání se slepým Janem Lucemburským i popis bitvy u Kresčaku. Opět vynikající čtení, skvěle namíchaný mix z české historie okořeněný dobrodružstvím a i kapkou lásky, i když jen té manželské. Budu číst dál !

hnusák
02.06.2023 4 z 5

Opět dobré, oddechové čtení na ukrácení času.

packlik
28.05.2023 5 z 5

Na Jenčov přijel královský posel, Jan nezapomíná a Ondřej musí s králem na 3 vojenská tažení. Mezitím stihne znovu vystavět Rohatec a narodí se mu děti. Šťastný to muž, kterého neopustilo štěstí, ani když vyrazil po boku slepého krále do bitvy u Kresčaku. Ondřeji, držím palce, jen tak dál.

HandyYeti
25.05.2023 5 z 5

Opět přečteno za dva večery jedním dechem. Teď nezbývá, než čekat na pokračování.

klokan.1905
24.05.2023 5 z 5

Na králův příkaz...
Dostala se Vám do rukou tato kniha od Františka Niedla? V případě, že byste nečetli předchozí dva díly ze série Ondřej z Rohatce, které nesou názvy - první - Ano, můj pane, druhý pak Železná rukavice, tak tento díl na chvilku odložte a přečtěte si i ty předchozí dva... ;-) Chybělo by Vám nějaké to předchozí dění kolem Ondřeje z Rohatce... Zaručuji Vám, že nebudete litovat... František Niedl píše neskutečně poutavé historické romány...
Co napsat ke knize a nic neprozradit? Snad jenom, že se můžete těšit na dění v Jenčově a okolí, a s Ondřejem se podíváte i na tři válečná tažení... Nudit se tedy rozhodně nebudete... ;-)
Závidím těm, kteří knížky Františka Niedla teprve objeví... Ať už sáhnete po této sérii, tedy Ondřej z Rohatce, nebo po sériích Hynek Tas z Boru, Rytíři z Vřesova, Platnéř, tak prostě nemůžete udělat chybu... Pro milovníky historických románů jsou knihy autora balzám na duši...

František Niedl
česká, 1949