Olive Kitteridgeová

Olive Kitteridgeová https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42422/bmid_olive-kitteridgeova-9s5-42422.png 4 212 54

Olive Kitteridgeová série

Městečko Crosby v Maine se může jevit jako zcela bezvýznamné. Pro učitelku na penzi však představuje střed světa. Lidé zde prožívají svá dramata - touhu, zoufalství, žárlivost, naději i lásku. Jak se lidé z městečka potýkají se všemi svými problémy, Olive dospívá k pochopení sebe sama a svého života; někdy bolestně, ale vždy s nelítostnou upřímností. Kniha Olive Kitteridgeová skýtá hluboký vhled do okolností a podmínek lidského života, do jeho tragédií i radostí a ukazuje, jaké trpělivosti je v něm třeba. Elizabeth Stroutová, nejčtenější spisovatelka novin New York Times, spojila třináct pronikavých příběhů do uceleného románu prostřednictvím nezapomenutelné hrdinky Olive Kitteridgeové.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Olive Kitteridge , 2008

Atuin
19.11.2019 5 z 5

Nezaměnitelná kniha, postavy vycházejí ze skutečného světa, nejsou to žádné maskary a přesto že je kniha mnohdy až nepřijemně pravdivá má v sobě neuvěřitelné kouzlo. Člověk se přizpůsobí, nalomí a říká že takové knihy snad ani nemusí hodnotit.
Mimořádné dialogy, krátké, výstižné, ostré.
Na takový kousek člověk nezapomene.
Střípky které nejsou nikdy natolik vzdálené aby jim člověk nerozuměl, ovšem jen málokdy tak dobře napsané že se dají ( i opakovaně) číst. Bez patosu a přehánění.

Nisus
05.08.2019 5 z 5

Mimoriadne, hneď na prvých stránkach som vedela, že to bude mimoriadne. Tak sa ma to dotklo. Chcem takéto knihy čítať celý život.

magnolia
11.05.2019 5 z 5

Knihu jsem začala číst téměř vzápětí po shlédnutí minisérie se stejným názvem (a tu bych také hodnotila plným počtem, i po přečtení knihy). Nutně jsem při čtení porovnávala knihu a filmové zpracování, ale o to bylo čtení zajímavější. Olive K. je originál, rozhodně není typickou hrdinkou z amerických románů pro ženy. Během čtení ji zažijete v různých životních situacích, některé zvládá a jiné moc ne, ale je pořád sama sebou - bez přetvářky, bez zbytečných řečí, spíš drsná jako rašple, ale není to mrcha, která záměrně ubližuje nebo škodí. Přemýšlí a uvědomuje si i svoje chyby. Dokáže i pomáhat. Často jsem se pousmála, jak si dovedla poradit, jindy jsem litovala ji nebo naopak lidi kolem ní. Nebo jsem s ní prožívala její všední dny a pocity. Byla jsem i trochu dojatá... A stále jsem viděla Frances McDormand, která ji zahrála skvěle (a nejen ona svoji postavu). Ze vzájemně propojených povídek o obyvatelích městečka Crosby v Maine, o Olive a jejích blízkých, ať už ve filmové nebo knižní podobě, mám pocit výjimečného zážitku. Není to příběh o jedné ženě, ale jde o zachycení různých lidských osudů a často také trápení - mnohé z nich zná každý z nás. Kniha je skvěle napsaná a některé věty si po přečtení chcete pamatovat nebo opakovat (a proto nakonec dávám plné hodnocení).

mia.com
28.10.2017 3 z 5

Ja jsem po knize sáhla díky čtenářské výzvě. Přiznám se, že první třetinu mi trvalo zvyknout si na styl vyprávění, ale jak jsem si navykla, čím dál více jsem přicházela příběhu na chuť. Ačkoliv s ní vlastně nemám nic společného, docela jsem Olive chápala. Opravdu zajímavá kniha.

Vojslava
31.08.2017 4 z 5

Oblíbit si hrdinku, neoblíbit... těžké řešení. Rozhodně je to jeden z nejlépe pospojovaných a vyvíjejících se souborů povídek-románů. Určitě stojí za přečtení, udělené ceně se nedivím. Jen mne na konci hodně pobavil ten soubor otázek k rozboru díla...

RADOST
29.07.2017 3 z 5

Mozaika vzpomínek na lidi a situace, které se vryly do paměti a svým způsobem ovlivnily autorčin život. Je to mozaika střízlivá, nepříliš barevná, přesto působivá.

anibeni
23.07.2017 4 z 5

Knížka mě překvapila, nejdříve jsem se totiž nemohla začíst a postavy se mi dost motaly, nicméně pak jsem knížku dočetla jedním dechem..

cukrovka
29.06.2017 3 z 5

Zajímavě napsaná kniha a všedních trápeních, ale můj šálek kávy to nebyl.

saruse
29.05.2017 4 z 5

Při prvotním "ohledání" jsem si říkala - no potěš, tak povídky... (povídky moc nemusím). Ale po vplynutí do knihy, kdy jde vlastně o fragmenty životů, z nich i života rodiny Olive, která ale zasahuje i do osudů dalších rodin v městečku, jsem se nemohla odtrhnout. Zvláštním a zajímavým způsobem to bylo/nebylo provázané, ústřední postava prostupuje jednotlivé epizody nečekaným způsobem, i její život se vyvíjí předem neodhadnutelně. Od prvního příběhu, v němž má víceméně pasivní roli, postupně nabírá její postava na významu ve své vlastní rodině i v těch ostatních. Pulitzerovu cenu si to rozhodně zasloužilo!! A zase jsem zjistila, že existuje i ve filmové podobě a už se těším, až to i shlédnu. :-)

fruitbueno
05.03.2017 4 z 5

Rodinné trápení, neschopnost komunikovat a bolestně střízlivý pohled na všední každodennost - to vše v jednom představuje kniha nazvaná prostě Olive Kitteridgeová. Nechybí však nadhled, jakási citlivá ironie i odstup, které dávají naději. Kniha mě zasáhla, oslovila a zanechala po sobě velice příjemný dojem.

Koňadra
18.03.2016 5 z 5

Veľmi pekná knižôčka. Teta spisovateľka vie písať. Písať pútavo, milo, s jemným úsmevným nadhľadom, ale, čo je najpôvabnejšie, vie vytvoriť osobitú atmosféru sveta, do ktorého zasadí dej. Toto vskutku stojí za prečítanie.

1zuzana
18.05.2015 5 z 5

Kniha je jeste lepsi nez televizni serie. Doporucuji shlednout i precist knihu. Bajecne se doplnuji.

Ronny
16.01.2015 5 z 5

Na knihu mne upozornilo vysoké hodnocení televizního zpracování dle předlohy této knihy. Na mne hluboce zapůsobila. První půlku jsem četla jedním dechem, pak bylo pár kapitol, které mne až tak nezaujaly, ale konec mne zase chytl. Je to také tím, že jsem starší než většina zde registrovaných knihomilů, velmi dlouho vdaná, a proto mi byl životní příběh hlavní hrdinky a jejího okolí blízký.
Bohužel v češtině jsem žádné další knihy od autorky naobjevila, ale objednala jsem si je přes amazon v němčině.

LenkaBA
23.09.2014 5 z 5

Mě se kniha velice líbila, nemůžu jinak než 5 hvězd. Čteno jením dechem. Poté co jsem knihu koupila v Levné knize a nasledném nízkém hodnocení jsem byla skeptická, i když dostala pulitzerovu cenu 2009. Po jejím přečtení nadšená a odhaléná. Kniha je tu zřejmě nízko hodnocená, jelikož odkrývá vlastnosti každého z nás a to není všem po srti. I teď se to ve mně pere :). Zřejmě u nás nedoceněná nebo nedostatečná reklama. Na jednu stranu oddechová a na druhoustranu vas nutí se zamyslet nad sebe samými,rodinymi vazbami, atd. Ráda si ji přečtu opět v pozdějším věku. Možná na mě zapůsobí ještě silněji a nebo naopak mnohem méně.