Ohnivá brána

Ohnivá brána https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29419/bmid_ohniva-brana-Fwu-29419.jpg 5 182 40

Strhující vyprávění o hrdinském boji za svobodu Řecka proti ohromující perské přesile u Thermopyl. Velice plasticky je zobrazena Sparta a její hrdá vojácká mentalita, jako poslední místo v Řecku, kde se čas zastavil v homérské době.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Gates of Fire: An Epic Novel of the Battle of Thermopylae , 1998

sx19
12.04.2017 5 z 5

Hoc je pravdou, ze som kvoli symaptiam k starovej Sparte a jej spolocnosti velmi pozitivne nakloneny, no nemozem si pomoct, pre mna jedna z najlepsich knih ake som cital. Putava, strhujuca, inspirativna a emotivna. Obzvlast milo ma prekvapil pohlad na Spartu a jej sposob zivota ocami samotnych spartanov. Z kazdej strany sme masirovani pohladom historikov na Spartu a jej obyvatelo. Tento pohlad z druhej strany mi ale prisiel tiez hodne realny, predovsetkym pocity lakonikov(ciek), ktore nemusia byt presne v sulade s tym co ukazuju na vonok a ich obrovske sebazapretie a sebaobetovanie pre spolocnost a to nie len na bojisku.

Navyse som zistil, ze stupa na cene, moj vytlacok sa vysplhal v antikvariate na desatnasobok povodnej ceny vyznacenej na knihe :)

Snad jedinym negativom je len to, ze je akosi kratka ;)

LittleZedd
05.03.2017 5 z 5

Popisné, souhrné a hlavně skvěle napsané. Velmi poutavě napsaný, a hlavně do příběhu vtisknutý, morální kodex nejen hlavního hrdiny, ale celé Sparty. Toto může čtenář vstřebat jen tehdy, když dokáže pochopit a vcítit se do života dávno mrtvých věků a to se Pressfieldovi povedlo vskutku mistrně. Ohnivá brána si našla vrchní příčky v mé knihovně.

Metroušek
25.02.2017 5 z 5

Pro mne jeden z nejsilnějších historických románů. Naprostá klasika, plasticky pojednávající výcvik bojovníků ve staré Spartě a statečný boj Řeků za svobodu proti perské přesile. Jedna z mála knih, u kterých se neubráním slzám.

Ianrou
07.11.2016 5 z 5

Podle mých zkušeností typický Pressfield co nedá svým hrdinům nic zadarmo. V knize mě nejvíce zaujal pohled na život ve starověké Spartě, samotná bitva už byla jen třešnička na dortu.

TinaBookBlog
24.09.2016 5 z 5

Výborné čtení, i přesto, že je historické.

kyssling
05.07.2016 5 z 5

Skvěle sepsaný historický román. Až jsem měl v některých pasážích slzy v oku ...

67pista
16.02.2016 5 z 5

úžasné a strhujúce asi najlepšie čo som čítal z historických románov a nebolo ich teda málo. Po rímskej ságe od McCullough som si myslel že nič lepšie sa už napísať nedá ale mýlil som sa . Dá sa ..

StvN
06.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Asi Pressfieldova nejlepší. Bez zbytečného patosu a realistický obraz života ve staré Spartě a slavné bitvy u Thermopyl.

Radek72
13.11.2015 5 z 5

Čteno již hodně let zpátky...a hooodně dlouho před filmem 300. Skvělý román z doby Sparty a pro mě (v té době neznalého detailů bitvy U Thermopyl) s překvapivě smutným, byť hrdinským koncem. Dodnes jedna z knih, která na mě po četbě silně zapůsobila.. Rozhodně doporučuji.

Majrek
19.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, i když místy až vojácky drsná, přibližující nám obyvatele Lakedaimonu ve skutečné podobě. Dílo je velmi čtivé, podobně jako "Souboj s Bohy".

braunerova
26.07.2015 5 z 5

Krásný příběh, který jsem přečetl za jeden den. Vše podstatné už bylo řečeno v ostatních komentářích, tak přídám jen úryvek z knihy:
"Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským,
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Scorpion_69

UZASNY PRIBEH.
Ikdyž smutný.

orson
17.02.2014 4 z 5

Bitva u Thermopyl vyprávěná jedním z mála přeživších. Asi jsem čekal trochu více akce a trochu méně idealizování postav, ale nebylo to špatné. Pěkné náhledy na to, jak to tenkráte ve Spartě vypadalo.

MorriconeTheGod
03.12.2013 4 z 5

Historicky poměrně značně věrná kniha pěkně popisující nejen zásadní historické momenty, ale i naprosto všední věci a děje, což je vzácnost. Přesto mě kniha příliš neuchvátila, na vzdory tomu, že jde o moje oblíbené období a události (nebo možná právě proto). Je to příliš rozpitvané a přitom bez výrazných hloubek.

ksander33
11.04.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před šesti lety a pořád si přesně pamatuji určité pasáže. Skvělý historický román, zajímavý příběh a detaily ze života Sparťanů, které si bude ještě dlouho pamatovat.

PMR
23.11.2011 4 z 5

Sympatická kniha.
I když těžištěm autorova zájmu je spíš válka jako taková, než vlastní historie.
Tak se například nedozvíme skoro nic o příčinách jednotlivých líčených válečných konfliktů nebo jak jim autor rozumí, ...

Ale i tak je to docela zajímavé - protože válka je vlastně dost nehistorická záležitost...

F-i-n-r-o-d
05.01.2011 4 z 5

Rozhodně patří mezi nejlepší historické romány, které jsem četl. Rozumnou formou vplétá fiktivní příběh do historické reálie. Závěr je poměrně očekávatelný vzhledem k historickým faktům, přesto strhující.

Vavča
30.11.-0001 5 z 5

Autorův první román z antiky, mistrný nutno říci, zná prostě dokonale reálie anitckého světa, ale umí je i poutavě prodat. Život Helénů a Sparťanů měl mnoho různých zakoutí a detailů, o kterých sjte možná neměli ani tušení. Kdyby se podle tohoto natočil film, nebo minisérie, to by byla bomba, bitva u thermophyl bohužel bude pro některé jen cool řežba filmu 300. A přitom to byla tak složitá bitva a tažení vůbec.

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Lepší než film, a nejlepší z autorových knih a snad i jeden z nejlepšich historických románu.