Válka umění

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Stručný, poutavý a praktický návod k úspěchu v jakékoli tvůrčí sféře. Válka umění by se dala bez nadsázky popsat jako Sun-c' pro duši. Co mnoha z nás brání dělat to, co dělat toužíme? Jak se můžeme vyhnout blokům při jakémkoli tvůrčím počinu, ať už chceme založit vysněnou firmu, napsat román nebo namalovat mistrovské dílo? Autor mnoha románových bestsellerů Steven Pressfield odhaluje nepřítele, kterému čelí každý z nás, nastiňuje bitevní plán ke zdolání vnitřního nepřítele a nakonec zdůrazňuje jednotlivé kroky k dosažení největšího úspěchu. Válka umění klade důraz na odhodlání potřebné k odhalení a překonání překážek v cestě našich ambicí a pak názorně ukazuje, jak dosáhnout nejvyšší úrovně tvůrčí disciplíny. Uvažujte nad tím jako nad drsnou láskou... k obě sama. Ať už jste umělci, spisovatelé nebo podnikatelé, tato prostá, osobní a smysluplná kniha vás inspiruje k využití svého životního potenciálu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352430/valka-umeni-MOi-352430.jpg 3.558
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Jan Melvil

The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles, 2002

Kniha Válka umění

Jonny

Knihu jsem rozečetl a odložil. Pár smysluplných myšlenek tam bude, ale ta přehršel autorových domněnek, ze kterých vyvozuje pravidla mě odradila.

Okoslav

Takový ty motivační kecy, díky kterým si i Franta, co od pondělí do pátku valí fejsbuky a tvitry pro firmu na obrábění klikových hřídelí, může myslet, že dělá Umění.

Autorovi ale rozhodně velkej palec nahoru. Podařilo se mu myšlenku „když se vám něco nechce dělat, tak jděte a dělejte to“ rozepsat na 250 stran, a NAVÍC nás všechny donutit si to koupit a přečíst (no jo, taky jsem naletěla, jedna nula pro něj). Do všeho kromě toho zakomponoval spoustu prázdných řečí o Bohu, vnitřním géniu a talentu s velkým T, aby naopak úplně zapomněl na zdánlivě nepodstatný, ale ve skutečnosti důlěžitý fakt. Psaní (kterému se v knize věnuje především) je Řemeslo, a všechny ty talenty, vnitřní géniové a božská vnuknutí jsou ve skutečnosti jen marketingová omáčka kolem, což vám potvrdí každej, kdo taky někdy něco napsal a kdo si nehýčká pózu múzami zmítaného génia.

Btw, pokud dnešní markeťáci kromě koksu sjížděj tohle, možná radši ještě změním obor. Ciwe.

Bomber

Americky povrchní a nabubřelý "návod k úspěchu". Dostaneme něco Boha, něco pseudofilozofování, vysvětlení jak zapadá autorova teorie do obrazu ničemnosti teroristů z 11.listopadu a spoustu dalších nesmyslů. Autor si našel svého Satana, kterému říká "Odpor" a neustálým démonizováním tohoto termínu postupně skládá jakési vlastní náboženství, které spočívá v poněkud patetických prohlášeních bez důkazů a rovněž pochopitelně v předpokladu víry méně vzdělaných a hloubavých jedinců v tato tvrzení. Pokud se náhodou na několika místech pokusí o skutečnou argumentaci, dopadá to tristně. Uvedu jeden příklad za všechny... Autor nás seznámí s faktem, že Hitler chtěl být malířem a vzápětí konstatuje, že jsme jistě nikdy žádný Hitlerův obraz neviděli, protože žádný nikdy neviděl ani on. Z toho Murphyovskou logikou vyvodí, že Hitler prohrál svou bitvu s prázdným plátnem a že je tedy lehčí rozpoutat válku než zvítězit nad "Odporem" a namalovat obraz. Přitom není nic jednoduššího (a od seriózního autora bych to očekával) než zadat do Googlu například hesla "Hitler" a "gemälde", podívat se na výsledek a nebýt pak před vzdělanými a inteligentními čtenáři za idiota. Vzhledem k vysoké míře prokazatelných nesmyslů a velmi pochybné argumentaci na mě tato kniha skutečně motivačně ani inspirativně nezapůsobila a tedy nesplnila svůj účel. Proto nedoporučuji.

Jacinda

Nejsem si jistá, zda mě oslovila forma, jakou je kniha psaná. Nicméně několik myšlenek je velice podnětných, možná bych řekla extrémně podnětných a za to mi celá kniha určitě stála.

terijans

Na tuto knihu jsem se těšila hodně, výsledek mě ale příliš neohromil. Některé myšlenky stojí za to, jinak ale tlachání v podstatě o ničem, Austin Kleon to umí líp.

CervenaVeronika

Nu, musím říct, že mě tato kniha moc nenadchla.
Jako prostředek ke zvednutí sebevědomí, k podoře uměleckého sebevyjádření ano. ALE. Dalo se to shrnout do jednoho článku místo do celé knihy. Víc doporučím knihy od Austina Kleona, které (aspoň z mého pohledu) tvůrce více inspiruje/motivuje/nabudí k tvůrčí práci.

AdamCtenar
03.12.2018odpad!

Nic prakticky využitelného jsem v knize nenašel, jen obecné kecy a motivaci (uznávám, já tohle nepotřebuju, pro někoho je to možná dostačující).

Alena_S
15.10.2018

Spousta dobrých myšlenek. Ať už pro svou tvorbu potřebujete nakopnout, překonat sami sebe, obavy z (ne)úspěchu i cokoli jiného, nebo hledáte podporu v podobě duchovnějšího rozměru, najdete si to své. Možná se v tom poznáte. A možná napříště včas rozpoznáte blížící se překážku a nedovolíte jí vás přerůst.
Jen mě místy odrazuje autorův přístup ke světu kolem něj, např. tvrdí, že každý, koho ve svém životě potřebujete nebo potřebuje vás, je jen chodící Odpor, kterého je třeba poslat do kšá - a chvilku poté dělá ramena, jak strašlivě moc je nad věcí (a pro koho je dělá, když nikoho nepotřebuje, a nějaké čtenáře už vůbec ne?). Tak nevím, jestli se mi to skutečně nelíbí, nebo mě ovládá Odpor.