Odpočítávač

Odpočítávač https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481935/bmid_odpocitavac-hob-481935.jpg 4 193 69

Strhující debutový thriller o sérii rituálních vražd, která zůstala nevyřešená – a nedokončená. Elle Castillová se ve svém podcastu Odložená spravedlnost už dvě desetiletí úspěšně věnuje starým kriminálním případům. Teď otevřela ten, který ji zajímá nejvíc: případ Odpočítávače, jenž před zhruba dvaceti lety unesl a následně brutálně zabil vždy trojici dívek; každá z nich byla o rok mladší než ta předchozí. U jedenácté oběti, jedenáctileté dívky, se však hrůzný řetězec přerušil. Nikdo nevěděl proč. Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a pouští se do pátrání. Pak však zmizí jedenáctiletá Amanda...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Girl, 11 , 2021

Babouš
02.03.2022 4 z 5

Dost drsný čtení. Chvilku mi trvalo, než jsem se do toho dostal, protože začátek se víc zaměřuje na ten starej případ a na podcasty hlavní hrdinky. Pak ale začne jít do tuhýho a vy si jednak lámete hlavu nad tím, proč se to děje, a jednak trnete z toho, co čeká hlavní hrdinku a její blízký...

KatChiss
01.03.2022 4 z 5

V Odpočítávači se střídaji dva různé způsoby vyprávění. Prvním z nich je přepis podcastu s názvem Opožděná spravedlnost, který nahrává hlavní protagonistka příběhu - Elle. Pro každou sérii podcastu si vybere nevyřešený případ a zabývá se jím. Chce nastolit spravedlnost pro oběť, dopadnout pachatele. A vždy se jí to podaří. Pro pátou sérii si zvolila sériového vraha, kterému všichni přezdívají Odpočítávač. Unese vždy tři dívky, - každá o rok mladší než předchozí - mučí je a pak brutálně zavraždí. V podcastu jsou slyšet lidé, kteří se případem také zabývali - rodiče obětí, vyšetřovatel, podezřelý,... Tyto kapitoly střídá obyčejné vyprávění, mimo podcast. Tam sledujeme Elle, která vyšetřuje případ na vlastní pěst.
Podcastové kapitoly mě bavily mnohem víc. Byly svižnější, údernější a dozvěděla jsem se z nich mnoho informací týkajících se případu. Ty nepodcastové byly takové utahanější. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla celá kniha napsaná jako přepis podcastu.
“Rozsáhlý výzkum sériových vrahů prokázal, že téměř všichni byli v dětství zanedbáváni a krutě zneužíváni.”
Knihy o sériových vrazích mám ráda a ne, nejsem divná. Baví mě psychologie vraha, takže jsem ocenila, že jsme se v druhé polovině dostali i do jeho hlavy. Motiv čísel byl skvělý, to se mi hodně líbilo. Tempo knihy se střídalo. Začátek mě chytl, dozvídali jsme se hodně informací. Uprostřed to začalo trochu stagnovat, Elle si s případem nevěděla rady, točila se v kruzích, pak přišel zvrat - pro mě šokující zjištění, pro jiné možná předvídatelná informace - a zase se to rozjelo. To jsme se právě podívali i na vrahovu perspektivu, pak gradace, rozuzlení a konec.
Čtení jsem si užila, bavilo mě podcastové zpracování, sériový vrah, motiv čísel a nečekaný zvrat. Ale něco mi tomu chybělo, neměla jsem nutkání pokračovat dál a nedělalo mi problém knihu odložit, proto jsem strhla jednu hvězdičku.
Hodnocení | 4 hvězdičky

Sabča92
01.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Tento thriller se ke mně dostal před vydáním v podobě tištěné reading copy. Přiznám se, že jsem o plánovaném vydání neměla tušení, a anotace mě velmi zaujala. Pokud máte rádi podcast Opravdové zločiny rozhodně zpozorněte. Odpočítávač je totiž příběh o ženě, která natáčí podcast Opožděná spravedlnost a o muži, který má na svědomí několik rituálních vražd. První polovina je velmi pomalá a nejvíce mě bavily části, které se věnovaly podcastu. Druhá polovina byla daleko lepší, a strana 298 přinesla skvělý zlo, který se autorce opravdu moc povedl. Čekala jsem mnohé, ale tohle ne, tleskám za to, jelikož je to naprosto geniální. Odpočítávač je kniha u které jsem dlouho přemýšlela nad finálním hodnocením. Jedná se o thriller se skvělou anotací a zápletkou. Aktuální, který jistě zaujme nejednoho čtenáře, přesto mi ale něco scházelo. Odpočítávač je rozhodně dobrý, moc dobrý thriller, ale zároveň to asi není to nejlepší co jsem v žánru četla. Ač má tato kniha skvělý námět. Jsou tu přepisy jednotlivých dílů podcastu, ze kterého se dozvíte všechny dostupné informace o případu. Přesto to ale jistou dobu nemělo spád a stálo to na místě.
Hodnotím 3,5/5

eva3992
27.02.2022 4 z 5

Příběh Elle, která se rozhodla, že se bude snažit získat spravedlnost pro již odložené případy. Díky svému podcastu Opožděná spravedlnost, vyšetřuje společně se svými posluchači staré případy, a ne jeden se ji již podařilo vyřešit. Nyní se zaměřila na vraha, tzv. Odpočítávače. Ten kdysi unášel dívky podle daného vzorce. Přestal až v době, kdy mu jedna z dívek utekla a narušila tak jeho rituál. Elle se ozve jeden posluchač, že má pro ni tip, ale než k němu dojede, je mrtvý…

Díky podcastu je kniha originálně zpracována, od začátku mě to bavilo, pohltilo a já jen musela číst dál a dál. Střídají se zde kapitoly ze života Elle, a právě přepis jejího podcastu. Ten nám dává pocit, jako kdybychom četli o skutečných událostech a vraždách.

Kromě pátrání po vrahovi se tu pomalu seznamujeme i s tajemstvím života hlavní hrdinky. Asi od třetiny knihy jsem začala tušit, čím si v životě prošla a o to víc mě čtení zajímalo a chtěla jsem se dozvědět víc.

Autorka zde vykreslila skvělou ponurou atmosféru, která se přesně hodila k mému pocitu ze čtení. Věčná zima a sníh a já se choulila pod dekou a ani nedutala. Navíc zhruba sto stran před koncem přijde takové napětí a má to spád, že knihu už neodložíte.

U thrillerů mám raději, pokud jsou kratší, aby tam nebylo moc řečí kolem. Ale tady, ač má kniha kolem 350 stran, mi to nevadilo, nenudila jsem se a vše, co tam bylo, mělo v příběhu své místo.

Za mě rozhodně skvělý thriller, který jsem si užila od začátku až do konce.

Majuš333
22.02.2022 5 z 5

Sériový vrah, posadnutý číslami - 3,7,21 - to je 'Odpočítavač'. Vynikajúca kniha, vrele doporučujem. Pani autorka s nami na konci rozohrala takú hru, že som už ani sama nevedela, či som sa do vraha trafila správne :)

'Genetická výbava je zbraň, osobnost a psychologie tu zbraň namíří a zkušenosti stisknou spoušť.'

Zrzavá_Tereza
21.02.2022 3 z 5

Mě tahle kniha bohužel zklamala, občas jsem se musela do čtení nutit. Námět je skvělý a originální, o tom žádná, ale zpracování trošku pokulhává. Nebyla jsem během čtení ani napnutá a na konci ani překvapená.

nina3905
20.02.2022 5 z 5

Po pravde, kniha bola lepšia ako som čakala. Som príjemne prekvapená a určite siahnem aj po ďalších knihách od tejto autorky.

berila
13.02.2022 5 z 5

S naprosto klidným svědomím dávám plný počet. Vyšetřování starých případů mě moc láká, takže jsem neodolala a sáhla po tomto autorčině debutu. Pro mě absolutně velké překvapení a určitě sáhnu po po další knize od této autorky.

JustWomen
12.02.2022 4 z 5

Nic jsem nečekala, kniha zatím nebyla hodnocena, ale vůbec to nebylo špatné. Elleonora mi přišla jako zajímavá hlavní postava a její životní příběh čtivý. Jen škoda, že už na obálce je uvedeno, jak vše dopadne. Pár nelogických věcí, ale kniha stojí za přečtení.

vraždy sérioví vrazi rituální vraždy zmizení dětí

Autorovy knížky

2022  76%Odpočítávač