Odpočítávač

Odpočítávač https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481935/bmid_odpocitavac-hob-481935.jpg 4 193 69

Strhující debutový thriller o sérii rituálních vražd, která zůstala nevyřešená – a nedokončená. Elle Castillová se ve svém podcastu Odložená spravedlnost už dvě desetiletí úspěšně věnuje starým kriminálním případům. Teď otevřela ten, který ji zajímá nejvíc: případ Odpočítávače, jenž před zhruba dvaceti lety unesl a následně brutálně zabil vždy trojici dívek; každá z nich byla o rok mladší než ta předchozí. U jedenácté oběti, jedenáctileté dívky, se však hrůzný řetězec přerušil. Nikdo nevěděl proč. Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a pouští se do pátrání. Pak však zmizí jedenáctiletá Amanda...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Girl, 11 , 2021

LaCoccinelle
07.06.2022 5 z 5

Čtivý, zajímavý, i když místy trochu předvídatelný příběh.

čef
31.05.2022 4 z 5

Další sériový vrah, který počítá s biblí, že 3x7 je 21 a jaké všechny další symboly to znamená. Osvěžením stylu je mnoho o vytváření podcastu, jak se nyní moderně říká reportáži ke stažení na internetu. Nijak mne kniha tedy neomráčila, ale poctivé počtení to ještě bylo.

maličkán
30.05.2022 4 z 5

Na prvotinu slušný thriller. Jednu hvězdu ubírám za pomalejší rozjezd.

Moniska2410
25.05.2022 5 z 5

Elle začala provozovat podcast Opožděná spravedlnost kde vyšetřuje staré případy a jeden z nich je o sériovém vrahovi zvaném Odpočítávač, který má zálibu v číslech 3,7,21. Každý rok unesl a zabil krutým způsobem tři dívky, každou o rok mladší než předchozí. Jedenáctileté Noře se však podařilo hrůzný řetězec přerušit, tím že utekla. Vraždy přestali a policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu. Jenže Elle se ozve posluchač, že ví kdo je vrahem a tím to všechno začne.
Kniha mě od začátku bavila, vtáhla a nešlo jí odložit. Bavily mě podcasty,kde se seznamujeme s detailama o vyšetřování. Od půlky sem měla určité tušení, které se ke konci potvrdilo. Přesto mě knížka bavila a ráda doporučím dál.

alzbeta4340
14.05.2022 3 z 5

Nápad se soukromou vyšetřovatelkou a autorkou podcastu o nevyřešených zločinech byl povedený a za mě i originální. V linii celého příběhu jsem ale našla pár logických nejasností. Hlavní hrdinka Elle mi nebyla nesympatická, jak píší někteří čtenáři, ale měla jsem pocit, že ji i její zázemí vlastně dobře neznám.
Odpočítávače bych při hodnocení celkového dojmu proto zařadila do kategorie slušného průměru. 3,5 hvězdičky

AlbionFoxyFox
12.05.2022 4 z 5

Čtivý, nenáročný thriller se skvělou zápletkou, kapitoly z podcastů čtení ozvláštnily a celkové rozuzlení bylo pěkně promyšlené. Jednu hvězdu ubírám za méně sympatickou hlavní hrdinku :)

klarence
28.04.2022 2 z 5

Kniha se mi docela líbila, možná jsem měla trochu problém na začátku. ale vcelku se to četlo dobře. určité odhalení jsem netušila a ani si ho nespojila. Byl to dobrý námět , hezky zpracovaný, ale jako bestseller bych to úplně neoznačila. Určitě si ale přečtu další knihu.

Květ
23.04.2022 3 z 5

Vcelku dobrý thriller, ale nálepku "světový bestseller" bych určitě nepoužila. Knížka je čtivá, ale ne z těch, které nemůžete odložit, napětí je dávkováno průměrně, i když čtete do noci, bát se nebudete. Děj plyne celkem rychle a střídají se v něm dva styly vyprávění z nichž jeden je přepis podcastu, který knížku trochu ozvláštňuje. (3*)

Terka18
23.04.2022 2 z 5

Hlavní hrdinka mi byla dost nesympatická, takže mě to bohužel od čtení dost rušilo. Styl psaní mi taky zrovna nesedl. Dobrá myšlenka příběhu, ale pro mě špatně podána. Na to že je to bestseller tak pro mě zklamání.

Mysovlk
18.04.2022 5 z 5

Moc mě bavil příběh i styl. Doporučuji

ArwenAragorn
15.04.2022 3 z 5

60%

Slušný thriller, ale zase nic, z čeho bych se posadila na zadek. A opět má nálepku "Světový bestseller." Je to ale zase aspoň něco originálního, když jsou tady využity podcasty. Čtivé tak napůl, napětí jsem opět nějak postrádala, ale zápletka s rituálními vraždami je dobrá.
Knížka nepatří k těm neodložitelným, ale k přečtení ji snad můžu doporučit.

85098211
22.03.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a musím pochválit její absolutně dokonalé provedení! ;-) A je možné, že právě tato skutečnost ovlivnila moje celkové hodnocení, protože jsem se od příběhu v podstatě nedokázala odtrhnout :-). Autorka zde napsala napínavý a opravdu strhující thriller, který začíná poněkud pozvolna a možná i tak trochu nenápadně. Elle se totiž pomocí svého podcastu snaží upozornit na víceméně zapomenuté zločiny, aby dosáhla spravedlnosti pro jejich oběti. A tentokrát se zaměří na Odpočítávače - vraha, který před lety zabil několik dívek, ale později se z nějakého neznámého důvodu stáhnul do ústraní. Veřejnost se domnívá, že pravděpodobně zemřel, ale tomu Elle nevěří. A když potom zmizí další děvče, je téměř jisté, že se pachatel vrátil. Anebo se ho možná někdo snaží napodobit? Kromě toho má Elle silný pocit, že se jí tento případ osobně dotýká mnohem víc, než si je ochotná připustit... Pokud jde o styl psaní, je nutné si na něj nejdřív zvyknout. A pravděpodobně nesedne každému. Ale mně se kniha moc líbila, má i skvělou zimní atmosféru, proto dávám bez rozmýšlení hodnocení nejvyšší a budu doufat, že autorka brzy napíše něco dalšího...

annastasia.j
16.03.2022 4 z 5

Velmi zkráceně je kniha o Elle, která se snaží pomocí podcastu pomáhat vyřešit odložené případy. Nyní se zaměřila na Odpočítávače, tedy vraha, který začal zabíjet už ve svém mladém věku, pak přestal a nyní po několika desítkách let zase začal. Nebo že by začal někdo jeho postupy kopírovat a Odpočítávač je již dávno mrtvý?

Prakticky celou knihu je hlavní postavou Elle, což je nezávislá amatérská vyšetřovatelka, která se rozhodla odejít z původní práce, ve které pomáhala dětem ze špatných rodinných podmínek a nyní se věnuje už několik let podcastům. Kniha je tedy psaná stylem, že je pár kapitol o tom, co právě Elle dělá a pár kapitol je přímo o jejím podcastu. Od druhé poloviny je pár kapitol i očima Odpočítávače, což dělá knihu podstatně zajímavější. Potom je jedna kapitola i očima oběti, takže o napětí není nouze.

Osobně knihu hodnotím kladně, moc dobře se četla, vtáhne člověka hezky do děje. Do čtení jsem se nemusela nutit, naopak jsem knihu chtěla číst každou volnou chvilku a na to, že je poměrně tlustá, má myslím okolo 370 stran, jsem ji přečetla za pár dní. Osobně mě formát podcastů spojených s klasickým dějem bavil, Odpočítávač byl zajímavý vrah a celý příběh byl zajímavý. Navíc vyplouvají na povrch i zapomenuté a tajemné věci a okolo Elle je čím dál tím více otázek, na které potřebuje najít odpovědi. Ovšem mně osobně trochu chybělo detailnější popsání postav, situace a hlavně míst. Člověk si moc nedokáže představit, kde Elle bydlí, jak vypadá město ve kterém žije a podobně. V tomhle směru bych našla rozhodně kvalitněji popsané thrillery.

Na závěr bych už jenom řekla, že pokud nad knihou váháte, tak ji doporučuju, byla vlastně moc dobrá a zajímavá a budu se těšit na nějakou další knihu od této autorky.

Ajuszka
11.03.2022 4 z 5

Pocity z této knihy mám tak 50/50. První poloviny knihy byla taková pomalejší, seznamujeme se s vrahem prostřednictvím podcastu hlavní hrdiny Ell.
Druhá polovina už byla zajímavější. Dozvíme se zde malé odhalení, které mi osobně vůbec nedošlo. A pak se samozřejmě rozjíždí velké finále při dopadení vraha. Pokud autorka vydá další knihu, ráda si ji přečtu :)

Veve721
07.03.2022 4 z 5

Hlavní hrdinka Elle vede populární krimi podcast, kde se v roli amatérské vyšetřovatelky věnuje nevyřešeným případům. Rozhodně zde máme velmi chytlavý námět. Prostřednictvím podcastových rozhovorů se detailně pitváme psychologií sériového vraha a zároveň s napětím sledujeme vývoj případu.

Osobně jsem měla problém pouze se dvěmi věcmi - hlavního záporáka jsem odhalila hned při jeho prvním vstupu do děje a samotné vyšetřování hlavní hrdinky mi přišlo zbytečně zdlouhavé. Kapitoly s podcasty byly pětihvězdičkové, ale počínání Elle působilo místy trochu patlavě. Obzvlášť jeden dějový zvrat byl jasný hned od prvních stran a nedávalo mi smysl, že ho "expertka na Odpočítávače" nepředpokládala. No nevadí, nejsou všichni tak geniální, jako já.

Knížka je každopádně velmi zdařilým thrillerem, který vás nezklame, a to i přes svou výraznou předvídatelnost. Její čtení ve mně vyvolávalo pocit podobný sledování epizody seriálu "Odložené případy", takže pokud jste i vy fanouškem, můžu vám s klidným svědomím doporučit také tuto knižní jednohubku.

Titas9001
05.03.2022 5 z 5

Moderní thriller, který mě moc bavil. Autorka podcastu Elle je osobně zainteresovaná v celém případu a než to vyjde najevo, tak se nám její chování zdá až urputné. Pak ale vše dostane směr a řád. Bavily mě rozhovory s bývalými detektivy i rodinami obětí a pořád jsem si říkala, kam to spěje a zda může sériový vrah operovat tak dlouho. Odpočítávač pracuje s čísly a jeho oběti mají pořád nižší a nižší věk. A jak už to bývá, jeho problém je v dětství. A tady mně to vzdáleně připomínalo Čtvrtou opici, i když tam to bylo ještě zvrácenější. Celkově velmi čtivé, žádná zbytečná vata, poctivá policejní práce a zlo bylo potrestáno. Super a doporučuji rozhodně k přečtení těm, kdo tenhle žánr snesou....

Luccinda
05.03.2022 3 z 5

Jsem si jistá, že si Odpočítávač najde spoustu spokojených čtenářů. Nabízí totiž vyprávění formou podcastu, což je prvek, který je nesmírně originální a přináší do žánru thrillerů něco, co jsme v něm ještě neměli.

Já jsem bohužel měla s knihou jeden zásadní problém. Už jsem ten příběh totiž četla, a to sice v knize Šifra od Isabelly Maldonado. Nehledě na to, že Šifra byla mnohem lépe napsaná, nechyběla jí čtivost a napětí. To jsem u Odpočítávače postrádala. Musela jsem se do čtení nutit, což u thrilleru nikdy není dobré znamení. Takže za mě takový průměr.

Mihal27
04.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha "Odpočítvač" bola pre mna veľmi zaujímavá. Príbeh síce pomaličky naberal na intenzite ale koniec bol úplne skvostný. Veľmi sa mi páčilo dva spôsoby rozprávania príbehu. Tie podkasty mi pasovali a bolo osvieženie cítania. Elle bola veľmi zapálená do nájdenenia vraha. Hned mi bolo jasné kto vlasnte je Elle, nebudem to tu rozvýjať.

"Když nemúžes být v bezpeči, musíš přelstít každého, kdo by ti chcel ublížut"

" Genetická výbava je zbraň, osobnosť a psychologie tu zbraň namíří a zkušenosti stisknout spoušť"

Veľmi pekné čítanie to bolo, len som nemal čas napísať hodnotenie a preto sa k nemu dostávam až teraz. Knihu odporúčam každému kto ma rád rituálne vraždy a pomäteného vraha ktorý ma úchylku na čísla.

Jenny46
03.03.2022 4 z 5

Chvíli jsem přemýšlela co napsat - příběh se rozvíjel pomalu a za 3/4 se to nějak zasekalo nevím zdlouhavé, nedokáži popsat něco tomu chybělo, a potom konečně se rozjede příběh až do konce...
Určitě zajímavé téma rituální vraždy, po dlouhé době se objeví stejný vzorec a hlavní hrdinka Elle C. se věnuje starým případům...

Pitbullka
03.03.2022 4 z 5

Must read pro všechny fanoušky true crime podcastů. Bylo to dobře napsané, čtení mě bavilo, žádné zbytečné zdržování.

vraždy sérioví vrazi rituální vraždy zmizení dětí

Autorovy knížky

2022  76%Odpočítávač