Odkaz lidské mysli

Odkaz lidské mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498960/bmid_odkaz-lidske-mysli-y2t-498960.png 4 84 29

Odkaz lidské mysli série

Na Zemi roku 2043 přistálo mimozemské plavidlo a vypustilo černý sliz rozežírající všechno okolo. Ke zděšení lidstva tato hmota dokázala přebrat kontrolu i nad nejmodernějšími technologiemi. Planetu měli spasit robotičtí ochránci, jenže nastal problém – jejich stvořitelka Molly Griffin veškeré obranné snahy sabotovala. O dvě stovky let později nastává čas, aby si lidé vzali svůj svět zpátky. Podaří se jim v událostech dávné minulosti najít klíč k přežití?... celý text

dpxcz
28.09.2022 3 z 5

Kniha čitelná je, to se musí uznat. Celkově ale na mě působí jednoduchým dojmem a styl psaní mi moc nesedí. Popisovaný svět mě až tak nebral a u bojových pasáží jsem totálně vypnul a přetrpěl je. Mezi ostatní YA knihy určitě zapadne a tam je asi mířena cílovka.

ElessaRiverbow
18.09.2022 5 z 5

Wow, tohle bylo vážně něco! Příběh mě bavil už od první věty, a i když jsem se ze začátku nemohla v knize zorientovat, rychle jsem se začetla. Stránky ubíhaly a děj byl zajímavější a zajímavější. Celé to bylo hodně dobře vymyšlené. Drey a Eled mi přišli sympatičtí a oblíbila jsem si je už na začátku. Když se v příběhu objevil Aty, ihned se z něj stala moje nejoblíbenější postava. Alvu jsem nesnášela, ale na konci mi jí bylo trošičku líto. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha delší nebo měla pokračování. Navíc ty obrázky v knize - dokonalost. Od autora mám doma od Vánoc první díl Arily a po přečtení téhle knihy jsem si jistá, že se do ní brzy pustím.

Moc děkuji @endlessbibliophile a @humbook za poskytnutí e-knihy k recenzi

SedllY
17.09.2022 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale Odkaz lidské mysli je pro mě opět jedna velká slátanina, stejně jako Arila, jen ta je ještě ve výsledku trochu slabší.
Svět je pro mě strašně umělý, ne moc funkční a prostě a jednoduše řečeno(spíš napsáno) ho autorovi nežeru. Bohužel.
Hlavní postavy jsou superhrdinami od začátku do konce. Na co sáhnou, to umí, to se jim povede, v tom jsou na celém doslova dojebaném(hlavně těmi šmejdy Gory) světě nejlepší. Všichni v okolí s hlavním hrdinou ve všem souhlasí, bez rozmyslu za něj riskují život.
Celkem jsem se zasmál, když na pár stránkách byla třikrát zopakována jedna a ta samá věta. Nesmyslů je v knize celkem dost.
Jinde zase chyběly tečky na koncích vět. Chyb však bylo hodně i v Arile, takže jsem nebyl překvapen... CooBoo by si mohlo dát trochu záležet, když chce za ne zrovna kvalitní paperback o 380 stránkách 450 korun.
Obálka knihy mi přijde oproti Arile dost slabá. Do očí bijící podoba hlavních postav s Anakinem a Obi-Wanem ze Star Wars je jistě zcela náhodná.. ha ha
I přes dost výtek se kniha dá doporučit opět spíše začínajícím čtenářům a pak těm, kteří dokáží zcela vypnout hlavu a jen si užívat jednoduchý příběh bez jakýchkoliv nečekaných zvratů.
Slabší 3/5*.

Teldorn
13.09.2022 4 z 5

Odkaz lidské mysli si pohrává s myšlenkou, co po sobě každý z nás zanechá, až tu už nebude. A pohrává si s ní krásně do hloubky.

Toto téma je mi velmi blízké a v této knize je vidět, že autorovi taky. Místy to na mě dokonce působilo, že se autor do díla přímo promítal a nahlas před svými čtenáři přemýšlel, co po něm na tomto světě zůstane. Odpověď? Propracovaná sci-fi kniha s neskutečným potenciálem.

Hned ze začátku bych rád vyzdvihl, jak jsou napsané postavy. Eled, Drey a Alva. Všichni tři jsou si svým způsobem podobní, ale přesto zcela unikátní. Během kapitol každého z nich jsem měl možnost zcela nahlédnout do jejich způsobu myšlení a uvažování. Když jsem se díval očima Dreye, skutečně jsem viděl svět plný možností a potenciálu. Když jsem viděl skrze displej Alvy, před očima se mi míhalo nespočet číslic, statistik a grafů.
Postavy jsou celistvé, propracované a skutečně působí jako reálné bytosti s reálnými problémy.

Musím bohužel přiznat, že místy dialogy působily nuceně a až příliš jsem měl pocit, že se postavy o různých věcech baví jen proto, aby o nich věděl čtenář, ale v kontextu, v jakém se nacházely, nebyly jejich rozhovory uvěřitelné.

Na druhou stranu je potřeba pochválit výzkum, kterým musel autor bezpochyby strávit nespočet hodin. Je vidět, že si dal opravdu záležet a že reálné postupy/metody/teorie/technologie/problémy, studoval, aby měl přehled, o čem vlastně mluví. Za to před ním smekám svůj pomyslný klobouk.

Co pro mě v této knize bylo mínusem, je stylistika celkového textu. Ať už na úrovni vět, odstavců nebo celých stránek, mě občas styl tvorby vět vytrhl z děje a musel jsem si některé pasáže přečíst vícekrát, abych plně pochopil, co se autor vlastně snaží říct. K tomu nepomáhaly ani překlepy a chybějící slova, kterých bylo v knize bohužel opravdu hodně.

Nic z toho však nebránilo tomu, abych knihu zhltl za tři dny. I přes své nedostatky se četla opravdu krásně a skvělý příběh v kombinaci s propracovanými postavami a světem mě nepustil od první stránky až do poslední.

A to, že je příběh propracovaný jde poznat od samého začátku do úplného konce. Ze začátku je děj opředen tajemstvími, která se ale postupně odhalují a vše do sebe čistě a logicky zapadá, až si člověk nakonec řekne: „No samozřejmě, že to tak je. To přece dává smysl!“

Odkaz lidské mysli je teprve první ze tří dílů, takže obrázek ještě nemáme úplný. To mi ale dává naději, že další díly budou ještě lepší než tento, a že z úžasných postav a světa uvidím ještě více.

nela3812
13.09.2022 4 z 5

spolupráce s @humbook ( #humbookblogeri)

Začátek knihy byl pro mě utrpením a zažila jsem Deja-vu, jako bych snad opět četla Arilu. Jsem však rada, ze jsem to nevzdala a zhruba po 80 stránkách jsem se do příběhu ponořila a zpočátku matoucí děj mi začal dávat smysl.

Autor nám tentokrat představuje o dost zajímavější a z mého pohledu propracovanejsi svět, který byl mému srdci bližší. Cely příběh je více technický a vypadá tak mnohem reálněji. Co mě zaujalo nejvíce bylo vykreslení Araků, kteří jsou kombinací robota, zvířete a člověka. Zpočátku mi však jejich podstata silně unikala a ani jejich podobu jsem si nedokázala příliš dobře představit, avšak ilustrace mé fantazii v tomto případě hodně dopomohly. Díky za ně, jsou opravdu povedené.

Velké plus za dějovou linku, která se odvíjela jednotným směrem a ač dostaneme k dispozici více pohledů, míří všechny do jednoho cíle. Máme tu pohled otce a syna, kteří se vzájemně učí přežít v novém a stále ne zcela známém světě. Jejich vztah mi přišel chladný a bez emocí. Když už došlo na hlubší konverzace, měla jsem pocit, jakoby snad spolu mluvili dva roboti. V jiném příběhu by mi tento chladný přístup nebyl sympatický, ale zde to do celkového děje skvěle zapadlo.

To co se v anotaci tváři jako hlavní zápletka je poměrně brzy odsunuto na vedlejší kolej a veškerou pozornost si ziska rozvíjející se vztah mezi Arakem Atym a Dreyem, jedním z našich hlavních hrdinu. To by pro potenciální čtenáře, které zaujatě právě anotace, mohlo být zklamáním.

Oproti Arile je tento příběh celistvější a promyšlenější. Pokud mate rádi dystopie, neměl by vás tento příběh minout, protože rozhodně stojí za pozornost. Velmi ráda bych si přečetla pokračování z tohoto světa, a doufam ze se pokračování brzy dočkáme.

lilipetruzelkov
05.09.2022 2 z 5

Kniha má velmi dobrou čtivost a několik nádherných myšlenek. Překvapilo mě jak autor hezky umí popsat místa a postavy. V knize najdete i nádherné ilustrace.

Fidibus
01.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Není to vůbec špatné. Tématem jsou roboti a jejich zneužití, přičemž je vyprávěn příběh otce a syna, kteří ze společnost vybočují a na konci se dokáží systému postavit. Hezká postava Atyho, skoro domácí mazlíček. Jinak ideou je zamyšlení nad otcovstvím a naplněnosti života, pravdivá, ale ke konci knihy až moc výchovná.
Na začátku mi trochu trvalo se začíst, pak už čtivé, i kdyz celkem pochopíte, kam to vede. Jsem zvědavá na další díl...
Proti Arile mi to přišlo trochu techničtější a reálnější. Ta obálka mě moc nebere, ale černobílé ilustrace jsou zpestřením.

Kopta
01.09.2022

Opakuje se historie. Arija oslovila počátkem a pak to šlo dál dál až do ztracena. Po padesáti stránkách zde opět cítím, jak se ztrácím už jenom v základech a nic mě nedrží v tom zde pokračovat. Sterakův styl psaní mi jednoduše nesedí. Je otázka, jestli už na fantastiku nejsem moc starý, protože jediné, co mě za poslední období od tohoto oslovilo byla Duna. Znovu podotýkám, že ke Sterakovi mám obrovský respekt a mám ho i rád, ale jeho literatura mě prostě míjí.

Killerka
30.08.2022 5 z 5

Začátek knihy (uvedení do děje a popis světa) byl pro mě docela utrpení a myslela jsem, že knihu odložím (ale za to nemůže kniha, jen já na tohle nejsem). Nicméně pak se to tak rozjelo, že jsem se nemohla odtrhnout!

Hlavní postavy si mě fakt získaly :). Dost věcí bylo hodně předvídatelných, takže za mě žádný wow efekt, nicméně mi to asi ani nějak nevadilo... Těším se na další díl :)

Hodně rušivá je řada překlepů, chtělo by to pořádného korektora :(.

antiutopie, dystopie, kakotopie

Radek Sterakdary Starý (p)
česká, 1992
2021  79%Stříbrné město
2021  84%Poslední hvězda
2022  78%Odkaz lidské mysli
2022  74%Stíny Citadely
2023  81%Odkaz lidské rasy

Kniha Odkaz lidské mysli je v