Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3092 3092

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

Šárka_D
15.08.2013 4 z 5

Podle mě skvěle zvládnutý konec série, trochu jsem se obávala závěru "a žili šťastně až do smrti", proto mě hořkost rozloučení hlavních hrdinů skoro až potěšila. Zajímalo by mě, jestli bude autor v Dračích jezdcích ještě pokračovat, ráda bych si od něj přečetla něco dalšího.

pink_ivy
08.08.2013 5 z 5

“It's impossible to go through life unscathed. Nor should you want to. By the hurts we accumulate, we measure both our follies and our accomplishments.” Pro mě nejlepší díl série, kde jsem si konečně užila všechny dějové linky.

Gyl
07.08.2013 5 z 5

Protože Galbatorix byl od začátku série děsivě přesílený (chcete-li přeturbený), vrtala mi hlavou otázka jak ho Eragon porazí. Moc dračích vajec neměl, Murtagh se s ním nespojil, elfové oslabení a v nedohlednu, musela tedy o vítězi rozhodnout nějaká náhoda nebo něco nečekaného.
Ani po roce od přečtení nevím, jestli to byl konec geniální nebo pitomý. Tak jako tak jsem rád, že Paolini vytvořil alespoň takovýhle konec, protože to chvíli vypadalo, že se zasekl a poslední díl nenapíše. Na jeho obranu řeknu, že zakončit příběh, který má 2466 stran není asi nic úplně jednoduchého a on to zvládl na jedničku nebo nejhůř na jedna mínus.

Mako123123
01.08.2013 3 z 5

Ani sa nekonal epický boj a ani sa nekonal poriadny koniec... obe veci by si však sága takejto hrúbky- rozsiahlosti zaslúžila. žial sklamanie..

sackettboy
30.07.2013 4 z 5

Aj keď to bolo už miestami zbytočné naťahovanie deja autorovi sa kniha vydarila. Nechcem zbytočne prezrádzať dej, ale som rád, že príbeh neuťal ihneď po tej doležitej udalosti, ale pokračoval ešte pár strán, aby tak rozpovedal príbeh aj o tom čo sa dialo po....

Rhona
25.07.2013 2 z 5

Jak jen demokraticky mluvit o zklamání? To myslím ani nejde... Předvídatelný děj, který byl možná až zbytečně roztahaný mě nudil a nutil otáčet listy bez čtení. Knihu jsem dočetla jen proto, že mi nikdo ze známých nechtěl říct, jak skončí, přestože skončila tak, jak každý tušil a očekával...

Posli
20.07.2013 4 z 5

Přišlo mi, že tenhle díl byl asi nejlepší ze série, ale když se tak zapřemýšlím nad tím zdlouhavým koncem, tak si nejsem jistá. Přečetla jsem to za 4 dny, protože mě to opravdu chytlo a navíc jsem byla na dovolené. Příběh mě bavil a autor se v psaní zlepšil, takže nic zásadního mi nevadilo. Možná postavy, ale na ty jsem si už zvykla.

Chogori
08.07.2013 2 z 5

No...upřímně jsem ráda, že to mám za sebou. Posledních 100 stran bych zkrátila tak na 30, prvních 300 tak na 20 (ne, popisy bitev, zvlášť těch s Roranem, mě fakt nebavily)). Zbytek knížky celkem ušel. Co je škoda, že se víc nerozvedla postava Angely a dvojice "Wolf Eyes" a "Bladesinger" (aneb v podstatě ani o jedné ze zajímavých postav jsem se nic nedozvěděla)

dusty
02.07.2013 5 z 5

Ani poslední díl téhle tetralogie mě nezklamal. Opět je to nabité dějem i myšlenkami a velmi zajímavá je i myšlenka, jak přemoci nepřemožitelného. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Folleta
29.06.2013

na knihu jsem se moc těšila po přečtení jsem byla docela zklamaná. Kniha je velmi rozvleklá. Myslim, že kdyby se autor trošičku snažil v pohodě by se mu celý příběh vešel do 3 knih jak plánoval. Jinak děj se povedl. Až do poslední chvíle jsem doufala, že Eragon neskončí sám. Některé události se dali předvídat již několik stran předtím než se staly. Knihu si určitě přečtu znovu, ale předešlé díly byly rozhodně lepší.

Cyanine
28.06.2013 4 z 5

Strašně prodlužovaný konec.

Karcoolka2210
18.06.2013 2 z 5

No tak som to docitala. Pocity- zmiesane. Miestami bol dej nudny a dlho sa nic zavaznejsie nedialo. Potom prislo zopar prekvapeni a vysvetleni. Celkovo vsak bol pre mna posledny diel sklamanim. Mnohe veci autor nevysvetlil (napr. mna zaujala postava bylinkarky Angely, myslim si, ze bola dolezita postava, ale takmer nic sme sa o nej nedozvedeli, autor neponukol ziadne vysvetlenie odkial je, ako vedela vsetko co vedela, jej vztah k elfom a pod...). Proste mne osobne sa ziadalo menej zbytocnych opisov a bitiek a viac vysvetleni.

Adele02
18.05.2013 5 z 5

Poslední díl jsem zhltla. Byl nejkouzelnější z celé série, i když tím trochu křivdím ostatním, protože všechny mají něco do sebe. Doufám, že má opravdu Paolini v úmyslu s Alagaësií pokračovat, třeba udělat nového Dračího jezdce příbuzného Eragonovi.... a Eragon by se pak mohl vrátit zpátky do Alagaësie. ♥♥

Domča
12.05.2013 5 z 5

Na poslední díl jsem si musela počkat bohužel rok, během něhož jsem si stihla zopakovat první dva díly, ale už dopředu jsem byla přesvědčená, že čtvrý díl mě nezklame a bude skvělý. Ta pauza mi trochu pokazila dojem z jinak nerušeného letu, ale nevadí. Bohužel musím přiznat, že i kdyby bylo Inheritance ne moc kvalitně napsáno, nepoznala bych to, nebo spíše nepřiznala. S Eragonem a Safirou jsem vyrostla a tenhle příběh je pro mě opravdu osobním. Byla jsem ráda, že se celý příběh uzavřel. Možná to pro někoho působilo moc uměle, ale já jsem s odstupem času rozhodně ráda, že osudy jednotlivých hrdinů byly vysloveny, i když někdy ne zcela přesně. Prostě by mi to bylo asi líto, kdybych tolik stránek přehltala a na konci nezjistila, jak se jim vlastně bude dařit dál :)
Rozhodně doporučuji, ti co s Odkazem začali určitě uvítají zakončení ;)

Bublushka
07.05.2013 5 z 5

Na poslední díl odkazu dračích jezdů jsem se těšila jako malé díte, ale chvíli trvalo než byl v knihovně k dispozici. A pak jsem ho měla doma a četla a četla a četla.
Celá série je skvělá a díl od dílu se styl psaní zlepšuje a tak je poslední díl to nejlepší. Eragon se Safirou už nejsou žádné bábovky a ohání se mocí, která však stále nestačí na Galbatorixe. Čtenář s nimi dýchá a fandí jim aby Galbatorixe porazili. Ale stejně jako oni netuší jak na to.
Tetno díl byl ale zároveň nejkrutější což mu však přidávalo na skvělosti. Paolini svým hrdinou házel pod nohy stále větší klacky, ale přidal jim na nohy pružiny aby měli naději pro přeskok. Je pravda, že se pružiny někdy zadrhly, ale ke konci přeskočily všechny klády. Oprvadu oceňuji scény z jeskyně a hory duší, kde mě mrazilo v zádech. Popis zvláštních bytostí znetovořených magickou "radioaktivitou" ve mě vyvolával strach a spoelčně s hrdiny jsem od nich chětla být co nejrychleji pryč. Příběh se začla rozjíždět do nečekaných prostorů a já byla mnohokrát příjemně překvapena tím, kam směřuje. Všechny postavy byly uvěřitelné a tak skvělé. Jen bylo moc málo prostoru dáno Angele, ta je nejlešpí a zasloužila by si snad samostatnou knihu (omluva na konci mě neukojí :)). Láska mezi Eragonem a Ariou začla nězně nabýváat rozměrů, ale nikam moc nevedla. Mají logické argumenty proč spolu nebýt, ale i tak mě to rozesmutnilo. A Eragon jí měl dát aslespoň jednoho hudlana :-).
Jo kniha se moc povedla, byla skvěle napsaná, ale na mě i tak moc dlouhá. Svým způsobem jsme ráda, že série skončila i když se v příběhu může mnoho dít. Místy jsem se totiž trošku nudila.
Kniha byla jako příjemné setkání se strarými známýmií o kterých víte, že si s nimi vždy dobře pokecáte, ale nijak vás nermoutí když je dlouho nevidíte.

Ell Amaterasu
25.04.2013 4 z 5

Pár dnů a bylo to přečtené. Knížka se mi četla opravdu dost dobře a moc se mi líbila.
Když jsem dospěla ke konci, byla jsem smutná. Ale nebylo to proto, že by knížka měla konec, který se mi nelíbil, ale proto, že už je konec.
Určitě si celou sérii přečtu znovu!

Jančislava
15.04.2013 5 z 5

Serie se mi líbila, každý díl lepší a lepší. Když jsem dočetla, bylo mi smutno a chtěla jsem další díl. Určitě se k němu jednou vrátím!

safirkaa
02.04.2013

Byla napínavá, hodně zajímavé srovnání s Eragonem, je znát jak autor prochází jistou proměnou, ale líbily se mi všechny díly. Paolini má zkrátka nějaký přirozený talent či co.

katejohnsson
22.03.2013 5 z 5

asi nejlepší ze všech čtyř. na člověka čekalo jedno překvapení za druhým, pořád se něco dělo...

malazluta
20.03.2013 3 z 5

Kdyby se autor nesnažil "splnit" normu skoro 700 stranek /díl udělal by líp. Opravdu hodně mě nebavila první polovina tohoto dílu - popisy dobývání jednotlivých měst mi přišly zbytečné a odrazovaly mě od dalšího čtení, což mě trošku mrzelo, protože způsob završení hlavních dějových linek se mi líbil. Sice jsem měla občas problém s některými postavami - Nasuada mi občas hodně pila krev a Arya jako dračí jezdec mi už přišlo moc... ale i tak tuto knihu považuji za důstojné zakončení série o dračích jezdcích.