Ochutnávačka

Ochutnávačka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395952/bmid_ochutnavacka-X4v-395952.jpg 4 395 138

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Alpress

The Taster , 2018

orinka3
01.03.2019 5 z 5

Záslužná práce autora! Dnes si dorůstající generace, která válku zná tak leda z hodin dějepisu, těžko představí, v čem lidé té doby museli žít. Strach o holý život nejen svůj, ale celé rodiny. Magda řeší těžké dilema - o správnosti myšlenek Vůdce spolu s tatínkem oprávněně pochybují, ale před maminkou, která propadla nacistické propagandě, musí mlčet. V Berlíně přestává být bezpečno, válka se chýlí ke svému konci, tak se Magda stěhuje k příbuzným na venkov. Ale dostane se jí tvrdého přijetí a teta s ní jedná bez obalu. Zadarmo ji tam mít nemůžou. Shodou okolností získá Magda místo ve Vůdcově hlavním stanu a seznamuje se s lidmi okolo něj. Ve své práci denně riskuje. Napřed otravu. Na své straně má hlavní kuchařku, sice přesvědčenou nacistku zbožňující Hitlera, ale ta ji má ráda, drží nad ní ochrannou ruku a pevně jí věří. Hitler se při sporadických setkáních chová mile a lidsky, až by to člověk nečekal. Jenže Magda ví, co má skrček na svědomí a spolu se svým milým spřádají pomstu. A to není při chorobné podezíravosti Hitlera jenom tak. Naše hrdinka se na nějaký čas dokonce ocitá i v koncentračním táboře. A pak už se stupňují válečné útrapy se vším všudy.....kniha je výborná, čtivá a přiměje ty čtenáře, kterým chybí vědomosti, aby si dohledávali v historických pramenech všechno to, čeho se román dotýká. 5 hvězdiček si zasluhuje.

Šárka5875
25.02.2019 4 z 5

Knihu V. S. Alexandera určitě doporučuji všem, které zajímá období 2. světové války a přečtou si rádi i román, nejen literaturu faktu. Já jsem s knihou naprosto spokojená, autorův styl mi sedl, Magda byla perfektně popsaná jako živá hrdinka, žádná plochá knižní postava. Za mě velký palec nahoru a určitě si přečtu i další knihu autora, která u nás vyšla již před Ochutnávačkou.

Renatecka
18.02.2019 5 z 5

Super, tohle bylo fakt skvělé. A čím blíž ke konci, tím to bylo zajímavější a zajímavější.

Marekh
17.02.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, četla se dobře, má 3 části. Knihu hodnotím na 5 hvězdiček, tj. 100 %.

Hlavní postavou je Magda Ritterová, která byla jednou z patnácti žen, které ochutnávaly Hitlerovo jídlo, aby ho nemohli otrávit Spojenci nebo zrádci jeho ideálu. Autor vychází ze života paní Margot Woelkové, ochutnávačky Adolfa Hitlera. Autor uvádí, že kniha nepopisuje život paní Woelkové, ačkoliv několik scén v knize založil na jejích zážitcích. Tento román ani nemá být jejím skrytým životopisem. Autor varuje čtenáře, že Ochutnávačka nemá být přesný dějepisný popis třetí říše. Kniha by měla sloužit jako vzpomínka na všechny, kteří přišli o život ve 2. světové válce.

Nedokážu si představit, že bych vykonával práci ochutnávačky, kterou vykonávala Magda. Neustále bych měl strach, že se otrávím. Magda pracuje pro Adolfa Hitlera, se kterým se také osobně setká a vykonává služby na různých místech (Berghof, Vlčí doupě..). V knize se dozvíme také hodně informací o Adolfu Hitlerovi a Evě Braunové. Magda se seznamuje s novým prostředím a s novými lidmi, musí čelit různým nástrahám, zažívá otřesné události, ale přesto se snaží bojovat a nevzdávat se..

Závěr knihy byl pro mě trochu překvapivý. Když jsem se v průběhu čtení dostal k určité události, měl jsem pochybnosti a nešla mi na rozum určitá událost, která se stala. Stále jsem tomu nemohl uvěřit. V závěru knihy je to vysvětleno.

Myslím si, že většina čtenářů ví, co se stalo s Adolfem Hitlerem, když se válka blížila ke konci. Jsou různé teorie, jakým způsobem zemřel Adolf Hitler. Není jednoho dne, aby v televizi nebyly dokumenty o 2. světové válce, o životě Adolfa Hitlera, o koncentračních táborech apod. Vynořila se řada spekulací o jeho skonu a autor nám dává nahlédnout k jedné teorii, která se mohla odehrát také ve skutečnosti..

ADOLF HITLER a jeho nejbližší spojenci, tj. lidé, kteří zastávali vysoké posty, napáchali mnoho škod na lidských životech a majetku. Mnozí Němci se nechali strhnut jeho myšlenkami a věřili v budoucnost Třetí říše. Někdy si pokládám otázku, jestli "obyčejní" Němci věděli o koncentračních táborech a o tom, jaká zvěrstva v nich Nacisti páchali. Adolf Hitler nikdy nenavštívil ani jeden koncentrační tábor. Když se schylovalo ke konci války, většina Němců "vystřízlivěla", když jejich země byla v troskách. Lidé měli hlad, měli strach z náletů a neustálého bombardování.. 2. světová válka si vyžádala milióny lidských životů..

Vendelie
14.02.2019 5 z 5

Jedním slovem perfektní. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Opravdu stojí za přečtení :)

Danago
12.02.2019 3 z 5

Velice zajímavé téma. Bohužel mě moc nebavilo zpracování . Knížka mě nedokázala zaujmout natolik, nakolik je samotné téma fascinující. Připadalo mi jako by byla kniha napsaná pro hodně mladé čtenáře. Nedokázala jsem se s hlavní hrdinou sžít, celý příběh mi připadal málo rozpracovaný . Vše se dělo, tak nějak rychle a jednoduše. Knížka mě nezasáhla , tak jak jsem očekávala.

čef
10.02.2019 5 z 5

Generace, která pamatuje poslední světovou válku už většinou odešla, vzala sebou většinou i podivné předsudky a nesvobodu a tak se už dá napsat objektivní kniha i o životě a smrti Ády Hitlerů(ČT2 už by se asi bez něj neobešla). To se autorovi podle mne plně zdařilo. Pohled na Vůdce očima jeho ochutnávačky je jistě originální, detaily z jeho soukromí, z akce Valkýra a jeho smrti v bunkru pro nás většinou málo známé a tím samozřejmě také dost zajímavé i po těch dlouhých letech. Autor se snažil o historickou věrnost a tak můžeme s touto výbornou knihou lépe ocenit tu relativně dlouhou dobu bez války, která plodí příšery ve velkém – stejně jich však vždy bude bohužel více, než bychom si přáli.

Roux
05.02.2019 4 z 5

Knížka je moc pěkná, hezky popsaná, nějaká ta milostná zápletka. Spoiler: jen mě občas vytáčela hlavní hrdinka. Tak moc Hitlera nenáviděla, že za ním pokaždé přiběhla, když byla v nesnázích.

zuzana2599
01.02.2019 5 z 5

Ochutnávačka je jedna z těch knih, které u mě doma vyvolaly diskuzi. Musela jsem o ní mluvit, podělit se s mnoha střípkami příběhu, zajímavostmi, o kterým jsem neměla tušení. Příběh Magdy, která se stane ochutnávačkou samotného Hitlera je velmi atraktivní téma. Autor výborně zpracoval pohled na válku z druhé strany, očima Němců a já jsem jen stěží čtení odkládala. Tato skvělá kniha není jen zajímavým příběhem, ale nutí čtenáře k zamyšlení a přináší mnohá poučení... Doporučuji !!

pavlinka0250
27.01.2019 5 z 5

Kniha mi byla doporučena a jsem velmi ráda, že se tak stalo. Od začátku až do konce mě příběh pohltil, byl to zajímavý pohled na válku z druhé strany očima němců.
Ochutnávačku mohu jen doporučit, je to výborná kniha.

Terrez93
21.01.2019 5 z 5

Malokdy se mi stalo, ze bych se u cteni knizky rozbrecela, u tehle se mi to stalo hned dvakrat! Uzasne se cetlo, hltala jsem kazdou stranku, autor vychazi te skutecnych udalosti a za me neskutecne skvela knizka!

Tereziee
13.01.2019 4 z 5

Tahle knížka byla opravdu milým překvapením a je škoda, že se o ní moc neví. Spoustu knih pojednává o 2. světové válce, ale zatím jsem nečetla žádnou, která by vyprávěla příběh osoby, která byla ke konci války v těsné blízkosti Hitlera a Evy Braunové. Příběh byl opravdu zajímavý, plný napínavých chvilek i smutných momentů. Na Magdu určitě jen tak nezapomenu.

KLHannah
08.01.2019 4 z 5

Velmi silná kniha, škoda toho amerického konce a strachu autora, jak sám píše, aby kniha nebyla brána jako nacistická propaganda. Mohl nechat, alespoň na okamžik, vypravěčku propadnout kouzlu Vůdce a potom ji postupně nechat procitnout.

Veru.Viti
07.01.2019 4 z 5

Trvalo mi hroznou dobu, než jsem se začetla. Myslím, že ještě v polovině knihy jsem si nebyla jistá, jestli nebude lepší rozečíst nějakou jinou knihu. A z ničeho nic to byla paráda. Nevím, čím to bylo. Kniha určitě není špatná. Líbil se mi pohled na druhou světovou válku také z té druhé strany. Určitě oceňuji nápad a čtení nelituji. Pouze konec byl na můj vkus malinko překombinovaný.

milunka21
05.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Další pecka od autora. Tentokrát tu máme ochutnávačku samotného Hitlera. přesto to neni kniha opěvující to co udělal. Už se těším na další, která za měsíc vyjde v originále. :-)

Barbucha12
02.01.2019 5 z 5

Nadherne mrazive cteni

attila1
24.12.2018 5 z 5

Krásně napsaný příběh jedné z patnácti ochutnávaček jídla pro Hitlera. Čteno jedním dechem.

Bobina74
18.12.2018 4 z 5

Příběh dívky, která stála mezi Hitlerem a smrtí. Pěkný román, který mi sice na začátku dal dost zabrat - ne a ne se začíst, ale pak už děj pádí mílovými kroky. S knihou prožijete dva roky po boku vůdce a ani love story chybět nebude. Milé překvapení od pro mě neznámého autora.....