Ochutnávačka

Ochutnávačka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395952/bmid_ochutnavacka-X4v-395952.jpg 4 395 138

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Alpress

The Taster , 2018

Kaja01
23.05.2019 5 z 5

Knihy z období 2.světové války mám ráda a tahle nebyla výjimkou. Naopak se mi líbil opět trochu jiný pohled než z koncentračního tábora. Pro mě téma Hitlerových ochutnávaček zajímavé, stejně jako přiblížení postavy Evy Braunové.

sgjoli
18.05.2019 3 z 5

Nápad nebyl špatný, ale celkové zpracování mne zase tolik neohromilo. Na řadě míst se mi to zdálo dost ploché, čekala jsem spíš větší hloubku, co do příběhu kolem A. Hitlera. Autor se však soustředil na jiné aspekty příběhu. Prostředí, kde se hrdinka vyskytovala, mi přišlo popsané moc dobře, ale ta dějová linka mne zase tolik nezasáhla. Také se mi zdálo, že se autor jakožto muž nedokázal zcela plně vcítit do nitra hlavní hrdinky, ženy - i když jsem tu snahu cítila, autor bohužel i v tomto zůstal na půl cesty. Za mne nakonec průměrné hodnocení.

L.Helena
14.05.2019 5 z 5

Hodně dobrá knížka. Autorovi se skvěle podařilo propojit literární fikci s historickými fakty a vyšel z toho úžasný příběh. Některé dramatické či emotivní scény jakoby postrádaly to pravé dramatično a je zde prostě jen až s jakousi strohostí uměřeně popsán děj toho či onoho okamžiku bez toho, aby to vyvolávalo ve čtenáři nějaké výrazné emoce. Vlastně ani nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Možná to je právě to pravé, proč je ta kniha tak dobrá.

Kami97
13.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která popisuje příběh Magdy od doby, kdy práci hledala a najednou skončila jako jedna z 15 Hitlerových ochutnávaček. Líbilo se mi její zvláštní pouto s Evou Braunovou. Eva ji nejspíš považovala za přítelkyni v jistém slova smyslu. Kniha se mi četla dobře a neměla dle mého názoru hluchá místa. Rozhodně bych doporučila všem, které by zajímala 2. sv. válka zase z jiného pohledu než vězně v koncentračním táboře.

JaKa1974
07.05.2019 5 z 5

Kniha je velice zajímavý příběh z nedávné minulosti. Na tyto události by se nemělo zapomínat a měli bychom dělat vše pro to, aby se neopakovaly. Doporučuji.

Alena1234
02.05.2019 5 z 5

Jsem mile překvapená.Tahle knížka je úplně jiná než jsem zvyklá číst o 2.svět.válce.Příběh Magdy,která pracovala jako ochutnávačka pro Hitlera.Knížka je originální moc se mi líbila a řekla bych i pro mladší čtenáře, protože je psaná jednoduše a čte se sama.A ta krásná obálka!Dávám 5*

snowpinkee
30.04.2019 5 z 5

2.světová válka. Jak by se dalo říct už vcelku ohrané téma. Chyba lávky, přátelé. Příběhů může být tisíce a stále jde napsat něco, co je jiné a krásné.
V tomto případě je to příběh Magdy. Koukáme se na válku z úplně jiné strany a tento pohled se mi hodně líbil. Opět jsem se hledáním a ověřováním informací dostala do úplně jiných končin.
Koncentrační tábory mají své, ale jsem ráda, když se můžeme chvíli zabývat i jinou válečnou tematikou.
Hodnotím 5* a přidala bych za originální nápad a pojetí.

alnahu
26.04.2019 5 z 5

Příběh Magdy Ritterové a její zpověď ,jak se stala ochutnávačkou jídla ,jako jedna z patnácti dívek u samotného Hitlera .Jak denně prožívala strach o svůj vlastní život, na tuto práci si časem zvykla,prožila mnoho otřesného ,ale poznala zde i lásku.I ona sama se po atentátu na Hitlera dostala na čas do koncentračního tábora,kde viděla spoustu utrpení. V knize se dočteme i dost zajímavého o Evě Braunové a jejím životě s Hitlerem.Autor končí knihu teorií o smrti Hitlera i toto je jedna z možností podle této knihy ,jak zemřel.Kniha i přes závažné téma ,byla velmi zajímavá a dobře se četla.

Peti081
23.04.2019 4 z 5

Válečný příběh z druhé strany,se mi líbil,kniha se četla dobře.

Beruska18
14.04.2019 5 z 5

Kniha se četla sama, moc se mi libilo prolínání historických faktů a románové fikce. Zajímavý pohled na toto válečné období z pohledu Němců, kteří tak svému vůdci věřili. Opravdu stojí za přečtení.

eliska2126
31.03.2019 5 z 5

Bylo strašně zajímavé vidět pohled i z té druhé strany (většinou čtu z pohledu vězně v konc. táboře). Číst příběh Magdy, která se stala jednou z ochutnávaček pro samotného vůdce, mi dalo zase jiný pohled na válku. Zjistila jsem, že Němci opravdu věřili... Věřili, že jejich úžasný vůdce nikdy nedovolí porážku Německa. Věřili, že vůdce určitě nějak zařídí, aby Německo nakonec celou válku vyhrálo.
Věřili někomu, kdo nařídil smrt x milionů lidí. S tím, jak ho tady vykreslovali, jako milujícího dědečka a galantního gentlemana, jsem ani nevěřila, že je to ten samý člověk, co způsobil takovou bolest. Knížka je hodně poutavě napsaná a čte se v podstatě sama!

alzbeta4340
31.03.2019 4 z 5

Zajímavý příběh z druhé strany války plný dramatických zvratů, kterých bylo možná na tento román až příliš. Magda toho prožila strašně moc a všechno strašně rychle uplynulo - jakoby měl autor osnovu, jaké všechny hrůzy musí do děje zakomponovat a přitom předem určený rozsah knihy. Do Magdiny kůže se mi proto úplně vcítit nepovedlo, ale i tak se mi Ochutnávačka líbila. Určitě stojí za přečtení.

inkatenysek
24.03.2019 5 z 5

Musím uznat, že je Ochutnávačka dalším zajímavým příběhem z období 2.světové války, který na ni čtenáři nabízí opět jiný úhel pohledu...

Díky hlavní hrdince Magdě, která je nepřízní osudu vtažena do centra všeho dění, si tak může člověk utvořit přibližnou představu nejen o tom, jak to mohlo fungovat v nejužším okolí samotného vůdce, ale také o tom, že ne každý s jeho režimem opravdu sympatizoval a že se takoví lidé našli nejen v řadách obyčejného obyvatelstva, ale i v řadách samotných armádních důstojníků...

Zajímavé na knize je hlavně sledování vývoje jak jednotlivých postav, kdy se třeba z Magdy, obyčejné a politicky neangažované dívky, stane silná a všehoschopná žena, tak postupného úpadku celého Německa. Líbilo se mi i vykreslení kontrastu mezi "pohodlným" životem v dostatku a mimo realitu, pokud byl člověk na "správném" místě a nuznými podmínkami obyčejných obyvatel, žijících z přídělů, v neustálém strachu z udavačství, bombardování a blížících se Spojenců...

Jak sám autor v závěru píše, tak se volně inspiroval historickými událostmi a něco si pro účely románu upravil, takže nemá sloužit jako dokument o tehdejší době, ale jako vzpomínka na ty, kteří ji nepřežili a jako varování pro nás, abychom nic podobného v budoucnu už nedovolili spáchat...

Ochutnávačku si určitě nenechte ujít, pokud máte rádi příběhy s tématikou 2.světové války, okořeněné špetkou romantiky.

Pípasek
20.03.2019 5 z 5

Pohled na válku z trochu jiného úhlu. Hlavní hrdinkou jste vtaženi do zákulisí života Hitlera a jeho přisluhovačů, ale i odpůrců. I když to tak nevypadá, jedná se o velmi napínavé čtení, kdy jde opravdu o všechno. Popis přírody-nádhera

Dela111
17.03.2019 4 z 5

Kniha je jedním z těch románů, kde je druhá světová válka vylíčena z pohledu Němců, tady především z pohledu mladé ženy, která se ne zcela dobrovolně stane ochutnávačkou u Hitlera. V průběhu příběhu sledujeme proměnu Magdy z dívky, kterou politika nezajímá, v člověka, který viděl a zažil válku a chce jednat...
V románu je čtivě spletená dohromady skutečnost a fikce. Přestože se příběh odehrává z větší části v blízkosti Hitlera a zahrnuje i operaci Valkýra, je psán bez podrobných historických reálií.
Kniha předkládá trochu jiný pohled na druhou světovou válku a v závěru autor popustil uzdu své fantazii ještě trochu víc...

hrosulik
16.03.2019 5 z 5

Krásný, i když velice smutný příběh. Mohu doporučit.

PaniJani
11.03.2019 5 z 5

Krásná kniha. Zase s tématikou války, ale zase jiná. Doporučuji.

katka134
09.03.2019 5 z 5

Skvělá knížka. Fakta známe z TV, ale jako román výborně zpracované. Vyprávění Magdy o její práci pro Hitlera, o nevinných čajových dýcháncīch SS v nádherných Alpách se mi líbilo moc.

J.x
08.03.2019 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Prolínání historických faktů a románové fikce se mi líbilo. Oceňuji fakta, která autor nasbíral a použil v knize. Na závěr knihy popisuje, z jakých skutečných postav vycházel, míst, ověřoval fakta.

adriane9
08.03.2019 5 z 5

Výborná kniha ostatně jako autorova předešlá. Musím se přiznat, že jsem díky knihe vyhledávala na webu snad stokrát a to jak místa, tak časové linie, názvy měst i lidí ačkoli základy 2.sv. války znám. A vědět který jed není cítit a je v těle po určitém čase těžko dohledatelný je také dobré info :-) . Rozhodně doporučuji, četla se skvěle!