Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1758 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

DK197
24.11.2013 2 z 5

Nepatřím k fanouškům stylu psaní pana Hrabala - přiznávám se bez mučení. Ta dlouhá souvětí mi vadí neskutečným způsobem. Ztrácím se v textu i v jeho smyslu. Naštěstí tu byl slušný příběh, který mě donutil knihu dočíst, ale pana Hrabala už ne.

AlH3
10.11.2013 4 z 5

o kousek blíž Hrabalovi.není to tak dlouho co jsem dočetla Ostře sledované vlaky a téměř do konce díla Obsluhoval jsem anglického krále jsem v autorovi viděla materialistickýho blba co vidí v ženské jen kus masa, avšak někde hluboko v sobě s duší romantika. Zaujal mě styl jakým píše, složitá souvětí, kdy nejkratší věta má alespoň půlku stránky. líbily se mi Hrabalovi inscenace, to jakou fantazií dílo žilo. občas jsem si sice něco musela přečíst i dvakrát, ale rozhoddně je to jedna z knížek, která mě potěšila, Myslela jsem si že hlavní "hrdina" snad nikdy neprozře nad zbytečností a proto se mi poslední kapitola četla jedním dechem a knihu jsem zavírala s tím příjemným pocitem čisté hlavy a poklounou panu Hrabalovi.

Lidstvo je potomstvo blbé, zlé a zločinné. Nedovolí vědět a vidět.

koMaty
04.11.2013 3 z 5

pár let zpátky jsem četla Slavnosti sněženek, které mě od Hrabala odradily.. teď jsem mu dala druhou šanci a byla jsem mile překvapena.. přestože nemám ráda souvětí přes celé strany a dlouhé kapitoly, bylo to čtivé, až na konec, který mě nudil..

Marčullkas
22.07.2013 2 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla, těžko jsem si zvykala na Hrabalův zvláštní styl psaní. Možná někdy příště ...

MissBlack
16.06.2013 1 z 5

Možná mě někteří ukamenují, ale ta kniha se mi nelíbila. Neříkám, že bych v ní nenašla pasáže, kdy pobavila, dejme tomu, ale prostě mám ráda "inteligentní" postavy, Dítě tady byl vyloženě za idiota, nehledě na to, že byl bezcitný, neprojevoval žádné emoce - zkrátka byl osobou, která něco chladně a jasně popisuje. A já nutně v knihách potřebuju emoce.
Hrabal je jistě dobrý autor, ale jeho osobitý styl psaní mi nesedl, kniha mi přišla nepřehledná, kolikrát jsem se musela vracet.
Kdoví, možná, že za několik let budu mít jiný názor, že to teďka pro mě prostě není a knihu ohodnotím jinak.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Moja druhá kniha od Hrabala a som nadšená. Hlavný hrdina je hlúpučky pikolík s veľkými ambíciami, stíhaný jedným neúspechom za druhým. Pohltil ma jeho príbeh a cesta životom, ktorá nikdy nedopadla úspešne a aj napriek tomu sa nevzdával a nehľadal vinu v druhých. Veď on obsluhoval Habešského cisára.

_sjuu_
27.05.2013 1 z 5

knihu jsem odčetla jen díky tomu, že jsem ji měla v povinné literatuře k maturitě - vůbec mě neoslovila

mcleod
17.05.2013 5 z 5

Ano, i mně ze začátku na této knize hodně vadil styl, jakým je psaná. Skoro žádné odstavce, dlouhá souvětí na několik stránek. Připadalo mi to únavné, občas jsem se v textu ztrácel. Jako by mě autor nutil číst dál a dál bez přestávky, bez zamyšlení nad tím, co jsem právě přečetl. Vzhledem k tomu, že nemám rád, když mě kdokoli k čemukoli nutí, měl jsem trochu problém toto překousnout. Časem jsem si ale na originální styl psaní zvykl a začal jsem spíše vnímat obsah než formu (která je sice svým způsobem spontánní, ale pořád proti ní mám výhrady :-) ). A proti tomu krásnému návalu poetiky, úžasného příběhu, krásně popsaných scén, nádherné myšlenky a výborného humoru nemůžu absolutně nic napsat. Příběh číšníka/milionáře/cestáře je úchvatný, včetně vnitřního vývoje jeho postavy až k nemateriálnímu a klidnému závěru života. Zobrazení jeho pohledu na zásadní události moderních českých dějin je vtipné, originální a úžasně poutavé. No, rozhodně budu ve čtení Hrabala pokračovat, zdá se, že opravdu jde o jednoho z nejlepších českých autorů. "Jak to vím? Vždyť jsem obsluhoval anglického krále..."

maple34
29.04.2013 5 z 5

Výborně napsané, Hrabalův osobitý styl psaní vás nenechá knihu odložit. Zfilmovaná verze kopíruje téměř doslova knihu, ale ta je přeci jen o fous lepší.

mikraf
07.03.2013

celkem nic moc....Dočetla jsem ho skoro do konce, ale pak jsem knížku musela vrátit a zvažuji zda si ji dát k maturitě do seznamu či ne

benyben
09.02.2013

Četla jsem ji kvůli povinné četbě a každý říkal,že je to nuda atd.,ale začlo mě to bavit a pochopila jsem,že povinná četba nemusí být vždycky nuda :D

Freedyn
24.12.2012 3 z 5

Hrabal.. No přelouskala jsem to, protože to mámv četbě, ale jinak bych to asi sama od sebe nečetla..

Rafa-P
23.12.2012 3 z 5

Konec byl zajímavý, jinak nic moc...

A700
17.11.2012 4 z 5

Velmi osobitá kniha.
Ze začátku mi dělal trochu problém onen styl psaní - ztrácela jsem se ve větách, které přesahovaly několik stran. Ovšem nakonec jsem si zvykla a upřímně - dost se mi ten způsob zalíbil. Je přímočarý, ojedinělý a příjemně ironický.
Bavil mě i odlišný úhel pohledu na válku, i když je tam přitom tak výstižně zachycena. Ovšem nezajímavější se všeho je samozřejmě proměna hlavní postavy - je zajímavé sledovat, jak někomu myšlenky jako puzzle postupně zapadávají do sebe.
Nejdříve jsem viděla film, který mám velmi ráda, a i po přečtení knihy tvrdím, že je výborný. Ano, kniha je obsáhlejší, zajímavější a všobecně lepší, ale přesto si myslím, že zfilmovaný je ten příběh dobře.. :)

růža
07.11.2012 4 z 5

Když jsem knihu kdysi četl, tak to byl opravdu zážitek. Šlo o první vydání - to vydala Jazzová sekce. A po letech jsem se podíval na film a vrátil se v myšlenkách o mnoho let.

seiwaa
08.10.2012 4 z 5

Úžasné. Bojím se ale podívat se na ten film... :)))

houston
22.02.2012 5 z 5

Špičkové dílo mistra Hrabala. Spontánní, humorně sebeironické a neskutečně pravdivé. Tuhle knížku mám opravdu rád.

Janamarie
19.02.2012 4 z 5

"Moje štěstí bylo vždycky v tom, že mne potkalo neštěstí!.

Eneo
08.01.2012 5 z 5

Musím souhlasit - na film jsem se po přečtení knihy vyloženě těšila a.... :(

Zajda
10.12.2011 5 z 5

Hrabal krásně popírá pravidlo při psaní vyprávění, které mi vtloukali do hlavy na základní i střední škole: "Piš krátký věty, v dlouhých souvětí se čtenář ztratí!" Hrabal ukázal, že neztratí. Zároveň bych chtěl vidět rozbor a graf některých z Hrabalových souvětí, které se táhnou třeba přes 5 stránek!!

Velmi mě zaujala postava dítěte hlavního hrdiny Dítěte a Lízy. Pomsta rodičům za to, že se jejich dítě nenarodilo z lásky ale z povinnosti a Německé hrdosti.

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal