Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I.

Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I. https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444271/bmid_obrazy-z-ermitaze-francouzske-malir-uAT-444271.jpg 5 2 2

xulij01
26.12.2022 5 z 5

Jak už název napovídá, jedná se o obrazovou publikaci věnující se nejvýznamnější dílům francouzského malířství 19 a 20. století, která jsou vystavena v Ermitáži. Na stránkách 5 až 15 je líčen původ této sbírky a její postupné rozšiřování. Velké množství obrazů pochází od soukromých sběratelů (ne vždy na dobrovolné bázi, mnohé sbírky byly znárodněny). Zvláště Morozov a Ščukin vytvořily rozsáhlé sbírky, které se staly součástí Ermitáže.

Celkově je sbírka nesmírně bohatá, v publikaci najdeme například díla Moneta, Cézanna, Gogha, Gauguina… Od mnoha z nich je uvedeno více děl a u některých je na další stránce zobrazen detail daného díla. Na pravé stránce je uvedeno dílo a na levé informace o obrazu a malíři. Reprodukce (všechny barevné) jsou do knížky vlepeny na kvalitním papíře (vzhledem ke stáří publikace mě kvalita reprodukcí příjemně překvapila).

666Jitka
09.11.2021 5 z 5

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Francouzského malířství 19. a 20. století díl první. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.