Obrázky z českých dějin a pověstí

7., upravené a rozšířené vyd. Oblíbená knížka obrázkových seriálů, která hravou, humornou, ale výstižnou formou přibližuje čtenářům nejstarší i novější dějiny naší vlasti. Autoři vyprávějí o příchodu praotce Čecha, o Bivojovi, o Libušině proroctví, o Karlu IV., o Janu Husovi, o Golemovi, avšak i o slavných spisovatelích, hudebních skladatelích, vědcích a vynálezcích. Knížka končí vznikem Československé republiky v roce 1918. Historii svého národa by měl znát každý člověk, a tato publikace může znamenitě pomoci k našemu poznání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/147053/obrazky-z-ceskych-dejin-a-povesti-147053.jpg 4.7252

Obrázky z dějin (1.)

Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Obrázky z českých dějin a pověstí

DuncanIdaho

Pěkná kniha, která obrázkovou formou podává čtenáři nejdůležitější okamžiky českých dějin nenáročnou formou. Jako kluk jsem ji četl několikrát.

Wara

Jako malý jsem tuhle knížku miloval.

Greena

Děti mají v oblibě komiksy. Líbí se mi nápad seznámit je s historií právě touto formou.
První ze čtyř knih od Jiřího Černého čtenáře zavede k praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerám, k Libuši a Přemyslovi, ke Ctiradovi a Šárce, ke Křesomyslovi a Horymírovi, k Brucvíkovi, králi Svatoplukovi, ke knížeti Václavovi, k Oldřichovi a Boženě, k Břetislavovi a Jitce, k Přemyslu Otakarovi II., k Janu Lucemburskému a Karlovi IV., k Václavu IV., k Janu Husovi, Janu Žižkovi, k Prokopu Velikému, Janu Roháči z Dubé, k Jiřímu z Poděbrad, k Rudolfovi II., k Janu Ámosu Komenskému, k Josefu Dobrovskému, Františku Palackému, Karlu Hynku Máchovi, Karlu Havlíčku Borovskému, Boženě Němcové, Josefu Kajetánu Tylovi, Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi i Janu Nerudovi.
Provede vás stručnou a zábavnou formou po naší historii. Dozvíte se informace o vladařích, spisovatelích, hudebních skladatelích, vědcích i vynálezcích.
Pojďte poznat historii…

Antonella
02.11.2018

Knížka je moc hezká a zajímavá. Moc krásné obrázky. Nejvíc se mi líbilo jak Libuše pojmenovávala Prahu.

Vladísek
05.10.2018

Jedna z nejhezčích knih mého dětství, kterou jsem v 80. letech doslova milovala. Přečetla jsem ji poctivě od první do poslední stránky snad 100x, moc se mi líbily ilustrace, které knížku provází. Díky téhle knize byl pro mě dějepis zajímavější a různá data a události mi lépe utkvěly v paměti. Kniha mi zmizela z knihovny, nicméně po tomto zjištění jsem nelenila a koupila si ji nedávno znovu. Sice nemá to kouzlo ohmataných stránek, nicméně nadšení z pojetí historie touto formou u mě trvá a já mohu jen doufat, že stejné pocity bude mít i nejmladší dcera, až se jí tahle překrásná kniha dostane do rukou.

haki34
30.08.2018

dějepis stručně pro malé i velké :D jak si ho zopáknout, případně se konečně naučit a zapamatovat..na komiksy nedám dopustit - ať už tato klasika, či novodobé Opráski...myslím že velmi dobře plní účel :)))
naši knížku jsem našla v antikvariátu a věděla jsem, že decka jistě ocení..nečekala jsem však nostalgické nadšení manžela, který ji v dětství miloval :D

SSTknihy
19.06.2018

Ať pan Jirásek i všechny mé bývalé paní učitelky dějepisu prominou, ale z téhle knížky jsem se naučila o české historii prostě nejvíc. A na rozdíl od většiny z toho, co se mi snažili nalít ve škole do hlavy, tyhle vtipně psané a hezky kreslené komiksy si pamatuji dodnes.

gonga
12.06.2018

Poněkud tendenčně podaná česká historie, která mě provázela celé dětství a moc se mi líbila. Co na tom, že některé události se nejspíš nikdy nestaly a jiné se staly jinak...

anyzek
29.05.2018

Je to opravdu krásně zpracovaná kniha a je vytvořena zábavnou formou ke zjednodušenému pochopení našich dějin. A to nejen pro děti, potěší i mnohé ,,dospěláky".

Jhonza
20.05.2018

Moc pěkná knížka pro všechny kterým nejde dějepis.

Aptronym
26.04.2018

Darovano k vanocum asi 1983. Milovano, ztraceno, snad stastno :-(

Risris
25.04.2018

Jasných 5 hvězd

magnolia
10.03.2018

Nejlepší byly ty původní v Mateřídouškách ze 70.let - tam bylo i více bublin s trefnými komentáři a dobovými výkřiky :) Ale i tak, výborný počin, skvělé obrázky (nejvíc mě bavil Bruncvík se lvem :)

V28
20.02.2018

Jak tu někdo napsal, přímo LEGENDÁRNÍ knížka, už jsem slyšel pár historek o čestném místě na záchodě - návštěvy jistě ocení. Jinak by určitě něměla chybět v žádné knihovně, ať už v té dětské nebo dospělé. Vždy mi připomene školní roky, hodina dějepisu byla díky této skoroučebnici ve formě komiksu hned jednodušší a zábavná.

M-arta
10.12.2017

Zábavný stručný přehled událostí a osobností z historie naší země od praotce Čecha až k Masarykovi. Děti se v pestrých obrázkových příbězích seznámí s Nerudou, Dvořákem, Komenským, Němcovou, kněžnou Libuší, Golemem, Dobrovským, Žižkou, Oldřichem a Boženou, Karlem IV., mistrem Hanušem, Husity, atd....
(Knížka má i obdobné pokračování v podobě historie samostatného Československa a ČR a existuje i další díl o světových zámořských objevech a cestovatelích.)

Wheelcrusher
14.09.2017

Jediná vada na týhle vlastenecký kráse nesmírný byla v tom, že teXt často popisoval události vícero obrázků naráz... teda z přísně komiksovýho hlediska a tohle je vlastně spíš humorná encyklopedie:) Každopádně ze závěrečný kapitoly šel mráz po zádech, tudle kronyku by měl znát každej správnej Čech, takže dohnat jí na starý kolena (až těsně před třicítkou) se mi fakt vyplatilo.

parxel
20.08.2017

Z hodin dějepisu na základní škole si pamatuji pouze to, jak mne učitelka tahala za uši a posílala do kouta. Ano bylo z velké části mým přičiněním. Avšak z historie a dějin si nepamatuji téměř vůbec nic a to málo co mi utkvělo v paměti, je díky této skvělé knize. Dávám plný počet hvězd, protože tahle kniha si to zaslouží více než kterákoliv jiná.

Damato
23.04.2017

Původně jsem myslela, že budu knihu číst vnučkám před spaním - miluji to jejich .... babi a pohádku... a nakonec jsme ji s dědou přelouskali nejdříve spolu a docela jsme se u toho pobavili. Moc milé a příjemné čtení.

StihOMam
14.03.2017

Perfektní zpracování českých dějin, které se lehko vryje do paměti po léta i desetiletí. Kniha vám, ale především těm mladším, dá mnohem více než leckterá hodina dějepisu.

Hanule77
25.02.2017

Tak z téhle knihy jsem těžila při hodinách dějepisu po celou základku :) A "mluvící bubliny" vycházející postavám z pusy byly (jsou) vtipné :) Ráda si jí prečtu I dnes a kresby pana Kalouska jsou nepřekonatelné.

Kapis
29.12.2016

Zahlédl jsem tuto knihu v antikvariátu, v 1.vydání za 20kč a srdce mi zajásalo. Na základce 100xpřečteno. Dal jsem si to ale s odstupem, vždy před spaním v posteli pár kapitol a musím říct, že soudruzi se snažili. Opravdu nenásilnou formou jsou dětem podsunuty předsudky vůči bohu a víře. Taky asi nejedna dětská duše musela být zlomena a jejich bezstarostným představám bylo dáno sbohem, když kniha tvrdí, že skřítci, vodníci, víly, atd. nikdy neexistovaly a neexistují. Dále je pochopitelně komunisty do nebe vyzvedáváno husitství, kdy byli všichni bratry a o vše se dělili stejným dílem, přičemž po právu pálili a rabovali vše co patřilo mocipánům, utlačujícím nebohý lid (tzn. VŠE). Nakonec je vše ukončeno nejzásadnějšími díly a událostmi lidských dějin a to knihami pánů Marxe a Engelse, vzniku prvních dělnických bouří a dělnického sjezdu u Kaštanu. Na vznik ČSR už v knize jaxi nebylo místo.

.....jako dítě to člověk nevidí, co nám nenápadně bylo vpravováno do hlav, teď to bije do očí, zajímalo by mě jak vypadají nová upravená vydání. Nicméně tuto knihu četl na základce fakt asi každý a je to legenda. Že mě tak poučí a pobaví i po letech bych vážně nečekal.

Tlapka
21.11.2016

Tohle je tak strašně milé! Jako národ máme nádhernou historickou tradici i nádherné pověsti, což se odráží i v téhle přenádherné knížce. :) Ilustrace, jazyk, vybraná témata, všechno to k sobě krásně ladí.
Děti budou nadšené, puberťáci brblat z principu, že nejsou děti, a dospělí budou zase
nadšení. :-D

Gyw
18.09.2016

Jako dítě jsem tuhle knihu milovala.Dost mě pomohla při dějepisu ve škole.Teď jsem jí doporučila své dcerce a ta je z ní také nadšená.

martas006
19.06.2016

Velmi povedená knížka, komiksová a tím pádem dokáže děti zaujmout a naučit. Četla jsem ji několikrát a mám ji schovanou.

patroklos
24.03.2016

Legendární kniha, která mě provázela celé dětství. Začala ji se mnou číst babička a já si ji zamiloval. Navíc je třeba říct, že byť působí jako kniha pro děti, jsou v ní informace, které kolikrát nezná dospělý člověk.
A kvůli tomu všemu jsem ji koupil i mým malým holčičkám a těším se na hezké chvíle při čtení o české historii.

Lailath
07.02.2016

Knížka se velmi povedla a kvalita je prověřená časem i množstvím vydání. Ilustrace zdařilé, vtipné, ale dovedly mě kdysi i strašit, třeba taková Durynkem useknutá hlava malého Zbyslava či kousky kouzelníka Žita.

MayB2
20.01.2016

Koupila jsem neteři k Vánocům, sama jsem tu knihu jako malá milovala. Oproti mému starému vydání jsou vyměněné poslední příběhy – místo dělnického hnutí jsou čeští vynálezci.

Sárče
10.01.2016

Líbila se mi, byla moc zajímavá.

MilBart
24.11.2015

Spouštěč mé celoživotní lásky - historii. :-)

alef
26.10.2015

"Kniha, která klade příběhy do stop, které zanechaly dějiny." (Eduard Petiška)

Pověst - napůl realita, napůl fantazie - přesně tohle je ten správný způsob, jak nejlépe malým dětem (a nejenom jim ... určitě se najdou i jiní zájemci :-), přiblížit historii. Všechna tahle historická vyprávění, která v knížce najdete, mají schopnost emocionálně působit, a tak motivovat a vytvořit zájem o naši historii.