Obětina

Obětina https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210831/bmid_obetina-pMM-210831.jpg 4 557 180

Pro Toru Hamiltonovou bylo už samotné přestěhování do shetlandských končin dosti skličující. Nemohla tušit, že prvotní rozmrzelost brzy vystřídá děs. Za jednoho deštivého nedělního odpoledne nalezne v rašeliništi dokonale konzervovanou mrtvolu mladé ženy, v jejíž hrudi zeje díra po brutálně vyrvaném srdci. Tři runové znaky na kůži zemřelé připomínají tajemná vyřezávaná znamení, která Tora vídá rozesetá po celých Shetlandách, dokonce i na krbové římse tchánova domu. V pátrání po původu run zabředá až ke středověkým legendám a usilovně se snaží nalézt jejich spojitost s mrtvou ženou. Čím více poznatků se jí daří shromáždit, tím silněji na ni manžel, šéf a dokonce i nevrlý detektiv naléhají, aby věci nechala, jak jsou. Opravdu jim jde jen o její duševní klid? Snad by tomu Tora uvěřila, kdyby ji ovšem najednou nezačaly děsit ty výhrůžky. Valí se na ni jako studené shetlandské mlhy a obalují ji hrůznou jistotou: někdo si přeje, aby pátrání okamžitě a jednou provždy nechala. Za každou cenu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

Sacrifice , 2008

alibaba72
27.06.2021 5 z 5

Skvělá kniha plná překvapení a napětí.

Mrňous1
29.05.2021 4 z 5

Zajímavý námět, úžasný popis přírody, napínavé, ale...ale někdy asi na mě moc zdlouhavé a natahované a hlavní hrdinka mi přišla taková nějaká nereálná. Ale kniha určitě stojí za přečtení.

veronika4001
27.05.2021 5 z 5

Kniha není psána na jeden nádech. V okamžiku, když si myslíte, že máte vraha, zjistíte, že vrahem dotyčná osoba není. Bylo zjištěno, že není, ale vše se zvrátí. Celá konstrukce stojí na obtížně prokazatelných základech, které vyžadují dramatické zjišťování. Je vrahů víc? A skutečně není vrahem ten, komu jste od počátku nevěřili? Možná někdo funguje jako pojistka. Navíc k myšlence, že jste odhadli vraha dospíváte hned v několika fázích knihy a dokonce i tehdy, když máte ještě cca 150 stran před sebou a myslíte si, že je to konečná, tedy že k žádnému zvratu už nedojde. Tehdy, když se domníváte, že máte vyřešeno, rozeznívají se zvony, vše se náhle rozproudí a zase následují vysvětlení na vysvětlení. Zjišťujete, že nikomu nemůžete věřit. Připadala jsem si jako na vlnách, unášena kdoví kam. Je to jako rozbouřené moře, kdy jedna vlna sleduje druhou, někde jdou proti sobě, někdy dochází k přílivu, někdy k odlivu. A hlavně to dobrodružství! Široké rozmáchnutí perem a ladné vystižení neočekávaného je příznačné pro S. J. Bolton, jejíž díla si ještě vyhledám a s chutí je budu číst stránku po stránce. Tento okamžik bude mým čtenářským naplněním.

Rihatama
14.02.2021 5 z 5

Břehy omývané Severním mořem a Atlantikem studí, deště bičují a mlhy zahalují. Shetlandy jsou ideálním místem pro zločin, tuším. Skotsko se mým cestovním trasám zatím vyhýbalo, ale zažila jsem mlhy na sousedních Faerách, mlhy, které se nezvednou třeba celý týden. Jeden den se však mlhy rozestoupily a krása nekonečně zelených kopců ozářených sluncem a s pasoucími se ovcemi, skal vystupujících z vod kolem ostrovů.. byl více než dokonalou satisfakcí za vytrvalý mlžný šál kolem očí. Tora (jak jinak) však ve svém soukromém pátrání naráží nejen na mlhy. Sharon Boltonová namíchala koktejl severské mytologie, dávných legend a tajemství a zrádných zlosynů. A nezačne to ničím menším než snahou pohřbít svého mazlíčka, koně. Boltonová je dobrá vypravěčka, která si umí pohrát se svými postavami, někdy možná až moc, i se zápletkami a děj má spád. A ten, kdo se zabývá runami, o kterých já nevím téměř nic, si tento temný příběh nejspíš užije ještě o něco víc :-).

Leona333
13.02.2021 5 z 5

Fíííííha! Tak to byla parádní smršť! Má čtvrtá kniha od této autorky a zase nezklamala. Vůbec nebyl špatný nápad, přimíchat do děje prastaré příběhy o mystických bytostech. Prostředí kde se vše odehrává se tomu přímo nabízí... Kniha měla správné, mrazivé napětí se spousty záhad k vysvětlení, které vás nutí číst dál a dál, až k samému rozuzlení, závěru knihy.

ArwenAragorn
06.01.2021 5 z 5

85%
Třetí runa byla jednoduchá, jednalo se jen o dvě zkřížené linky. Našla jsem ji: Nauthiz neboli v překladu Oběť nebo Obětina. Jejímu významu se přiřazovaly Bolest, Strádání, Hladovění.
Myslím, že jsem na znaky koukala příliš dlouho, protože se mi postupně rozpily a jejich kontury přestaly být zřetelné. Když jsem ale zavřela oči, viděla jsem je pořád před sebou. Bolest, Strádání, Hladovění. Do čeho jsem se to, proboha, zapletla? Obětina? Jaká zrůda si dá tu práci, aby vyřezala do ženského těla tahle slova?

To se tak krásně četlo! Hodně temný příběh. Sheklandské ostrovy opředené legendami a plné tajemství. A ty legendy hrají v příběhu významnou roli. Moc jsem fandila Toře, která se rozhodne vyřešit případ mrtvé ženy s vyříznutým srdcem a tak se sama dostává do nebezpečí života. K tomu musí mimo jiné rozluštit runy, vyříznuté na zádech mrtvé ženy. Rozkličkování celé záhady sice nebylo příliš reálné, ale vůbec mi to nevadilo.
Četla jsem už podruhé, nechápu proč jsem tenkrát dala knížce nižší hodnocení. Teď se mi líbila moc a musím doporučit všem, kteří ji ještě nečetli.

ŠárkaStrnadová
27.11.2020 5 z 5

Moc se mi líbila, ale rozuzlení a závěrečné akční ukončení mi přišlo až dost nereálné, ale nicméně - přečteno jedním dechem.

ladyka
25.11.2020 4 z 5

Poměrně slušný thriller ze severu, od autorky bych ani nic jiného nečekala. Na sérii s Lacey to však bohužel nemá, takže ubírám hvězdu.

Nisshoku
23.09.2020 4 z 5

Kniha rozhodne zaujala, len ma mrzí trochu nudnejší stred /kvôli tomu -1*/, našťastie sa to potom zase rozjelo xD všeobecne by som to hodnotila tak na 4,5* xD

Kitty
19.09.2020 5 z 5

Napínavé krimi s trochou tajemna.

Shardlake
16.08.2020 5 z 5

Zajímavý detektivní příběh, částečně za použití legendy a vystavěný na skupině lidí, kteří si myslí, že si toho mohou dovolit víc než ti ostatní, aniž by za to museli nést následky.

Atanone
10.08.2020 5 z 5

Pěkně temný příběh. No ale odehrává-li se na tom severskými bohy zapomenutém koutku světa, točí se kolem rituálů a severských run a hlavní hrdinka se ke všemu jmenuje Tora (Thora), tak jsem hezky zaseknutá.
Pomalý rozjezd mi doplňovala hromada pro mě zajímavých informací jednak o ostrovech, místopisu i medicíně. Pokud autorka fabulovala, sežrala jsem jí to i s navijákem. A když se věci vyjasní a vy se podíváte na to, kolik ještě zbývá stran do konce, tušíte, že ta pravá jízda teprve začne. Jistě, přitaženo za vlasy. Ale co my víme o trollech a trowech a hlavně - co my vůbec víme? Moderní medicína umí tolik věcí, že v rukou špatných lidí se můžou dít opravdu neuvěřitelné věci. A vždy jsou tu lidé, kteří mají sami sebe za vyvolené. A na tohle příběh upozorňuje.
Za mě dobré. Lehounce jsem se vrátila k Purpurovým řekám.
Osobně mě akorát trochu vytáčely veletoče v chování dvou hlavních mužských, protože Kenn i úžasňák Gordon mi připadali od začátku jako pěkně manipulativní machové, takže v tom světle mi Tora připadala jak geniální tak hloupoučká. Ale chápu, že to mělo vytvářet napětí, takže zvedám palec, dávám 5 a dumám, kde vezmu čas na všechny ty úžasné autory co mám v "to read" listu, SB k nim počítaje ☼

ladyxx
15.07.2020 5 z 5

Anotace: "Ponurá blata. A mrtvola s tajemnými runovými znaky," stačila k tomu, abych věděla, že mě kniha bude bavit. A opravdu nezklamala, přečetla jsem ji do večera na jeden zátah. Je vyprávěná z pohledu hlavní hrdinky Tory, se kterou mám mnohé společné, proto mi byla hned sympatická. Děj se odehrává na skotském souostroví Shetlandy, jehož prostředí je krásně popsáno. Příběh se pěkně vyvíjí, a nabízí zajímavé vložky z oblasti medicíny a místní mytologie, i když ke konci už je trochu přitažený za vlasy. Autorčin sloh je fantastický.

Anetiina
21.06.2020 2 z 5

Moje první setkání se S.J. Bolton. Kniha se mi dobře četla, příběh se zdál zpočátku taky zajímavý, ale pak moje nadšení notně ochladlo a poslední třetinu knihy jsem trpěla. Rozuzlení a závěr knihy mi přišel, mírně řečeno, přitažený za vlasy. Naštěstí jsem si následně se sérií s Lacey spravila chuť.

certik003
12.06.2020 4 z 5

I když jsem se s Torou nedokázala nějak ztotožnit a vlastně s nikým z postav v knížce, občas se v ději zdánlivě nic zásadního nedělo a motiv mi přpadal ne úplně uvěřitelný, knížka byla napínavá a dobře se četla.

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Klasická S. J. Bolton. Kniha obsahovala všechno, tajemství, vraždy, pohnuté vztahy, krásnou krajinu a popis prostředí. Všechno, na co jsem zvyklá. Možná místy měla pomalejší spád, než jsem u autorky zvyklá, ale četba to byla skvělá.

sharina
25.04.2020 5 z 5

Má první kniha od této autorky a dost se podivuju nad tím, že už jsem na ni nenarazila dřív. Pravda, na styl psaní si člověk (aspoň já) musí zvyknout, překlenout se přes začátek byl pro mě celkem oříšek, i pak jsem s ním trochu bojovala. Každopádně příběh, postava a místo, kam bylo vše zasazeno tomu se nedá nic vytknout. Ve výsledku moc krásná kniha.

Racino
08.03.2020 5 z 5

Skvělá, předčila očekávání. Ze začátku jsem byla zklamaná, že to není ze série o Lacey Flintové a od asi 100 stránky jsem se těšila na každou chvilku, kdy budu moci číst. Napínavý děj, líbilo se mi zapracování legend do příběhu. Hodnotím jako jednu z nejpovedenějších detektivek za poslední dobu.

Babo
28.02.2020 3 z 5

Knihu jsem dočetla už včera a tak jsem trochu vychladla .
Abych to vysvětlila . Kniha prvních 100 stránek fajn,tak jak je u autorky zvykem. Potom jsem se začala nudit a nuda přerostla ve vztek .Tolik různých věcí splácaných dohromady jsem už dlouho nezažila . Nemám nic proti legendám a pověrám ,ale do detektivky bych to nepletla .
Navíc s naprosto vážnou tváří .
Posledních 100stránek jsem už jen prolistovala , abych zjistila , o co vlastně šlo a můj závěr je takový :
o třetinu míň stránek,soustředit se na jednu věc a bylo by to vpohodě .Tento guláš ale pro mě není .
Ještě,že jsem nejdřív četla sérii o Lacey , jinak bych to nedala .

LeHor
27.02.2020 5 z 5

Napínavé a čtivé od začátku do konce. Těšila jsem se na každou chvilku, kdy budu moci číst. Času bylo málo, četla jsem poměrně dlouho. Vřele doporučuji a od autorky si určitě ještě něco přečtu.