O veselé mašince

O veselé mašince https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204515/bmid_o-vesele-masince-204515.jpg 5 132 34

Oblíbené leporelo s verši, klasika české poezie pro děti. Veselá mašinka provází malé čtenáře po nádražích, vypravuje o průvodčích a strojvedoucím, o semaforu a výhybkách, o kolejnicích a železném mostu i o zaslouženém odpočinku po dlouhé cestě. Pro děti od dvou let.

Hoshi
08.01.2024 5 z 5

Mladší potomek má období mašinek a toto leporelo O veselé mašince čteme několikrát denně. Ilustrace jsou zajímavé a vtipné, jak už bylo v komentářích již zmíněno, veršovaný text je lehce zapamatovatelný (už jej ani nečtu, potomek si otáčí stránky sám a já jen odříkávám zpaměti)... Je to prostě příjemné, čtivé leporelo O veselé mašince na celodenní čtení :))

Hanina61
07.09.2023 5 z 5

No jasně, tady jsem si tu čtenářskou výzvu (kniha, která má víc než 5 vydání) poněkud ulehčila, jenže tuhle knížku miluju od dětství (poprvé vyšla v roce 1961, kdy jsem se narodila), sotva jsem se naučila mluvit, žvatlala jsem ji zpaměti... Čas plynul a Veselá mašinka se stala oblíbenou hrdinkou mých dětí... A čas plynul a já ji teď čtu vnoučatům... A vlastně ji ani nemusím číst, protože bych ji odříkala zpaměti, i kdybyste mě probudili o půlnoci... Jenže to bych se zas ochudila o koukání na ty kouzelné ilustrace... :-)

Snoopi
11.10.2022 5 z 5

Leporelo nejen pro kluky, objevující svět techniky. S rýmy, které se snadno dají naučit, i když se jim přeci jen nedá upřít jistá kostrbatost, ale to textu na kráse nijak neubírá. Pobavily mě vtipné ilustrace, přestože zobrazení lokomotivy, pijící brčkem vodu z velkého sudu, se může někomu zdát mírně zavádějící, možná až přehnané - ale jsme přece v pohádce, kde je možné cokoliv :-) V textu mě zaujalo použití personifikace - naříkající kolejnice, strachující se most, mluvící mašinka... Někdo v předchozím komentáři zmínil synekdochu výpravčího v podobě "červené čepice", mě se také moc líbila i nezvyklá epiteta: "Telegrafních drátů linky/ z porcelánu konvalinky". Děti se zde zábavnou a nenucenou formou seznámí s pojmy, které se váží k jízdě vlakem - a ty obrázky, to je prostě nádhera. Další poklad, nalezený na půdě :-)

MinaHawke
30.09.2022 5 z 5

Moc hezká knížka. Máme vydání z roku 1971, měla ji moje mamka, potom já a teď můj syn. Synovi se moc líbí.

Kontryhelka
18.02.2022 5 z 5

Jedno z nejmilejších leporel na které s láskou vzpomínám.

Ajrad1981
14.02.2022 5 z 5

Že jsem tuto knížku jako dítě milovala, o tom svědčí její stav. Můj syn ji miluje neméně, takže nestíháme lepit, jak často ji prohlíží. :-)
Už se těším, jak mu budu vysvětlovat, že Mařenka s Anduličkou nemají ani štípačky, ani kombinačky, že to jsou úplně jiné kleště. :-D A taky se těším, až ho vezmeme na výlet parním vláčkem!

Pivka1
22.01.2022 5 z 5

Nejmilejší leporelo mého syna. Ve třech letech znal verše nazpaměť a všude jsme knížku vozili s sebou.

Telegrafních drátů linky, z porcelánu konvalinky.
Při cestě autobusem: "Mami, koukej, drátulinky".

Medunkavera
12.07.2021 5 z 5

Tohle lepolero je prostě úúžasné. Milovala jsem ho já - jako malá holka a mají ho rády i mé děti. A stále ho mají ve své knihovně.

Sova15
25.04.2021 5 z 5

I pro mne to byla nejmilejší kniha mého dětství. Proto jsem ji koupila vnoučátkům.

Hebrey
04.04.2021 5 z 5

To byla snad moje nejmilejší knížka, když jsem byla malá. Postupně jsem ten příběh uměla snad nazpaměť.

twigxi
27.03.2021 5 z 5

Meli jsme doma. Moc krasne ilustrace i verse.

Afilada
04.09.2020 5 z 5

Moje zamilovaná dětská kniha !!!

laura
18.08.2020 5 z 5

Tenhle příběh milovala moje dcera i oba synové.

Jsem veselá mašinka, až můj signál zacinká, připravte se přátelé k naší jízdě veselé...

Myslím, že jsme to četli denně několikrát - a přesto to děti pořád bavilo. Už je to spousta let, a pořád si ty verše pamatuju :)

JAnD
25.05.2020 5 z 5

Kniha, která dětem pomůže rozšířit slovní zásobu o některá méně obvyklá slova z železničního prostředí.
Ilustrace výhybek, ve kterých stojí táhlo mezi kolejnicemi železničáře a jiné dopraváky jistě pobaví.
A mašinka s brčkem je krásná.

Katka2382
24.05.2020 5 z 5

Skvělá dětská knížka. Když byli děti menší četli jsme ji tak často až jsem ji uměla nazpaměť.

muchomurka
14.03.2020 5 z 5

Krásné ilustrace i verše. Co, že některé jsou těžkopádnější. Vždyť taky vznikly už před dlouhou dobou. (Nebo že by chyba korektora a dotisku?) Ale mně to nevadí, však to mohu přečíst tak, aby mi to vyhovovalo (např. sloveso vyčasované apod.).

Briv
16.01.2020 5 z 5

* Z dětství mašinku neznám, ale teď když se nám narodil klouček a viděla jsem ji v knihkupectví, tak jsem mu ji musela pořídit. Navíc manžel miluje vlaky, takže to bude i rád předčítat. A hlavně synovi se moc líbí, je na ni sice ještě trochu malý, ale i tak na ni valí oči a poslouchá. Mě osobně zaujaly ilustrace, protože jsou opravdu veselé a rýmy (na rozdíl od jiných, dnes vydávaných knih) jsou takové milé.

Litocha
18.09.2018 3 z 5

Veselé leporelo s (pro našeho kloučka) atraktivním tématem (nejvíce mě pobavila mašinka cucající brčkem vodu z kádě), ale poněkud nevyváženými verši. Hravé přirovnání sloupů ke konvalinkám střídají místy trochu těžkopádné rýmy nebo neobratné/zastaralé formulace. Jinak je to ale určitě mnohem zajímavější knížka než velká část toho, co dnes vychází pro nejmenší děti.

Petja
26.08.2018 5 z 5

Klasika, která blaží již několikátou generaci, námi všemi milovaná, celý život si ji pamatuju a dále s láskou předčítám :-). Nevím o tom, že by v mně známých vydáních byla jakákoli chyba. Nad označením Čarkových veršů za odpad mi spadla brada...děti, které čtou Čarka a Hrubína se nemusí učit česky, ty česky prostě umí!

triatlet
19.05.2018 5 z 5

Milerovo pestrobarevné cestování
doprovází Čarkovo umné rýmování.
Jan Čarek ve zkratce procestuje světa lán. Pobavila mě synekdocha "červená čepice".

"Letí kola jako šipky,
přeletěla přes výhybky,
každou výhybku to blaží,
když vlak vede do nádraží,
až k červené čepici,
která řídí stanici."