O původu člověka

O původu člověka

Jedná se o revidované vydání překladu Darwinova klíčového díla, ve kterém autor poprvé naplno vyslovuje myšlenku, že „člověk pochází z opice“, a Bůh ho tedy nestvořil v jeho současné podobě. Tehdy se psal rok 1871, a není proto divu, že dílo zvedlo velkou vlnu nevole. Darwin takovouto reakci předpokládal: „Hlavní závěr, ke kterému jsem v této práci dospěl, že totiž člověk pochází z nějakého nižšího živočicha, bude mnoha lidem bohužel připadat velmi nechutný.“ Za svou teorií si ale přesto pevně stál a podložil ji četnými důkazy. Dnešního čtenáře již Darwin nešokuje, nicméně atraktivita tohoto díla ani po letech nezeslábla. Nesmírně zajímavé jsou i postřehy ohledně střetu přírodního výběru s lidskou civilizací. Tato kniha si určitě zaslouží nové revidované vydání, nyní rozšířené o Huxleyho esej o rozdílech mezi mozkem člověka a lidoopa a o Darwinovy poznámky, které v původním překladu chyběly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30120/o-puvodu-cloveka-Db0-30120.jpg 4.720

The Descent of Man (1871)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Academia

january

Kniha mě hrozně překvapila. Jednak tím, jak čtivě byla napsaná, ale hlavně tím, jakými poznatky na konci 19. stol. Darwin disponoval. Také mě překvapily jeho úvahy, kterými se celkem přesně trefoval do dnešních poznatků. Nicméně knihu doporučuji pouze těm, kteří se v problematice evoluce a biologie orientují, přece jen Darwinova kniha tu a tam obsahuje přežité nesmysly či nepřesnosti.

whack
31.08.2015

Najviac sa mi páčili kapitoly, v ktorých Darwin hľadal dôkazy o existencii ľudských charakteristík u zvierat, boli to určite prvé kroky k vzniku dnešného dôležitého odboru Zvieracie štúdie (Animal studies). Darwin dokonca tvrdí, že by sme nemali človeka radiť do zvláštnej skupiny mimo zvieracej ríše a vysvetlí aj že prečo. K úplným počiatkom ľudstva sa dostane v kapitole VI, ale v podstate v skoro každej kapitole vysvetľuje evolučnú teóriu z iného pohľadu a to sa oplatí prečítať, hoci človek musí trošku prekusnúť časté nálepky ako "primitívni divosi" a "barbari" s vedomím, že vtedy (1870) boli takto domorodé kmene označované úplne bežne.