O psaní: Memoáry o řemesle

O psaní: Memoáry o řemesle https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1144/bmid_o-psani-memoary-o-remesle-8Rd-1144.jpg 4 883 179

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King... celý text

Literatura světová Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing: A Memoir of the Craft , 2000

choze
30.10.2015 5 z 5

King pojal svou příručku velmi osobně, v čemž tkví její velká přidaná hodnota. Od zásadních událostí v jeho dětství a dospívání, které ho jako spisovatele definovaly, se přesouvá k praktickým radám, a uzavírá momentem, kdy těsně unikl smrti a poté znovu usedl ke psaní. Výborně napsané a velmi inspirující.

reader.007
21.10.2015

Hrozně se těším až si ji přečtu celou. Už teď, když ji namátkou otevřu, tak se nad tím tak chechtám, že mám sama chuť chopit se pera...
A jedna perla k překladu: Myslím že by překladatelku (ano, myslím to vydání které zprznila, nikoliv přeložila, Iva Pekárková) neschvátilo si zjistit, že Harper Lee je žena a nikoliv muž a že její kniha, o které se King zmiňuje, vyšla u nás nikoliv pod názvem "Jak zabít sedmihláska", ale jedině "Jako zabít ptáčka". U knihy která dostala Pulitzerovu cenu by to za tu námahu snad stálo...

olle3
27.09.2015 5 z 5

Přečetl jsem spoustu knih, návodů a článků na téma tvůrčí psaní, ale toto dílo mi dalo nejvíce. Možná je to i tím, že většina autorů knih, návodů a článků není v psaní beletrie ani zdaleka tak úspěšná, jako S. King.

Greene
15.09.2015 5 z 5

Skvělá knížečka, díky níž můžete nahlédnou do zákulisí Kingovy pracovny a hlavy, kde se dozvíte, jak se Mistr stal tím, kým je dnes, jak psal některé své romány, a nakonec i pár pouček, které rozhodně budoucím spisovatelům pomohou. Vše psáno čtivou a zábavnou formou. Velmi dopručuji.

Honzeecheck
10.09.2015 4 z 5

Překvapivě zábavná knížka. Jelikož nemám nějakou ambici psát beletrii tak většina rad jde mimo, ale některý jsou i tak k nezaplacení. Hlavně souhlasím s tím, že když se člověk do toho dostane, tak má psát rovnou, žádný zbytečný vracení se a lepší formulace atd... prostě napsat vše jak mu to příjde a potom teprve editovat. Alespoň já mam menší problém vyškrtávat, než něco vymýšlet. Jinak životopis už jsem jeden četl, ale v podání samotnýho Kinga je to mnohem zábavnější

ŽabákDokvákal
15.08.2015 5 z 5

Knihu velmi doporučuji fanouškům pana Kinga, kteří by rádi nahlédli pod pokličku tohoto spisovatele, a těm, kteří by se rádi více dozvěděli o spisovatelském řemesle. Kniha je psána s lehkostí a chvílemi i humorem.
Rozhodně to není nějaká nudná učebnice tvůrčího psaní!

Bagriela
13.08.2015 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem přesvědčená, že je Stephen King nejenom vynikající spisovatel, ale i sympatický člověk.
Tohle je nejstručnější komentář, který jsem kdy u jeho díla psala, ale myslím, že to zcela vystihuje - King je prostě king.

Dymond
07.08.2015 5 z 5

Koupila jsem si tuto knihu s jistým očekáváním a musím říct, že ho splnila. Nejenže Stephen King popisuje barvitě svůj život, ale i rady ohledně psaní jsou užitečné. Určitě si z nich každý vybere to svoje...

Guomej
06.08.2015 5 z 5

Vtipne psana kniha o psani, ktera neni jen o psani. Pokud vas zajima zivotopis autora, tak zde najdete i vic nez par stripku :)

Slávka 1970
03.08.2015 2 z 5

Dvě hvězdičky dávám jen za těch pár rad a poznatků prý skvělého spisovatele?? Nevím......nic jsem od něj nečetla a ani teď nezačnu :-(. Tato kniha nesplnila má očekávání - styl psaní, popisování a vyprávění mi vůbec nesedl. Už jsem četla zajímavější a lépe napsané životopisy a i více motivující tvůrčí psaní.

MM_Master
24.07.2015 5 z 5

"Memoáry o řemesle"

cori
14.07.2015 4 z 5

Oceňuji jeho vyprávění o svém dětství a o tom, jak se stal spisovatelem, i o osudové autonehodě v roce 1999. Nejsilněji na mě zapůsobilo "píchání uší."

Obuvník
14.06.2015 5 z 5

"Cesta do pekla je dlážděná příslovci," tvrdí Stephen King zarytě :-)
Kdysi jsem měl knihu v ruce a říkal jsem si: "Jé, to není další skvělý příběh, ale nějaké poučky. Bla bla bla."
O pěkných pár slunovratů později jsem zjistil, že jsem slepý blázen, co jedno z nejžádanějších a prakticky nesehnatelných děl o psaní vrátil s nezájmem zpátky do regálu.
Knih o tvůrčím psaní jsem od té doby četl několik, ale žádná z nich neměla duši. Tahle ano. A je to duše královská; s modrou krví jako inkoust.
Bůh žehnej dotiskům!

zylla
31.05.2015 5 z 5

Jsem z této knihy nadšená, bylo mi obrovským potěšením přečíst si o životě svého nejoblíbenějšího spisovatele a za každou jeho radu jsem velmi vděčná, přestože je potřeba aby si spisovatelské rady samozřejmě každý přebral podle svého. Rozhodně by žádnému fanouškovi neměla ujít, ať už touží také psát nebo ne.

Sorrow
29.05.2015 4 z 5

Bylo super dozvědět se "něco ze zákulisí" a pevně doufám, že mi jeho rady jednou přijdou vhod :)
"Slova jsou jen nástroji myšlenek"

Terva
29.04.2015 4 z 5

Víte, kdo neumí psát, může přečíst tisíce knih O psaní a stejně z něho nic pořádnýho nevyleze. King se rozhodl, že zahltí svět svým umem a pokusí se to naučit všechny. Jo, to by bohdá nebylo. Je velmi krásné a zajímavé, jak a kde všude pan King bere inspiraci. Mít trochu živější myšlení, tak za jeden den najdu tucet námětů na román, ale ne, já jsem jen tupoun a žádný Král. Já budu raději jen číst.

LPG
17.04.2015 5 z 5

Až dokončím stroj času a začnu napravovat životní chyby, rozhodně si přečtu tuhle knížku. Měl jsem jí číst tak před desti lety. Možná by bylo všechno úplně jinak. Uvidíme.

Ajtakrajta
04.04.2015 4 z 5

Rady obsažené v knize nejsou špatné, ale je třeba si uvědomit, že každý člověk je jiný a v USA fungují věci poněkud jinak než v ČR. Beru tuto knihu spíš jako osvětlení toho, jakým stylem pan King tvoří. :-)

Valentine
31.03.2015 3 z 5

První polovina mě nadchla. Ale jelikož se neplánuji stát spisovatelkou, duhou půli vidím jako slabší. Líbila se mi Kingova motivace, myšlenky, názory, zkušnosti a začátky, ale popis jazyka, tvoření příběhů jako takových a systém samotného psaní bych spíš doporučila tvořivějším povahám. Hodně štěstí všem začínajícím spisovatelům! Po přečtení téhle knížky už to musí jít samo! :)

Petruse21
16.02.2015 4 z 5

Od té doby, co jsem dočetla, se snažím šetřit příslovci:).