O pokroku a dobročinnosti

Kázání "O dobročinnosti" osvíceného a pokrokového kněze, matematika, filosofa a sociálního myslitele prvé poloviny 19. stol. hodnotí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201395/big_o-pokroku-a-dobrocinnosti-oAf-201395.png 51
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Vyšehrad

Über die Wohltätigkeit, 1847

Kniha O pokroku a dobročinnosti

JulianaH.
25.02.2019

„Což není soucit a láska k lidem nejvznešenější ze všech ctností?“

V obou drobných textech Bolzano prokázal hlubokou, humanistickou znalost lidské povahy. Maximy nazývá „větami“, takže jeho etická soustava připomíná matematiku, ale přitom osvědčuje jemný smysl pro zvláštnosti případů: nikdy strnule neaplikuje jeden a týž jednoduchý princip bez ohledu na okolnosti. Celkově je jeho etika empirická, ačkoli není konsekvencionalistická. Představuje vlastně střední pozici mezi Kantem a utilitaristy.
K tomu připočtěme půvabný sloh, byť náročnější kvůli složitosti dobově módních period (překládat bych ho určitě nechtěla).

Dílo jsem si vybrala jako téma seminární práce na etiku – do té doby jsem se po něm roztouženě dívala v universitní knihovně, aniž bych je mohla protlačit mezi četbu ke zkouškám. Nakonec se mi tedy podařilo spojit příjemné s užitečným a jsem za to upřímně ráda.