O nejlepším státě

Vlastenecký kněz obrozenské doby, matematik a myslitel, pronásledovaný po celý život pro své pokrokové názory, vykládá v utopickém pojednání, jak by měla být uspořádána společnost v duchu křesťanského bratrství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82321/o-nejlepsim-state-82321.jpg 3.48
Náboženství, Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Vyšehrad

Das Büchlein vom besten Staate, 1831

Kniha O nejlepším státě

JulianaH.
30.01.2019

Mám Bernarda Bolzana ráda jako člověka a prakticky světce, ale tahle utopie mě děsí. Osvícenství nepostrádá jisté totalitní rysy, a právě tady se jich vyjevuje celkem dost. Vím, že všechna ta direktivní nařízení jsou samozřejmě pro dobro lidstva a pro sociální spravedlnost... jako v každé totalitě.
Odsouzenec k smrti že má být popraven v temném podzemí strojem? Při tom mě zamrazilo (vždyť Bolzano se narodil r. 1781, kdy byl trest smrti zrušen!).
Ale knížka obsahuje i dobré nápady a vyjma některých podivných míst (viz výše) je prodchnutá autorovým hluboce humánním duchem. Bolzana dojme, když vidí, jak venkované stráví celý den na cestě, aby na trhu prodali vajíčko...
Výborná předmluva pátera Josefa Plojhara (vyd. 1981), ač ovšem marxistická.

*„[Autor] tě žádá přísně (…), abys nepopíral, jsa v nitru veden vášní, to, co se ti bude jevit jako pravda.“
* „Nebude však dovoleno, aby pohřbívání mrtvol zavdávalo podnět k ničení mnoha užitečných věcí v domněnce, že se tím zesnulý uctí.“ (myšlenka josefinská)
* „Ze všech možných způsobů jednání vol vždy takový, který při zvážení všech důsledků nejvíc přispěje k blahu celku, lhostejno, v kterých jeho částech!“
* „Ne, všechny ušlechtile smýšlející duše, které se zde dnes kolem mě shromáždily, učiní spolu se mnou slavností předsevzetí, že pustíme samy sebe velkomyslně ze zřetele a zcela na sebe zapomeneme, kdykoli se bude jednat o účely dotýkající se celého lidstva…“

Argony
29.08.2013

Někdy dost úsměvné a opravdu utopické - jako že všechny domy budou v majetku obce a lidé si je budou pronajímat za rozumné peníze, které půjdou na jejich obnovu, že dědit bude vždy obec, umírající nesmí nikomu nic odkázat, právo na práci. Na druhou stranu v některých názorech předběhl dobu - zrovňoprávňuje ženy apod. Shoduji se s ním v otázce trestů.