O nejlepším státě

Publikace obsahuje Knížku o nejlepším státě, utopii o dokonalé společnosti, kterou autor zakázal vydat a která vyšla tiskem až po sto letech, a výběr myšlenek a akademických řečí a dalších prací, na něž utopický projekt navazuje.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127135/o-nejlepsim-state-127135.jpg 3.48
Náboženství, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Mladá fronta

Von dem besten Staate, 1831

Kniha O nejlepším státě

JulianaH.
30.01.2019

Mám Bernarda Bolzana ráda jako člověka a prakticky světce, ale tahle utopie mě děsí. Osvícenství nepostrádá jisté totalitní rysy, a právě tady se jich vyjevuje celkem dost. Vím, že všechna ta direktivní nařízení jsou samozřejmě pro dobra lidstva a pro sociální spravedlnost... jako v každé totalitě.
Odsouzenec k smrti že má být popraven v temném podzemí strojem? Při tom mě zamrazilo (vždyť Bolzano se narodil r. 1781, kdy byl trest smrti zrušen!).
Ale knížka obsahuje i dobré nápady a vyjma některých podivných míst (viz výše) je prodchnutá autorovým hluboce humánním duchem. Dojme ho, když vidí, jak venkované stráví celý den na cestě, aby na trhu prodali vajíčko...

*„[Autor] tě žádá přísně (…), abys nepopíral, jsa v nitru veden vášní, to, co se ti bude jevit jako pravda.“
* „Nebude však dovoleno, aby pohřbívání mrtvol zavdávalo podnět k ničení mnoha užitečných věcí v domněnce, že se tím zesnulý uctí.“ (myšlenka josefinská)
* „Ze všech možných způsobů jednání vol vždy takový, který při zvážení všech důsledků nejvíc přispěje k blahu celku, lhostejno, v kterých jeho částech!“
* „Ne, všechny ušlechtile smýšlející duše, které se zde dnes kolem mě shromáždily, učiní spolu se mnou slavností předsevzetí, že pustíme samy sebe velkomyslně ze zřetele a zcela na sebe zapomeneme, kdykoli se bude jednat o účely dotýkající se celého lidstva…“

Argony
29.08.2013

Někdy dost úsměvné a opravdu utopické - jako že všechny domy budou v majetku obce a lidé si je budou pronajímat za rozumné peníze, které půjdou na jejich obnovu, že dědit bude vždy obec, umírající nesmí nikomu nic odkázat, právo na práci. Na druhou stranu v některých názorech předběhl dobu - zrovňoprávňuje ženy apod. Shoduji se s ním v otázce trestů.

Bernard Bolzano
česká, 1781 - 1848

všech 12 knih autora

Kniha O nejlepším státě je v