O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5322 637

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Pazďa
10.01.2018 4 z 5

Krátká, leč silná novela která dokáže na cca 100 stránkách chytit a naprosto zdevastovat čtenáře.

Hadrna
09.01.2018 5 z 5

Knížka co chytí za mozek i srdce. Děj nenáročný, ale udržuje vaší pozornost naplno zapnutou. Mě ledabylé plynutí příběhu vyhovovalo a byla jsem jím příjemně vedena, překvapena a udivena.
No nic, co mám tak asi já za červa v hlavě.
Doporučuji a přeji krásné počteníčko NH

Malíček
03.01.2018 4 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila. Příběh mě zaujal, styl psaní pro mě taky dobrý a ten konec? Nečekaný.
Pokud tohle má někdo třeba v seznamu četby na maturitu, okamžitě to berte. Je to fajn a budete to mít přečtené raz dva.

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Krásná knížka. Přečetla jsem ji opravdu rychle, ale o to déle jsem o ní přemýšlela. Doporučuji.

PetraBery
24.12.2017 4 z 5

Útlá knížka o životě a snu dvou přátel dělníků - George a jednoduššího Lennieho. Téměř celou knihu nás provází vyprávění o jejich snu a závěr vše rozmetal na kousky. Pro mě velké překvapení, jak autor knihu zakončil. Hodnotím rozhodně kladně, kniha má hodně do sebe.

milena8281
18.12.2017 5 z 5

Když jsem brala knihu do ruky, vůbec jsem nevěděla, co mám čekat, nic jsem o ní nevěděla. Na malém prostoru je zde poměrně dost informací a děje. Od začátku jsem tušila, že dojde k nějakému maléru, ale že se bude jednat o tak velký malér, mě nenapadlo. Když o tom zpětně přemýšlím, asi to bylo nevyhnutelné, a stejně tak i závěr. Překvapivý, nicméně asi pochopitelný. Pokud by George nevyřešil situaci tímto způsobem, mohlo to pro Lennieho skončit podstatně hůř. Možná si i George sám uvědomoval, že s tím, co udělal, se vyrovná snáz, než kdyby to nechal na jiných. Možná krátký příběh, ale s hlubokými myšlenkami. Doporučuji.

Thromulus
15.12.2017 2 z 5

Popisy v knize jsou pěkné, ale jinak byla kniha o ničem...jediných posledních pár stran za něco stálo.

Kyta
14.12.2017 4 z 5

Obsahuje spoilery!

Se čtením této novely jsem neměla nejmenší problém. Kniha se četla velice rychle, zejména proto, že je z větší části vystavěná na dialozích hrdinů. Nevyskytovaly se v ní žádné složité popisy, ani svým jazykem nešlo o složité čtivo, strany opravdu ubíhaly rychle.

Příběh sám o sobě nepovažuji za příliš originální. V knize však zřejmě nešlo o děj tolik jako o ty myšlenky. Hlavními hrdiny jsou dva přátelé, kteří si chtějí koupit vlastní statek. Mají svůj sen, který jim dodává sílu a motivaci. George je z té dvojice ta vůdčí osoba, která vše řídí. Lennie je mentálně postižený a nejvíc se spoléhá na svého přítele, jenž se o něj stará, George považuje za něco jako svou kotvu, člověka, na kterého se může obrátit a on ho nezklame. Na Georgovi se mi líbila ta trpělivost a upřímná starost o Lennieho, podle mě byl určitě zklamaný vždy, když se Lenniemu něco nepovedlo. I když ho otevřeně kritizoval a trochu litoval, že ho má na starost, stejně ho nikdy neopustil, přestože mu to hrozil a opakovaně prohlašoval, že bez něj by mu bylo lépe; zkrátka ho měl rád a myslel to s ním dobře. George si přál užívat si života jako jiní lidé, jenže kvůli Lenniemu o tuto možnost přišel. Oba sní o domově, o ranči, kde by měli vše, po čem touží. Myslím, že George zpočátku věřil v to, že se jim podaří mít vlastní statek, ale poté, co poznal realitu, změnil svůj postoj. Přesto se před Lenniem tvářil, jako že v něj věří, a dodával Lenniemu naději – zkrátka proto, že ho nechtěl zklamat.

Po dočtení knihy jsem byla trochu v rozpacích. Moc jsem nevěděla, co si o ní myslet. Zpočátku jsem moc nerozuměla tomu závěru – proč George svého přítele zastřelil. Následně mě napadlo, že to mohlo být proto, že věděl, že je jejich sen nadobro zničen (poté, co Lennie zlomil vaz Curleyově ženě), a že by si tedy svůj ranč koupit nemohli. George možná nechtěl, aby se jeho přítel dožil dne, kdy by mu řekl, že ten sen, který měli do detailu promyšlený, se jim nikdy nesplní – tím by zklamal jak Lennieho, tak sebe sama. Lennie by se v životě jen trápil a jeho postižení by mu přinášelo jen samá neštěstí. Myslím, že George Lennieho zabil sám proto, že chtěl nést po zbytek života to břímě, které by mu říkalo, že selhal, že zklamal svého nejbližšího přítele.

Kniha je hodně depresivní. Žádná postava v ní není spokojená se životem, který vede, a bohužel s tím nelze nic udělat. V knize se objevuje rozpor mezi snem a realitou, nenaplnění snu, chování naděje na lepší život nebo také fakt, že ať člověk dělá pro svůj sen sebevíc, realita se může ukázat jako mnohem silnější protivník, který nakonec zvítězí.

Aati
14.12.2017 5 z 5

Ve svém okolí jsem se často setkávala s názorem, že kniha je nudná a zajímavých je až několik posledních stran. Myslím, že to tak není. Sice je konec knihy doopravdy část, která má větší spád, ale klíčovou podstatou díla je podle mě vylíčit charaktery postav a tím i poukázat na tehdejší problémy, což Steinbeck zvádl skvěle.

pichova.veru
14.12.2017 5 z 5

Po dočtení knihy mi stále ležela v žaludku, dokola jsem si rozebírala děj. Je nádherná, vzala za srdce :)

Lessana
09.12.2017 4 z 5

Pekný príbeh (nielen) dvoch hlavných hrdinov, opisujúci náročný vzťah človeka zdravého a trošičku prostejšieho, písaný pútavým štýlom, ktorý raz-dva vtiahne do deja. Steinbeck krásne vystihol charaktery a problémy postáv, hoci na malom priestore. Len ten prekvapujúci (a pre mňa neprípustný) záver akosi nekorešponduje so "silne humanistickým" posolstvom autora, ktoré je v súvislosti s týmto dielom (a aj inými od autora) tak často pertraktované. Skôr naopak... Zvláštne, nie?

VerčaFF
09.12.2017 4 z 5

Příběh dvou přátel, kteří se spolu protloukají životem, snaží se vypořádat s každodenní realitou a mají jeden společný sen. Jeden malý ale chytřejší a jeden slaboduchý ale silák, starají se o sebe navzájem. Přesto je nám už po pár stránkách jasné, že jejich cesta špatně skončí.

Autor přesvědčivě vykresluje bídu amerického venkova v první polovině 20. století, jehož obyvatelé žijí své smutné životy. Vidíme tu marné existence nemajetných nádeníků, jejichž snem je mít něco vlastního a nebýt jen otroky bohatých. I mezi chudinou vládne určitá hierarchie, bílý chudák je pořád víc než černý. Syn majitele statku považuje dělníky za podřadné, ale přesto se s nimi chce poměřovat v bitce, aby si dokázal, že za něco stojí, jeho manželka se stylizuje do neodolatelné kokety, ale ve skutečnosti je to nešťastná žena, která si myslela, že má v životě na víc.

Knížka je to velice krátká, ale depresivní až hrůza. Každopádně zanechává hluboký dojem a je to přesně jedna z těch, které chcete mít ve vlastní knihovně a jednou za pět let si ji znovu přečíst.

marta0912
06.12.2017 5 z 5

Když jsem si knihu přečetla podruhé, změnila jsem na ni názor. Poprvé, když jsem ji četla, sice se mi líbila, ale nepřišla mi nijak zvlášť zajímavá ani nápaditá (přesně jak popisuje Tomáš.Jahoda). Přečetla jsem ji znova asi o třičtvrtě roku později (kvůli povinné četbě) a musím říct, že teď mi přijde, jako jedna z nejlepších děl, co jsem kdy četla. Styl mi seděl mnohem víc a v ději jsem objevila věci, kterým jsem dřív vůbec nevěnovala pozornost. Za mou změnou názoru možná také stojí, že podruhé jsem knihu přečetla najednou (a lá dočítání knihy v den odevzání čtenářského deníku), zatímco na poprvé jsem četla rozvlekle.

Tomáš.Jahoda
04.12.2017

Od knihy jsem očekával více a musím podotknout to, že tato kniha byla napsána stylem, s kterým jsem se setkal poprvé a nebyl jsem na to zvyklí. Myslel jsem si, že tato kniha bude mít více nabitý děj.
Viděl jsem filmové zpracování a musím říct, že se mi líbilo mnohem více.

Nelíísek
25.11.2017 4 z 5

2 věci jednou ranou, přečteno jako povinná četba k maturitě a čtenářská výzva 2017 kniha se zvířetem v názvu.

Pěkná krátká knížka, která se čte skoro sama, hodnotím na 4*.

Leeonteena
21.11.2017 4 z 5

Mě se moc líbilo jak byla kniha napsaná. S tímhle stylem jsem se setkala prvně, ze začátku jsem byla trochu na vážkách, ale pak to na mě působilo opravdu mile. Celé to pak o to víc vyzdvihne šokující konec. Jediné co mě mrzelo, ale to byla moje chyba, bylo to, že jak jsem se pročítala dějem, začal se mi vybavovat příběh a tím pádem jsem si i vzpomněla jak to skončí. To mi pak trochu ubralo na tom závěrečném otřesu.

Smardik17
20.11.2017 5 z 5

Super, díky čtenářské výzvě! Jinak bych o tento zážitek přišel.

TimetoStyle
17.11.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vybrala jako povinnou četbu. Moc se mi kupodivu líbila, určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora. Podle knihy byl natočený i film a ten byl stejně dobře popsaný jako kniha :-) Doporučuji, dávám jí 5*.

Palivo
09.11.2017 4 z 5

Genzer a Suchánek na divokým západě. Zatímco Suchoš je docela na pohodu a trochu vychcanej, Geňa je jako ve všech ostatních rolích prostě jen velkej trouba s dlouhejma vlasama, kterej rád mačká myši. Bejt to o pár desetiletí později, byl by asi dobrej programátor, ti taky pořád mačkají myš. Bohužel pro oba, kniha se odehrává v době, kdy ještě internety nebyly. No a tihle dva přijedou na nějakou farmu, chtějí steve jobs a taky je dostanou. Jenže pak se to celý zvrtne jako vždycky a Geňa dostane padáka!

Příjemná knížka, ale to je tak vše. Pokud čtete stejně rychle jako já, tak je akorát na cestu s Prahy do Českých Budějovic. Pokud čtete pomaleji, budete muset, bohužel, jet až do Lince.

8/10

todilka