O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5324 5324

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

xxDawexx
16.07.2014 4 z 5

Lennieho a George a jejich příběh prostě musíte mít rádi - velice rychle se dostanete k tomu, kdy oběma přejete, aby opravdu jednou měli tu svou vysněnou farmu a na ní chovali svoje heboučké králíky. Jak už to bývá, nic není tak jednoduché, a tak čím dál později začínáte zjišťovat a neblaze tušit, že se něco musí stát.
Příběh plyne závratnou rychlostí, charaktery jednotlivých postav jsou vyobrazeny vskutku bezvadně a za cca 100 stránek si uděláte poměrně jasný obrázek o všem, o čem je řeč. Možná, že síla příběhu tkví i v jeho krátkosti, stručnosti a přesnosti - a hlavně údernosti.

Šárka5875
19.05.2014 5 z 5

Ještě bych chtěla dodat, že filmová adaptace s J. Malkovichem je vynikající.

MaggieEvans
08.05.2014 4 z 5

O myších a lidech jsem četla kvůli povinné četbě, musím uznat, že jsem byla příjemně překvapena. Krátká a taky hodně výstižná kniha, líbilo se mi, jak autor popsal Lennieho a jeho chování. Konec mě zaskočil.

kotasbk
02.05.2014 5 z 5

„Já se rád mazlím s hezkejma věcma. Jednou jsem viděl na trhu tyhlety králíky s dlouhou srstí. To vám byla krása! Když nemám nic lepšího, tak se někdy mazlím i s myšma.“

Šárka5875
28.04.2014 5 z 5

Knížku jsem si půjčila na základě recenzí zde na databázi. Byla jsem zvědavá, co tak zvláštního se může odehrát na zhruba 100 stránkách. Přečetla jsem ji během několika hodin a mám chuť si ji přečíst ještě jednou. Autor skvěle vykreslil povahy lidí, jejich sny, představy, touhy a v neposlední řadě také důsledky určité duševní poruchy. Útlounká kniha, které ale rozhodně nic nechybělo, naopak. Doporučuji. Byla to moje první kniha od J. Steinbecka a rozhodně sáhnu po další.

pajaskooo
21.04.2014 5 z 5

Když tuhle knížku jednou přečtete, tak už v životě na Lennieho nezapomenete :)

Kate.S
18.04.2014 4 z 5

Poprvé jsem se s tímhle příběhem setkala na hodině anglického jazyka. Samozřejmě se jednalo o zjednodušenou verzi a ještě navíc o komiks. Ale už tehdy mě to zaujalo a ráda jsem se pustila do čtení normálně zpracované knihy. Podle mého názoru zde autor velmi dobře zachytil Lennieho psychickou poruchu a dobře vykreslil jeho charakter. Líbilo se mi prostředí, do kterého Steinbeck svůj příběh zasadil. Je to v podstatě takový drsný příběh a já i po tak dlouhé době, co jsem to četla, pořád nevím, zda byl Lennie chudák nebo šťastlivec. Rozhodně se mi kniha líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. Dostala jsem se k tomu vlastně jen proto, že se jedná o maturitní četbu a já můžu říct, že toto je titul, který jako jeden z mála jde normálně přečíst a je i zábavný.

Verrrunka
05.04.2014 5 z 5

Ten styl psaní, to je úplný pohlazení po duši. Když George vyprávěl o tom hospodářstvíčku, jako bych ho taky viděla. Moc krásný a dojemný příběh. Věděla jsem jak to skončí, ale celou dobu jsem se modlila, abych si to prostě jen spletla s jinou knížkou a tohle skončilo jinak.

Lucy101
31.03.2014 4 z 5

Narazila jsem na ni úplnou náhodou. Pak jsem ale zjistila, že ji znám, a že jsem si o ní kdysi říkali ve škole a chtěla jsem si ji přečíst. Nebyla jsem zklamána, ale příjemně překvapena. Krátká, ale dobrá, moc hezky se četla :)

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Kratičká knížka, ale skvěle napsaná.

Pižmoň
19.03.2014 4 z 5

Jedna z nejlepších knih v seznamu povinné četby. Proč jsem si ji nevytáhl...

Anibag
17.03.2014 5 z 5

Obyčejný příběh, mistrně podaný.

kilimetr
04.03.2014 5 z 5

(SPOILER) Velice dojemný příběh 2 kamarádů. Autor mistrovsky poukázal na to, že silák (Lennie) ikdyž zabíjí myši, tak je vše v pořádku, protože to jsou jenom myši. Ale když zabije člověka, ...

lazarus
02.03.2014 4 z 5

Klasické minidílko. Trochu mě vadilo, že jsem prvně viděl filmovou verzi. Takže žádné překvapení a napětí se nekonalo, ale i tak velmi hezké počtení.

TinaBookBlog
01.03.2014 5 z 5

Zajímavá a smutná kniha.

Moňa69
26.02.2014 4 z 5

Konec této knihy mě vždycky rozbrečí jako Zelená míle! Chudák Lenny, smutný skon takového trochu Forresta Gumpa.

Mrazulka
22.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Zprvu se mi do ní nechtělo, jak to tak u povinné četby bývá, ale nakonec jsem ji nemohla odložit.
Přečetla jsem ji téměř na posezení a u konce prolévala krokodýlí slzy.
Dojemný příběh přátelství, které můžeme jen závidět.

Sádina
17.02.2014 4 z 5

Jedna z nejlepších knížek v maturitním seznamu četby, co jsem četla. Skvěle vykreslené postavy i krajina. Knihu si ráda přečtu znovu :).

Bunburistka
16.02.2014 3 z 5

Velice zajímavý konec knihy. Chudák Lennie, nebo snad ten šťastný? doporučuji :)

LEGACY
05.02.2014 4 z 5

Tuto knihu jsem četl (přiznám se) z pouze jednoho jediného důvodu. A ten byl, že na literaturu se k nám dostala nová, mladá a celkem hezká učitelka. Její nejoblíbenější knihou byla právě tato kniha a já byl zkrátka zvědavý. To, že je to i má nejoblíbenější kniha říct s čistým svědomím nemůžu ani kdyby mi slíbila cokoliv, ale i tak jsem si udělal jistý vztah k této knize a také zjistil, že má učitelka má vcelku vkus.