O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5323 637

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

maja.s
28.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Dlouho jsem nic tak dobrého nečetla. Velmi na mě zapůsobil konec - nepředvídatelný, ale jedinečný :)

Lenourt
21.01.2014 4 z 5

Dojemné, nádherné, šokující.
Víc netřeba dodávat! Skvělá kniha u které se nelze nudit.

DarkFireflies
20.01.2014 4 z 5

Čteno jako povinná četba, očekávaná nuda se ale nedostavila, ba naopak. Krátký příběh, který vás fascinuje i děsí zároveň... I ta slza ukápla.

Zorka
06.01.2014 5 z 5

Zdánlivě jednoduchý příběh, který spěje k předvídatelnému konci...ovšem ne k uhádnutelnému. Pokud čtete knihu poprvé, takový konec opravdu nečekáte. A kladete si otázku, proč? Jedna z mála knih, která člověku utkví v paměti i proto, že na "proč" neexistuje jednoznačná odpověď...

JeKa
06.01.2014 4 z 5

Velmi zajímavá novela. V takovémhle případě však spíše lituju svého středoškolského vzdělání, neboť číst O myších a lidech a přesně vědět základní zápletku a finále dost snižuje zážitek. I přesto ale hodnotím kladně a kvituju s povděkem, že se nejedná o novelu, kde by šlo jen o děj. Nádherné popisy přírody, teplo a prach z knihy přímo sálá a postavy jsou velmi uvěřitelné.

domi88
03.01.2014 3 z 5

nějak mě to nenadchlo, vím, že na 100 stranách toho moc nejde, ale nějak jsem asi nepochytla hloubku této novely. Na východ od ráje je moje nej, ale toto se nedá ani přirovnat. Chudák Lennie :(

Madluska
01.01.2014 5 z 5

Já jsem tedy nadmíru spokojená a pochvalné komentáře tady na databázi docela chápu. Myslím, že Steinbeck si úžasně pohrál s motivy, prostředím, postavami (byť uznávám, že v tomhle ohledu si vybíral poněkud vypočítavě: mentálně retardovaný či schizofrenický Lennie, zodpovědný George, charizmatický Slim, opomíjený černoch Crooks a stařík Candy či veskrze prohnilý Curley) a i na malém rozsahu dokázal, že má cit pro příběh. Za mě rozhodně plný počet a pochvala.

kacimilek
29.12.2013 5 z 5

Kratičký příběh o lidské (ne)hlouposti. Malinko mi příběh připomínal Zelenou míli, ačkoliv Coffey svou sílu dokázal ovládat. Úžasně silný příběh s trochu brutálními, ale nechtěnými prvky.

Ječmínek
09.12.2013 4 z 5

Dobrá novela, ale 5 hvězdiček dát nemůžu. Tolik ode mě může dostat jen kniha, která mi udělá něco se srdcem, třeba změní rychlost tepů, vyvolá arytmii, zvýší krevní tlak a tak podobně. To však neznamená, že ji tu haním! Naopak. Líbila se mi. Doporučuji ji.

ThePetinka
09.12.2013 4 z 5

Když jsem se ptala holek ve škole, jak se jim tahle kniha líbila, prohlásili, že "byla fajn". Tak jsem se do ní pustila, aniž bych tušila, že fajn, je pro většinu lidí jen tím, že je krátká. Bože, to je snad první kniha ze seznamu povinné četby, které mě totálně zklamala.
Byla psaná takových tím naprosto idiotským způsobem, myslím, že kdyby můj brácha dostal body, které v textu musí být (příchod k tůňce, příchod na statek, příchod Curliho…), tak by to byl schopný slátat dohromady lépe. Neříkám, že téma nebylo zajímavé, o tom žádná, ale napsané to bylo zvláštně. Asi to tak napsal schválně! Proč, proboha? Hrozně jsem se u toho trápila, skoro jsem to vzdala a to má kniha jen nějakých 50 stran.
Kromě toho, že v knize hrozně navztekala ještě jedna věc. Všichni tam měli svoje jméno, to tak v knihách většinou bývá, kromě Currliho ženy. Co to má za logiku, aby byla prostě jen "Curliho žena"? Vždyť byla důležitější, než kdejaký kočí, který měl ovšem jméno Slim a byl tuze náramný!

peterkovasona
28.11.2013 5 z 5

Krásný, drsný a dojemný příběh... :)

maky86
09.11.2013 5 z 5

Krásný a velmi silný příběh

VerčaP
03.11.2013 5 z 5

nečekaný konec, velmi silný příběh, moc se mi to líbilo

MarkDesy
30.10.2013 5 z 5

V podstatě jednoduchý příběh, který ovšem napsal Steinbeck, což z něj dělá příběh výjimečný. Píše prostě krásně. A nemyslím tím, že má krásný rukopis. Skvěle popíše postavy, ještě lépe všechno okolo. A k tomu si dovolí vytvořit takový závěr, u kterého musí použít kapesník (na oči!) i ten největší necita.

Tétéčko
23.10.2013 4 z 5

Smutný příběh, ale krásně napsaný.

Gaara1
14.10.2013 5 z 5

Viděl jsem nejprve film, tak jsem věděl, jak celá kniha skončí, ale stejně jsem u konce musel zamačkávat slzičky. 100%

Poutnice
09.10.2013 4 z 5

Kdyby měla jen smutný konec :( tohle bylo zlý...dokážete si představit, že byste se museli rozhodnout stejně? Ale kniha se dobře čte a ve školní literatuře je jednou z těch, co můžou přečíst všichni - i ti, co nemají "čas" :)

Lucka.Simarova
03.10.2013 5 z 5

Krásný příběh o přátelství, které se jen tak nevidí. Kniha byla krátká,ale autor v ní vyjádřil co mnozí nedokáží v románech tlustých jako Bible sama.

Reiben
24.09.2013 5 z 5

Silné vyprávění o dvou kamarádech, ve kterém autor skvěle vylíčil atmosféru 30. let, strasti hospodářské krize, rasismus a ukázal jak sny dokáží být pomíjivé. Příběh dokáže skvěle vtáhnout a čte se doslova jedním dechem. Pokud tedy někdo váháte, co zařadit do povinné četby nebo si chcete jen zpříjemnit studený podzimní večer, pak můžu knihu \"O myších a lidech\" vřele doporučit. Stojí za přečtení.

Fiza
24.09.2013 4 z 5

Na tuto knížku mě vlastně přivedla jedna Kingovka, konkrétně Dallas 63, protože ji tam cvičili jako divadelní představení. O obsahu knížky jsem věděl už ze střední, nebo možná dokonce ze základky, ale až díky Dallasu 63 jsem zjistil jak se ta knížka s tím velkým a hloupým a malým a chytrým jmenuje. Je to velmi poutavý a srdcervoucí příběh...a nic víc na to asi není potřeba říct...