O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5334 5334

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

suezie
02.01.2016 4 z 5

Na to, že je to povinná četba je to super. Moc se mi to líbilo. Je to dojemné, smutné, k pousmání ... jsou tu emoce a to je myslím hlavní ;)

Benjiki
01.01.2016 4 z 5

Většina starých knih se nečte dobře. To je prostě fakt. Ale tohle je jeden z těch případů, kdy na věku nezáleží, protože tahle dáma je pořád dost šikovná. Celý příběh jsem cítil emoce, což je právě u těch starších knih dost problém, a na konci mi bylo do breku. Silný dílo, který rozhodně jen tak nezestárne. 8/10

Lauralex
28.12.2015 5 z 5

Můj bože. Srdeční záležitost. A velké překvapení! Několikrát jsem o ní slyšela, ve škole jsme ji probírali každoročně, znala jsem ten příběh, dokázala jsem ho převyprávět, nicméně až po přečtení, které předčilo všechno, co jsem o té knize věděla, jsem ten příběh dokázala ocenit. Nevěděla jsem, co čekat, ale předčilo to naprosto vše a vůbec jsem nečekala takový zážitek. Tak jednoduchá a přitom tak významná kniha. Jemná a drsná zároveň, silná a křehká, lidská a cynická. Tak dobře se mi to četlo a těžko jsem se s tímhle příběhem loučila. Nebýt povinné četby, asi bych ji nečetla, řekněme si upřímně, ty předsudky vůči povinné četbě jsou zažité, ale nikdy bych neřekla, že autor velkého jména jako je John Steinbeck se mi bude tak líbit, ale můj život by tak byl o mnoho chudší, aniž bych o tom věděla.

Výjimečný a přenádherný příběh, který mě zasáhl a zapsal se mi až do nejmenších částeček těla. Nápor na moje nitro a citové rozpoložení. Cítila jsem takový soucit, porozumění a snad i... lítost, ačkoliv jsem se tomu vehementně bránila. Moje nitro se tomu ale neumí bránit a spadlo do toho až na dno. Jestli mi nějaká kniha zlomila srdce, zároveň mi ho naplnila vřelostí a citem, přitom jsem jí podlehla, zamilovala se a bylo mi u ní tak krásně, je to určitě tahle. Dala mi mnoho na duchu i na srdci. Chtěla bych u ní ještě jednou zažít ten pocit prvního čtení a zas a znova se zamilovat.

Jedna z nejlepších klasik a jedna z mých nejoblíbenějších knih. Neváhejte, čtěte, stojí to za to. Nezapomíná se na ni. Miluju.

"Já a ty."
"Ty... a já."
Achjo.

pavel7
17.12.2015

kniha je zajímavá. Její konec rozesmutní. Ale zároveň posouvá vnitří rozměr člověka. Otvírá další poznání o sobě samém. To na knihách miluji. Vřele doporučuji.

megranity
29.11.2015 3 z 5

Zpočátku jsem si nebyla úplně jistá, co se mi to dostalo do rukou. Po pár hodinách, kdy jsem knihu dočetla, můžu klidně říct, že knížka, která určitě předčila má očekávání a v níž spisovatel hezky vykreslil postvy. Bohužel rozhodně nemůžu říct, že bych si ji ráda přečetla ještě jednou. Jako povinná četba překvapila, rozesmutnila a přinutila k zamyšlení.

elfinkaa97
26.11.2015 4 z 5

Jakmile se překousnete přes větší část knihy, čeká na vás příjemná změna děje a opravdu hodně nečekaný konec. Stojí to za to si knihu přečíst. Středoškolákům ji doporučuji k maturitě, je krátká a opravdu krásně a jednoduše napsaná :)

edimka
15.11.2015 3 z 5

Jedna z knih, na které se nezapomíná,

Markysek45
02.11.2015 5 z 5

Krásné jednodenní dílo. Velmi citlivě napsaný závěr, který nelze soudit. Jenom nad ním přemýšlet.

Etule
26.10.2015 5 z 5

Před lety, ve škole, jsme knihu nedokázala ocenit. Nicméně nyní ano. Málokdy mi během čtení po zádech běhá mráz. Nu, tady se to podařilo.

Al.lio
27.09.2015 3 z 5

Jednoduchá alegorická kniha. Neurazí, neoslní.

feex8
12.09.2015 3 z 5

Pekná kniha, ale asi skor pre mladsie rocniky. Jednoduchy dej. Jednoduchy styl. Co hodnotim ako minus, je lahka predvidatelnost zapletky.

Moje hodnotenie: 63%

Jap
04.08.2015 5 z 5

Krátké, pěkné a smutné.

Dousabel
31.07.2015 4 z 5

Myslím, že málokterému autorovi se podaří dostat do pouhých 100 stránek tolik emocí. Krásný příběh o podivném, ale opravdovém přátelství, o nenaplněných snech a touhách. Lennieho si nejde nezamilovat, radovat se s ním, chvílemi ho litovat a stejnou měrou i nenávidět. Myslím, že nad Georgem a Lenniem budu ještě nějakou dobu dumat.

Lukyn96
20.07.2015 3 z 5

O myších a lidech jsem si přečetl v rámci povinné četby z ČJ. Nejvíce mě v knize bavily situace, kde vystupoval Lennie. Jeho zmatené chování a hlášky mně vždy vykouzlily úsměv na tváři (např. když trval na fazolích s kečupem).
Rád jsem pozoroval vztah zdravého k postiženému.

kacka29
08.07.2015 3 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Krásně se četla, děj plynul sám od sebe. I prostředí jsem viděla naprosto živě. Postava Lendy, byla velice zajímavá a komplikovaná.

hroubek
06.07.2015 5 z 5

Ani si nepamatuji jak jsem se k této knize dostal, ale vím, že se mi hodně moc líbila a dojala mě. Je to nádherná ukázka toho, že když je dobrý příběh a myšlenka, tak není potřeba to rozepisovat na stovky stran. Jednoduše a úderně. Kniha o velkém přátelství a ceně, kterou oba musí zaplatit.

stopni
14.06.2015 5 z 5

Velice čtivě napsaný příběh (jak už to u Steinbecka bývá) o vztahu postiženého k zdravému a o obyčejném lidském snění.... Obě postavy si čtenář rychle oblíbí, proto i závěr knihy nelze jednoznačně odsoudit... :-) Vřele doporučuji....

Salome D.S.
11.06.2015

Zvláštní příběh ještě zvláštnějšího přátelství, mezi 2 muži. Z určitého úhlu pohledu příběh skončí ... "dobře". Vypravěč si zachoval realistický pohled na saituaci a tím dokázal stvořit kvalitní příběh.

asineDenisa
11.05.2015 4 z 5

Novelu jsem přečetla jedním dechem. Nenacházejí se v ní žádná slepá místa, ve kterých by se děj zbytečně táhl. Steinbeck napsal dojemný příběh o zvláštním přátelství a ještě zvláštnějším člověku, jež byl jeho součástí.

Alexander1918
10.04.2015 4 z 5

Tož krátký příběh o zvláštním přátelství dvou dělníků. Závěr opravdu ... smutný. Ovšem o to působivější. Jediné, co mi trochu vadilo, byl jazyk. Asi bude pravda, že se tady u nás mluví nejspisovněji z celé republiky. ;)