O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5355 5355

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

moore.allonsy
13.06.2016 3 z 5

Jak už ostatní zde zmínili, také se mi zamlouvala postava Lennieho. Toho bezmezně věřícího člověka, že bude mít jednou společně s Georgem vlastní malé hospodářství, že jednou bude šťastný a nikdo nebude hledět na jeho předchozí chyby, jichž se dopustil. Jestli mi v ději něco chybělo, tak možná větší popisy pocitů a myšlenek, které se honily postavám v hlavě, jinak k tomu není co vytknout. Autor šel zkrátka rovnou k věci a nic okolo zbytečně nepopisoval, zachytil to nejhlavnější. Skvělý příběh s ještě lepším zakončením.

kaja205
11.06.2016 4 z 5

Zaver ma az zabolel v zaludku, jednoduchy pribeh s koncom, ktory "musel byt", aj ked som si tak priala klisoidny happyending. Vzdy maj svoj sen!

Gibis
07.06.2016 5 z 5

Na pouhých 100 stranách tak silný příběh! Plný naděje, snů, přátelství....celou dobu doufáte, že bude mít šťastný konec, ale od začátku tušíte, že tohle happy endem neskončí. Nádherná a nezapomenutelná kniha.

redsharon
31.05.2016 5 z 5

Nádherný, přenádherný příběh.
,,A budeme mít heboučký králíky!" ,,Ano budeme mít heboučký králíky." :)
O myších a lidech jsem "musela" přečíst k maturitě. Při dočtení posledního slova mi ukápla slza, zavřela jsem jí a moje první myšlenka byla - Tak tuhle knížku si chci vytáhnout u maturity! (Leda prd - Farma zvířat se mojí ruce v tom neprůhledným sáčku líbila evidentně víc...)
Je to jedna z knížek, která mě celkově přivedla do světa knih a čtení. Je to tak jednoduchý a přitom tak hluboký příběh.. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.. Tahle kniha to potvrzuje.
Rozhodně doporučuji přečíst, protože má v sobě skoro vše - moudrost i hloupost, aroganci i pokoru, rasismus i rasová snášenlivost, prostotu i bohatství, radost i smutek...
Každému ten příběh dá něco navíc do života. Nádhera.

Zdeňula
22.05.2016 4 z 5

Dobrá povinná četba....sice jsem ji četla až po škole, ale doporučuji ji přečíst všem studentům :-)

Brace
16.05.2016 4 z 5

O myších a lidech je kniha, jejíž hloubku jsem kupodivu nalezl až se zhlédnutým filmem (ročník 1992, režie Gary Sinise). Řekl bych, že byla napsána ve správné době, protože si nedokáži představit, že stejný příběh by měl úspěch i v roce 2016. John Steinbeck ukázal, že se dá stvořit silný příběh na cca 100 stranách. Což by si měli uvědomit i ti autoři, kteří nám servírují 500-stránkové fascikly, při jejichž čtení se můžete ukousat nudou.

Alisce
15.05.2016 5 z 5

Kniha, která vás sejme neuvěřitelným způsobem. Oblíbíte si z knížky největšího magora a během chvilku skončí.

locin
13.05.2016 4 z 5

Někdy je opravdu moudré si knihu přečíst až odstupem času a dobrovolně. A ne jen z důvodu, že vám byla určena při maturitě nebo povinné četbě.
Dost se tím úsudek na knihu změní.

Daenerys
15.04.2016 5 z 5

Tak krátké a přitom tak VELIKÉ. Nečekaně silný zážitek - přímý zásah na čtenářovy emoce!

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Novela čtená kvůli maturitě, ale jedna z těch, u kterých jsem za její přečtení ráda. Velmi čtivý příběh o lidskosti, přátelství i nevyhnutelnosti osudu. Krásné dílo.

ZajDa37
28.03.2016 4 z 5

Je strašná škoda, že jsem znal konec ještě před přečtením, protože jsem se tím připravil o krásné, dojemné a tím pádem i smutné vyvrcholení. Ten příběh je vlastně celý takový.

Já vlastně Curleyovu ženu chápu. Nebo se o to aspoň snažím. Rozhodně je to možné. Steinbeck se nemusí rozepisovat na mnoho stránek, i když i to mu jde (Na východ od ráje, Hrozny hněvu), aby výborně vytvořil nesmrtelný příběh.

"Povídej, Georgi, dál."

Karolína18
05.03.2016 5 z 5

„Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... proto, že já mám tebe – a o mě se staráš ty, a ty máš mě – a o tebe se starám já. Proto.“ Blaženě se rozesmál.
„Povídej, Georgi, dál.“

Tato knížka mě krásným způsobem totálně zničila. Po jejím dočtení jsem si připadala, jako by mě někdo rozdrtil na kousíčky a ty poté na dlani nastavil síle větru. Vůbec jsem nevěděla, jak si uspořádat myšlenky, ale byla jsem si jistá, že jsem nikdy před tím nečetla nic tak smutného. To jsem mimochodem do teď.
Ze všech postav jsem si nejvíce oblíbila Lennieho. Na jeho dětském uvažování a nadšení bylo zkrátka něco kouzelného. Zaujalo mě, jak dobře vykreslil autor všechny osoby i na tak malém prostoru. Vůbec mi nepřišlo na škodu, že se děj odehrával pouze po tři dny.
Kdybych měla říct, kdo mi v celém příběhu nejvíce nesedl, jmenovala bych Curleyovu ženu. To, co udělala, jí nikdy neodpustím, protože díky své děsivé povaze zničila sen mnoha lidem. Jeden krásný a již skoro uskutečněný sen. Vlastně by se dalo polemizovat o tom, kolik jich celkem poslala do kytek....

Jestli si knihu někdy přečtu znovu? Určitě ano a jsem přesvědčena, že na mě bude mít úplně stejný účinek. Asi jsem si také zamilovala Georgovo vyprávění. A kdybych měla možnost, prosila bych ho stejně jako Lennie, aby mi vyprávěl o našem budoucím hospodářství. A hlavně o králících! Hlavně o králících...

Xena011
27.02.2016 4 z 5

zajímavý příběh se smutným koncem.

Viky007
24.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha! Líbila se mi tak moc, že jsem si ji musela koupit :-). V knize je hrozně moc zajímavých témat - třeba rasismus, touha po větším majetku a hlavně přátelství. Konec jsem nečekala a dost dlouho jsem to rozdýchávala. Velmi smutné...

Zania
21.02.2016 5 z 5

Dobrá povinná četba :)

Krysa_1313
18.02.2016 5 z 5

Četla jsem předloni kvůli maturitě a musím říct, že mě dlouho žádná knížka tak nezaujala..

Nikolka001
11.02.2016 5 z 5

Velice pěkná kniha.

KatChiss
09.02.2016 5 z 5

Čtivý, poutavý a úsměvný příběh se smutným koncem.

ziv
30.01.2016 5 z 5

Jak já miluji tuto knihu.... Pointa celé knihy je tak kouzelně prostá a nám vesnickým velmi blízká

Jano.
28.01.2016 5 z 5

Nádherné. Parádne vypointovanie, parádny záver, parádne dialógy... Od Steinbecka ešte určite niečo dám.