O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5338 5338

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Pitraska
17.05.2019 5 z 5

Velmi dojemné, krásné a velmi doporučuji si knihu přečíst.

Teresita
17.05.2019 5 z 5

Smutné, silné, dojemné, nezapomenutelné. Stejně jako film natočený podle této knihy. Autor skvěle vystihuje meziválečnou dobu na americkém jihu. Četla jsem v originále, do českého překladu jsem ale nahlédla taky. Myslím, že není moc zdařilý a rozhodně by potřeboval předělat. V originálně autor výborně pracuje s nářečím a vyjadřováním prostého lidu, vše v kontrastu s nádherným jazykem vypravěče.

“They come, an' they quit an' go on; an' every damn one of 'em's got a little piece of land in his head. An' never a God damn one of 'em ever gets it.”

pajuu
17.05.2019 3 z 5

Predem jsem se nepodivala na pocet stran (cetla jsem ebook) a konec byl pro me prekvapivy rychlosti i dejem. Jeste dlouho budu o pribehu premyslet

markulka
31.03.2019 5 z 5

Kniha ve mně zanechala opravdu hluboký dojem a rozhodně nebudu váhat si ji kdykoliv znovu přečíst.

hayalet
28.03.2019 4 z 5

George, Lennie...Lennie, George. Kdo se vlastně za koho schovával? Ta paralela mezi starým Candyho psem a Lenniem.. Asi se podívám ještě na film. Neřekla bych, že jsem přímo fanynka této knihy. Přišlo mi, že je tam málo děje, ale vzhledem k počtu stran se to četlo svižně.

Simona99
22.03.2019 4 z 5

Velice dojemný příběh...znovu už bych ho nečetla, ale nelituji toho, že jsem tak udělala. Doporučuji, určitě se nad příběhem člověk zamyslí...

Evaho73
19.03.2019 5 z 5

Žasnem nad umením tohto pána spisovateľa. Neuveriteľné ako dokázal vyprofilovať každú jednú postavu tak, že vcelku jednoduché dielo vytvorilo dokonalý obraz celej spoločnosti a hlavne dokázal postaviť na piedestál silu priateľstva.
Myšlienková sila tohto diela je nadčasová a stále aktuálna v jednoduchosti konania všetkých postáv, ich myslenia síce v obsahovo skúpom deji, ale v kontraste s hlbokou myšlienkou, z ktorej si môžeme aj v dnešnej dobe vziať ponaučenie. Pre mňa malý literárny skvôstík.

Inka063
17.03.2019 5 z 5

Takový vlastně obyčejný (když pominu závěr) krátký příběh, pár dní v lidském životě. ALE: pak se vcítím do té marnosti nad marnost, do těch všech vysněných přání a tužeb, o nichž sami protagonisté dávno vědí, že se nikdy nesplní, a je mi z toho hodně hodně úzko. Přežívání ze dne na den, bez výhledu něčeho lepšího. Čekání na smrt, které snad nedejbože nebude poznamenáno nějakým úrazem, které ze mne udělá mrzáka a budu vyděděncem i v komunitě vyděděnců.
Sám příběh velmi smutný, tragický, ale mně se zdá v celém kontextu až nepodstatný.
Ještě že existuje tato a podobná klasika, která nezklame, když je to na současných pultech samý thriller a potřebujete denně před spaním číst :-).

Freiherr
17.03.2019 2 z 5

(SPOILER) Nejhezčí na knize byly popisy - ty jediné nebyly psány nízkým, až vulgárním jazykem. Chápu, že kdyby dělník mluvil jako stará kniha, působilo by to nepřirozeně, ale mě jazyk těchto vrstev společnosti prostě nesedí. Když odhlédnu od formy, je příběh zcela jednoduchý, snad jen závěr může překvapit. Po celou dobu četby této knihy mě iritovala postava Lennieho - zvlášť jeho dětinské vystupování. Ani George příliš charakternosti neprojevil. Místo, aby Lenniemu pomohl utéct, ho střelí do týla...

Doemit
12.03.2019 5 z 5

Jako první jsem kdysi viděla film, ale i přesto se mi kniha moc líbila. Četla se lehce a skoro jedním dechem. Příběh krátký a smutný, doporučuji :)

bibi.r
09.03.2019 4 z 5

Když jsem knihu brala do ruky, tak navzdory tomu, že je tenunká jsem se vážně bála, že tam bude mnoho popisů, které mě v knihách moc nebaví.
Pomalý rozjezd a velké finále.
Konec nepřekvapil, celý děj knihy k němu jednoznačně spěl, ale to mi vůbec nevadilo.
I když jsem s textem neměla žádné problémy, přesto si myslím, že by si kniha zasloužila nový překlad. Jediné dva překlady do češtiny jsou totiž ze 40. let 20. století.

Lucijáš276
05.03.2019 4 z 5

Sice se opět jedná o knihu k maturitě, ale četla se velice dobře a celkem mě i bavila! :)

LiKa00
01.03.2019 5 z 5

Kniha moc hezká, ale smutná. Některé z těch postav jsem opravdu nenáviděla, jiné si zase oblíbila. Hezky se to čte.

Fuchs46
21.02.2019 4 z 5

Útlá kniha s dobrým příběhem.

Tyrkysová
14.02.2019 4 z 5

Ačkoli je děj bezesporu zajímavý, kniha jako taková se mi nijak extra dobře nečetla. Velmi mě překvapil zejména kontrast mezi rozvláčnými a barvitými popisy prostředí a velmi jednoduchými dialogy, které se navíc neustále prakticky slovo od slova opakovaly. Čekala jsem něco více. Na Steinbecka jsem ale nezanevřela a chystám se na jeho další knihy.
3,5/5*

krevetinka
12.02.2019 5 z 5

Vzdávám panu Steinbeckovi hold. Jeho literární tvorba je naprosto skvostná. Nezáleží na podmínkách, v jakých jeho knihy čtete - dotknou se vašeho srdce bezpodmínečně vždy.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Dojemné a rozechvívající niterné strunky.

Christine-Marie
27.01.2019 5 z 5

Knížka se mi četla jedním dechem. Steinbeck je úžasný vypraveč, rozhodně si od něj přečtu víc! Na konci jsem musela otřít pár slz a vydýchat to. Příběh byl dojemný, krásný... Úžasně popisuje dannou dobu. Rozhodně doporučuji všem k maturitě. Navíc má i příjmených cca 110 stránek, což mi přijde jako fajnové plus.

irena0595
25.01.2019 2 z 5

Nicmoc

Kuža007
18.01.2019 4 z 5

O myších a lidech bylo pro mě lepší čtení než Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu.