Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 420 134

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

mona.benny
09.02.2022 5 z 5

Po dlouhé době kdy mě kniha opravdu zaujala. Vřele doporučuji.

Ann58
08.02.2022 4 z 5

Čtivé, poutavé, možná mohl jít děj trochu víc do hloubky, ale i tak to bylo pěkné počtení. Zvlášť pro nás sociální pracovníky:-)

Beruska18
22.01.2022 5 z 5

Kniha je inspirována skutečností a pojednává o sterilizaci žen a dívek v 60.letech min. století v Severní Karolíně. Silný příběh o lásce, lidských právech, morálce ....určitě doporučuji.

raty
11.01.2022 5 z 5

Nelehké téma. Příběh na základě skutečností, nad kterými zůstává rozum stát. Praktiky sociálních služeb v 60. letech v Severní Karolíně, opravdu připomínají Německo za Hitlera, jak je v knize párkrát zmíněno. Smutný příběh, moc jsem soucítila s hlavní hrdinkou Jane a jejími názory a snahami vylepšit život jejích klientů. Dobrý námět.

Martooni
04.01.2022 4 z 5

Kniha pojednává o sterilizaci žen a dívek v 60.letech min. století v Severní Karolíně. O této historii jsem nic nevěděla a proto mne kniha zaujala. Vžila jsem se do hlavních hrdinek Ivy a Jane a ani jedné jsem jejich situaci nezáviděla.

Acner80
02.01.2022 3 z 5

Jedna z těch knih, u které mě nemrzí, že už je konec. Téma zajímavé, ale děj až příliš předvídatelný. Vlastně by stačilo si přečíst prvních 80 stránek a pak pár od konce.

LeSk
02.01.2022 5 z 5

Velmi silné téma, nemohla jsem přestat číst a hltavě jsem četla jednu stránku za druhou. Kniha je plná emocí a zvratů. Děj této knihy jen tak nezapomenu. Velmi doporučuji.

domihruzkova
25.11.2021 3 z 5

Zajímavé téma, ale zpracování mohlo být lepší. Příběh je dost černobílý, u postav je od začátku jasno v tom, kdo je "dobrý" a kdo "zlý". Jane mi přišla strašně naivní a nedomýšlela důsledky svého jednání, až mě to místy rozčilovalo :D
Jsem ráda, že jsem se opět dozvěděla něco víc o historii, o které se až tak moc nemluví, ale rozhodně to není kniha, ke které bych se někdy chtěla vrátit.

Anna 13
16.11.2021 4 z 5

Postavy, za které by se člověk bil do krve a hluboký vhled do mrazivé historie Severní Karolíny jsou tím, kvůli čemu je kniha tak důležitá...

O eugenických programech jsem měla jen mlhavé povědomí, a když jsem knihu rozečítala, rozhodně jsem nevěděla, jak silné a bolestné téma mě čeká. Paní Chamberlainová se však ožehavého tématu zhostit umí a vytříská z něho maximum. Nastínit společenké klima tehdejší doby ve všech ohledech lidského života, vtáhnout čtenáře do komunity lidí žijících na pokraji bídy a zoufalství - to se autorce podařilo na výbornou. Měla jsem pocit, že "tam někde" v těch šedesátých letech na tabákové farmě žiju spolu s postavami...
Dostala jsem mnohem více poznání, než bych očekávala a nebála bych se tento román přirovnat k dílům Jodi Picoultové, která také kontroverzní témata roznáší na stránkách svých románů velmi detailně, tvrdošíjně a odvážně. Zkoumá lidstvo - jeho historii, jeho tabu, jeho provinění.
Po stylistické stránce je kniha poměrně jednoduchá, ale zato čtivá a rychle ubíhající.

Za spletitý děj, který se mnohdy nedal předvídat, a proto často překvapil - jedna hvězda.
Za překrásné postavy, které přinesou inspiraci i bolest, a na kterých vám bude hodně záležet - druhá hvězda.
Za probádání kusu historie, o kterém bychom všichni měli vědět víc, víc než je v této knize - třetí hvězda.
Za dychtivost a radost ze čtení, za atmosféru a bohatost příběhu - čtvrtá hvězda.

Pátou hvězdu většinou uděluji za "to něco nepopsatelného a nepřenosného - výjimečného, kouzelného", což tato kniha dle mého nemá.

NUTNÉ LŽI nejsou tak úplně nutné číst, ale to vědění v nich je nutné mít, znát. A správně s ním nakládat.

Agatha84
28.10.2021 2 z 5

Velmi slabé, předvídatelný děj, černobílé postavy a jedno jediné téma jako stěžejní pilíř celé knihy. Bohužel nejsem přesvědčena o tom, že bych se s autorkou chtěla setkat ještě někdy příště.

hannina
24.10.2021 4 z 5

Eugenický program pro sterilizaci defektních. Příběh se odehrává v 60. letech min. století v S. Karolíně, ve státě, který uděloval sociálním pracovníkům pravomoc žádat o sterilizaci jednotlivých klientů. Děj je situován na tabákovou farmu a popisuje těžký život dvou rodin, jejichž členové jsou závislí na soc. dávkách a to přesto, že na farmě pracují. Jejich osud se tak ocitá v rukou právě sociálních pracovníků. Všechno jde jak na drátkách do doby, než nastoupí čerstvě dostudovaná, empatická Jane, které se ten automatický kolotoč nějak nezdá a osobně se hodně zaplete do života mladé dělnice Ivy.... Mimochodem poslední zákrok schválený eugenickým výborem byl proveden v r. 1974.

Terka1975
15.10.2021 5 z 5

Chtěla jsem si tuto knihu přečíst už delší dobu díky vašemu hodnocení a komentářům a jsem moc ráda. Je to kniha, která mě oslovila... Kniha o chudých rodinách na plantáži a jejich životě, z kterého je těžké se vymanit. Ale jde to, možná i v této knize povede předem prohraný boj o jiný život k lepším zítřkům... Smutné, ale pravdivé čtení, sterilizace je zkrátka i dnes kontroverzní téma a vzhledem k tomu, že je to na toto téma má první kniha, i první kniha této autorky, nezbývá mi, než hodnotit na plný počet. Knihy, které mají hluboké myšlenky se z hlavy hned neztrácejí... A takové mám nejraději.

boeink
11.10.2021 5 z 5

Lepší lidé - bytosti zítřka.
Zítřejší populaci by měly stvořit ty nejlepší osobnosti dneška. Hesla eugenického programu o sterilizaci "defektních", jako by je napsal sám Hitler.
O tom, zda tuto dobrovolnou sterilizaci podstoupí, si ale Mary Ella ani Ivy nemohla rozhodnout sama.
Krásný, čtivý román skvělé Diane Chamberlain zasazený do prostředí tabákové farmy v Severní Karolíně v době rasových nepokojů. Co víc si čtenář může přát?
Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a proto za mě 100%.

Evule *
01.10.2021 5 z 5

Strhující, kruté ale tak odvážné.. posledních deset stran jsem dočítala se slzami v očích. Tento příběh ve mně bude doznívat ještě dlouho.

RADOST
29.09.2021 5 z 5

Kniha mě hluboce zasáhla. Podobně jako kdysi Černobílý svět. Kniha o bezpráví páchaném ve smyslu vyšších cílů, společenských zvyklostí, předsudků. Připadá mi hrozné, že toto vše se dělo docela nedávno a v zemi s opěvovanou svobodou a možnostmi každého jednotlivce. Jenže něco podobného se děje vlastně stále a všude. Je pohodlné to raději nevidět a neřešit. Zvláště když vlastně ani nevíme jak.

EvikU.
26.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle je kniha, která má šťávu. Měla jsem ji v ruce každou volnou chvilku. Opravdu silné téma. Mrazilo mě z toho. Ani jsem nevěděla, že se něco takového dělo. Chudý nebo bohatý, měli by mít právo rozhodnout se zdá budou mít děti. Nucená sterilizace mě děsí.

Opravdu jsem se narodila do dobré doby a z knih jen někdy zírám, co všechno mohlo lidem, kteří měli nějakou "moc" procházet. Autorka to v knize zmiňuje a opravdu to připomíná Hitlera a jeho "dělání" čisté rasy.

Tak nevím po jaké knize teď sáhnu. Původně to měla být detektivka, ale obávám se, že to bude nějaký sladký románek. Potřebuju se vzpamatovat, nepřemýšlet a hlavně aby to dobře dopadlo.

Shelly335
16.08.2021 5 z 5

Recenze nepíšu, ale případě této knihy nemohu nic nenapsat. Krásná, dojemná kniha podle skutečné události vás určitě dostane. Silný a velmi čtivě napsaný příběh. Rozhodně doporučuji k přečtení.

ANDY28
02.08.2021 5 z 5

100% P.S. Knížku navíc nešlo dát z ruky

markej
30.07.2021 5 z 5

Amerika, Severní Karolína, začátek 60. let 20. století. Jane se vdává za Roberta, váženého doktora, a očekává se od ní, že co nejdříve otěhotní a bude se starat o děti a domácnost. Mladá žena chce však pracovat, což je téměř skandální, stane se z ní sociální pracovnice (další skandál) a nechá si předepsat antikoncepční pilulky (tehdy novinka na trhu a skandál všech skandálů). Jane se "bohužel" do své práce ponoří až moc a příliš se spřátelí s rodinou, v níž vyrůstá patnáctiletá Ivy. Jane odhaluje jednu zvláštní praktiku sociální péče za druhou, nejvíce ji trápí takzvaný eugenický program, který zajišťuje, že dívky a ženy ze sociálně slabých vrstev jsou sterilizovány a nemůžou mít děti.
Knížka řeší témata jako rasismus, sociální slabost či pokrytectví americké společnosti a mně osobně opět vyvstalo na mysli, jak zpátečnicky se v některých ohledech v Americe v relativně nedávné době uvažovalo a jak je tahle země v některých ohledech skutečně licoměrná, neupřímná a rozpolcená.
Román bych v některých pasážích trochu zkrátila, ale jinak doporučuju. A doporučuju i autorku, četla jsem Utajenou sestru a moc se mi líbila a na podzim vyjde Prolhané městečko, které je skvělé.

jeny-v
02.07.2021 5 z 5

Opět krásný příběh z pera mé oblíbené spisovatelky. Její literární potenciál se tentokrát zaměřil na problém sterilizace v USA v polovině 20. století tzv. eugenický program. Přibližuje životní i sociální podmínky „vybraných pacientů“ v pozadí Ku-klux-klanu a věnováním: Pro ženy a muže, kteří nemají na vybranou. Nejnižší společenskou příčku zaujímají ženy rodu Hartových – Ivy, Mary Ella, která má v sedmnácti letech dvouletého Williama a jejich nemocná babička Winona. Všechny pracují na farmě Gardinerových. Patnáctiletá Ivy je zamilovaná do majitelova syna Henryho Allena. Protipólem je nově přijatá sociální pracovnice Jane, čerstvě provdaná za dětského lékaře Roberta Forrestera, která se pomocí kolegyně Charlotte seznamuje s náplní pracovních povinností: „Připravovali jsme tu žádost jen proto, že byla chudá. Chudá, závislá na sociálních dávkách a neschopná se bránit.“