Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal

Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471422/bmid_novinarem-v-cine-yQK-471422.jpg 5 604 604

Novinářem v Číně série

Tváří v tvář současné Číně. Vzpomínky, dojmy a osobní prožitky zkušeného novináře. Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.... celý text

Arsi
09.01.2022 5 z 5

O Číně jsem si moc iluzí nedělala, ale tato kniha je fakt pecka. Skvěle napsáno a myslím si, že to otevře oči každému. Vybrala jsem si knihu na základě čtenářské výzvy a jsem moc ráda. Knihu doporučuji.

Caa
08.01.2022 5 z 5

Pekna sonda do fungovani spolecnosti v komunisticke zemi. Navic v takove, kde miliony lidi ziji v naproste chudobe a na pokraji smrti hladem, zatimco se o par set kilometru dal stavi ctyrset metrove mrakodrapy a poradaji olympiady.

Jan444
03.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha a neuvěřitelně strhující. Kolegové níže to dobře všechno popsali. Za sebe dodávám, že při čtení jsem byl v duchu hodně sprostý. Je mi líto běžných Číňanů a všech menšin. Čínští komunisti jsou kurvy, kurvy a totální kurvy.
Pro odlehčení cituji ze strany 200:
"Podrobně jsme si prostudovali vaši práci a chceme vám poděkovat. Jste vynikající novinář a velice si vážíme toho, že svými reportážemi informujete o Číně lid České republiky. Všimli jsme si, že do práce vkládáte hodně úsilí. Je to na vašich reportážích vidět. Mnohokrát vám děkujeme."
Tolik pochvala od komouše z ministerstva zahraničí.
Tahle kniha je neskutečná terapie.
Tomáš Etzler je novinář a spisovatel.

MildeZ
27.12.2021 5 z 5

Komunismus je svinstvo a komunisti jsou ..... takže asi tak :-/ Hodnotná kniha na českém trhu, která člověku se všeobecným rozhledem nemůže uniknout.

ela1972
27.12.2021 5 z 5

O Číně jsem si nedělala iluze, ale až tak? Děkuji za otevření očí. Kniha se čtení hezky a já se poohlédnu po další knize pana Etzlera

Dadulina
26.12.2021 5 z 5

Pecka! Etzler bude nejspíše svéráz, ale taky profesionál. Knihu beru jako exkurz do problémů současné Číny.

Bustedka
22.12.2021 5 z 5

Zprvu jsem se bála, jak se v knize Etzler popasuje se svým egem, které na prvních stránkách dával na odiv. Naprosto uznávám jeho zasloužilou práci, to, co dokázal. Přesto mě ta první kapitola ve stylu "já jsem pracoval pro CNN, já zasloužím uznání" dost vyděsila.
Pak už to ale byla jízda přesně taková, jakou jsem si představovala. Potvrdila mi to, co si o Číně myslím delší dobu. A teď už jen sebrat odvahu na dokument Nebe.

Eridan
17.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Snad každou hračku zdobí nápis "made in China". Člověk z dějepisu tuší, že komunismus nebude žádný med, ale tohle svědectví jde někdy hodně "na dřeň". Špiclování, udávání, mocipáni, bída a teror. Žádná lidská práva. První polovinu knihy jsem hltal, pak jsem byl přece jen všudypřítomnou frustrací a jistým modelem lehce unaven, ale dočetl jsem. Pana Etzlera si vážím, jeho práce i až workoholického nasazení. Bavila mě pestrost témat i oblastí, osobnostní vášně (alkohol a dobré jídlo). Chyběly mi snad jen dvě věci: 1) Na začátku mě vtáhl jeho osobní příběh (Barbara), ale pak se o jejich rodině (až na doslov a pár náznaků) nedozvídáme prakticky nic. To je škoda. 2) Občas naznačí, že někdo vnímá Čínu jinak než autor, ale více to nevysvětlí (např. v kapitole o Bendyových). Docela by mě to zajímalo (z hlediska objektivity).
Tak jako tak velmi kvalitní kniha a určitě doporučuji.

Miladad
16.12.2021 5 z 5

Bombastická kniha. Na začátku jsem si myslela, že mi její čtení zabere dost času, nakonec to bylo jen pár dní. Skvělý popis reality současné Číny s mnoha silnými momenty. Věci, které člověk taknějak tuší ale když to potom čte z přímé zkušenosti je mu z toho úzko. Mimoto jsem si uvědomila, kolik práce za sebou má jedna TV reportáž, nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Konec vyznívá tak trochu, jakoby měl vyjít druhý díl, to by mě určitě moc zajímalo.
Rozhodně doporučuji každému, kdo chce nahlédnout do hlubin čínské reality...

Modrina
14.12.2021 5 z 5

Čekala jsem pecku, ale že bude až taková, to teda zírám. Skvěle napsáno, od knížky skoro nelze odejít. Doufám v pokračování. Jen bych ke spolupráci přizvala nějakého korektora, chyby vyrušují.

nai.ivka
09.12.2021 5 z 5

Ach Bože, chudáci lidi, Čína je hotové peklo, už ani ne očistec. Ještě horší než si to člověk představoval. Jak se u nás říkávalo - Navrch huj, vespod fuj. - a ještě všudypřítomné kamery a špehování.
Od knížky se nedá odtrhnout, informace se valí, nikde nic nedrhne, čte se to úplně samo.

roman9739
05.12.2021 5 z 5

Tomáši, velice vám děkuji za tuto fantastickou knihu, kterou jsem doslova vdechnul na jeden víkendový zátah - knihu jsem četl i u kuchyňské linky při čekání až se ohřeje voda na čaj...
Jste nesmírně poutavý novinář, s úžasným postřehem, osobní odvahou i nadhledem a Vaše lidská i politická nekorektnost přímo lahodí mým očím, potažmo uším.
Díky za otevření očí a pozvání do neuvěřitelných koutů světa.

jarda155
03.12.2021 5 z 5

Kniha přibližuje dění a nahlíží do života v Číně.Pro mně tedy až nečekaně drsná a dosti mrazivá skutečnost.Našinec často fňukající nad blbostmi si uvědomí, né že může být hůř, ale že někde je opravdu hodně špatně.
Už se těším na druhý díl.
( Nějaký tip na podobnou knihu o Rusku? )

Pavla Macková
02.12.2021 5 z 5

Kniha stojí určitě za přečtení. Člověk se tak dozví, co stojí za tim "pozlátkem". Obyčejní lidé, kteří žijí v nelidských podmínkách ve zvláštní společnosti. A tak si pokladám otázku. Proč? Ale to je k diskuzi na jiném místě.

Incomo
29.11.2021 4 z 5

Obsahově je to síla, navíc je velice sugestivní a člověku z toho není vždycky do skoku. Knížka by si ale zasloužila trochu lepší práci editora a trochu škrtání. Zklamal mě konec, protože ačkoliv kniha začíná líčením osobních pohnutek, na konci se osobního rozuzlení nedočkáme – když už by mělo dojít na nějaké shrnutí a uzavření, přijde jen kapitola o Pákistánu a pak rychlé poděkování. Pan Etzler tu knihu psal pod velkým časovým tlakem a hlavně na tom konci je to vidět. Ale pořád je to síla a rád to budu doporučovat.

Varvara
27.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Svědectví o Číně z doby kolem 1. pekingské olympiády. Překvapivé? Až tak moc ne. A to mi většina televizních reportáží autora unikla, protože televizi a její zpravodajství dlouho systematicky nesleduju. No ale dobře mi z toho nebylo. A když si představím, že teď je to ještě horší, tak mi dobře není. A to se chystám na Špitálníkovou.
V knize není zachycené celé období působení T. E. v Číně, ale to by mělo být v další knize, kterou si taky ráda přečtu. A přeju si, aby v ní byla pečlivější korektorská úprava. Barevná obrazová příloha by první knihu nesmírně obohatila, ale už by ji to prodražilo, nj.
Poslední kpt. o pákistánské misi byla sice zajímavá, ale pro mě už nadbytečná (nakousává tíživou problematiku jiné země, kde by snad nikdo dobrovolně žít nechtěl, což už pro mě bylo spíš zatěžující).
Nicméně celkově je kniha hodně čtivá. V první půlce mi přišlo, že hrůza stíhá hrůzu, druhá půlka byla občas odlehčenější (př. líčením krás himálajské přírody), tempo trochu ztrácela. Ale to nebylo na škodu - aspoň jsem neusínala s myšlenkami na příběhy z knihy jako zpočátku.
Znepokojení z téhle velmoci ve mně přetrvává.

ZuzanaZ83
27.11.2021 5 z 5

Kniha popisuje nejprve příjezd autora do Číny, kdy byl plný nadšení a očekávání. A následně kontakt s čínskou realitou a konkrétním dopady komunistické vlády na občany i novináře.

Tomáš Etzler popisuje mimo jiné zkušenosti čínského venkova, dění kolem olympiády v Pekingu 2008, násilné i nenásilné přesidlování obyvatel a mnoho dalšího. Také se ale setkává s neuvěřitelnou laskavostí a štědrostí těch nejchudších. Mě samotnou asi nejvíc dostala kapitola věnující se zemětřesení v S'-čchuanu.

Nejde o snadné čtení. Chápu ale autorovo rozpoložení, naštvanost I bezmoc. Mrazivé, drsné, reálné.

Handokan
22.11.2021 4 z 5

Takhle nějak, jenom v menším měřítku, si představuji, že to vypadalo u nás za komunistů, podle toho, co mi vyprávěli rodiče a prarodiče. Korupce, policejní šikana, donášení, útlak a mohla bych pokračovat.

Musím říct, že ke konci už mě vytáčelo vychvalování CNN a nadávání na malost Čechů a České republiky.

MaKolar
16.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha, pohled na Čínu očima Evropana a hlavně skvělého novináře. Kniha se čte velmi dobře. Některé části příběhu jsou velmi surové a hlavně je zde vidět, že Čína je pořád silně komunistická země, která toto částečně schovává za svůj rozvoj ve světě.

Ctucomamrada
16.11.2021 5 z 5

Čína je naprosto nechutné místo a věřím, že se při psaní a výběru výrazů musel tento novinář hodně držet zpátky. Tleskám tomuto počinu a autorově otevřenosti.