Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal

Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471422/bmid_novinarem-v-cine-yQK-471422.jpg 5 588 148

Novinářem v Číně série

Tváří v tvář současné Číně. Vzpomínky, dojmy a osobní prožitky zkušeného novináře. Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.... celý text

MKrat
08.11.2023 5 z 5

Kdo četl Divoké labutě, KNIHA HO NEUDIVÍ ....napsaná dynamicky, nikterak pžehnané, skvělý novinář,,,,,

Metuje
01.11.2023

Dal jsem tomu asi 130 stran a dva pokusy, ale je to zkrátka opakování dokolečka toho samého, Čína je špatná, komunisti na každým rohu, jasně, to asi všichni tak nějak tušíme. Do toho autor popisuje svoji práci reportéra, která by se klidně vešla stručně na jednu stránku. Kniha by mohla mít rozsah delšího článku, je zbytečně roztahaná. Přeskočil jsem na konec knihy, abych se podíval, jestli se styl psaní změnil, ale nikoliv. Možná je tak nejzajímavější střed knihy, ale to už nezjistím.

Mindy
15.10.2023 5 z 5

Děkuji panu Etzlerovi za to, že mi přiblížil práci zahraničního novináře.
Kniha se těžko hodnotí. Je mi těch lidí (v Číně) neskutečně líto. Ať se jedná o holčičky v gymnastické škole, sezónní dělníky, kteří se domů dostanou jednou za rok, nebo unesené děti, které jsou nuceny k otrocké práci v továrnách, a další a další a další... Rozhodně si pořídím druhý díl.

nemesis10
18.09.2023 4 z 5

Přesto, že tento žánr moc nevyhledávám, tahle knížka se mi líbila. Je to velice zajímavé čtení, i když poněkud depresivní až děsivé, když člověku dojde, že tohle je skutečnost ve 21. století. Sice se říká "Každý svého štěstí strůjcem", ale stačí se narodit ve špatné zemi a tohle neplatí...
Jen velká škoda, že se opět šetřilo na korektuře, to množství hrubek dojem z knihy dost kazí, tím spíš, že zrovna od novináře by člověk čekal dobrou znalost pravopisu.
(elektronická verze)

zweedy
14.09.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože jsem nenašla sílu zkouknout dokument nebe. A po epizodě v letadle jsem si řekla, že bude velmi otevřená. Země, kde skoro nevidíte slunce, marná snaha o záchranu životního prostředí i když peníze vydané byly, přesto doslova nedotečou do řek kam mají. Práce v uhelných dolech s jedním WC pro 900 lidí, boj s rakovinou a peníze na léčbu v nedohlednu. Unášení dětí na praci v cihelnách, zmrzlá úroda pro 100 tisíce lidí, zemětřesení. A když si myslíte, že už se nic horšího nestane ve dvou řádcích zjistíte, že vláda schválila použití krevní plazmi se žloutenkou a virem HIV. A to jste teprve v polovině knihy. O kontrolách odpadků, pokoje a neustálého dohledu ani nemluvě. Díky za skutečný náhled do této země.

Kasty
19.08.2023 5 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý, kdo si stěžuje jak se tu máme špatně. Vyprávění bez příkras a občas hodně drsné. Situace, které běžný turista jen tak nezažije. Nečekala jsem, že to bude takhle skvělý.

maja2712
07.08.2023 5 z 5

Při čtení prvních odstavců knihy jsem si říkala, jo jo, to budou asi nějaké výlevy, jak jsem udělal v životě něco špatně. O pár odstavců dál jsem si přála, aby stránky přibývaly a kniha neskončila. Co mě na panu Etzlerovi baví, je jeho zapálení pro novinařinu a emoce, které do svého povolání vkládá. Nejednou jsem si vybavila několik let starou reportáž z Číny, kdy proskakoval z televizní obrazovky k nám do obýváku, aby co nejvěrněji zprostředkoval trýznivou situaci tamních obyvatel nebo proud nepříznivých zpráv z Číny vyvážil nějakou zajímavostí. Kniha je nepřebernou směsicí rozmanité novinářské práce v této nesvobodné a komplikované zemi. Během čtení a po dočtení knihy přišlo i na mé oblíbené googlování ve starých archivech ČT, shlédla jsem snad všechny dostupné přednášky a poslechla rozhovory s panem Etzlerem. Velké díky! Těším se na další a další pokračování.

Miliarda
31.07.2023 5 z 5

Excelentní náhled do čínské mentality a čínských reálií. Tomáš Etzler podává úchvatný, byť značně znepokojivý popis toho, co Čínu nejvíce formuje. Ať už je to takřka nulová snaha o zlepšení životního prostředí, korupce, až znepokojivá moc komunistické strany či potlačování lidských práv. Na druhou stranu dokáže poukázat i na pozitiva, kdy jedním z hlavních je především laskavost lidí na čínském venkově, která celou knihou prostupuje. Vedle toho čtenář nahlédne i do autorových myšlenkových pochodů a osobního života, což v knize zaměřené především na popis jeho novinářské práce v Číně, nepůsobí překvapivě nikterak rušivě.

Kniha mě opravdu nadchla a mohu doporučit všemi deseti.

ondro20
18.07.2023 5 z 5

Kniha mě neuvěřitelně bavila od začátku až do konce a nemám ji co vytknout.

gab72
07.07.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha, jednoduše ve faktech. Skvěle se čte. Žhavý tip na povinnou četbu. V předešlých komentářích je napsáno snad vše .....tak jen....komunistický režim a život dělnické třídy....stále se mi vracely myšlenky George Orwella z jeho knihy "Farma". Co bylo dřív vejce nebo slepice?
Pan Etzler zmiňuje Jarmilu Ptáčkovou, Tibet, tibetskou kulturu a jiná menší etnika. Další zajímavé, bohužel smutné téma. Ale i nasměrování k naší osvětě, pomoci?
Opravdu kniha plná informací, otázek, zamyšlení....Děkujeme pane Tomáši Etzlere

GingerXX
05.07.2023

Když se úspěšný a talentovaný novinář Etzler z lásky k ženě ocitne v Číně a ještě o tom napíše knihu, už to samo o sobě je známkou toho, že to není jen tak! A taky nebylo. Čína je pro mě země vzdálená asi jako Měsíc, vím, že je, ale vůbec mě to tam neláká. Z pohodlí České republiky si jen těžko dokážeme představit, co to znamená, když jako jedinec vůbec nikoho nezajímáte. Někdy ani vlastní rodinu. Přesto žijete dál. Jste zvyklí trpět. Někdy ale odmítnete mlčet. Knihu Tomáše Etzlera jsem si koupila jako jednu z "někdy si ji přečtu". Po dvou letech jsem se k ní konečně dostala a lituju, že jsem po ní nesáhla dřív. Hluboce se klaním před panem Etzlerem a před každým jednotlivým Číňanem, který je obětí nelidského systému, a přesto si zachoval to, co nám v naší kotlině často chybí: Optimismus a víru.

muf-rodrigo
29.06.2023 5 z 5

Naposloucháno v audioverzi namluvené samotným autorem. Hned po pár odstavcích je jasné, že Tomáš Etzler je odvážný a grobiánský samorost a vůbec, ale vůbec s ním nemůže být jednoduché žít či pracovat, na druhou stranu svojí urputností, drzostí, až riskováním došel tam, kam nikdo jiný. A taky dělá chyby a nebojí se to říct. Příběhy vyprávěné v knize asi dobře reflektují čínskou realitu a vývoj čínské společnosti za zhruba 10 let. Taky se čtenář seznámí se zákulisím novinářské práce. Obojí je velmi zajímavé a vzhledem k neustálým konfliktům s čínským "gestapem", jak nazývá všudypřítomné policajty a tajné, se opravdu ani chvíli nenudíte. Co je ale skutečnou přidanou hodnotou, je popis prostředí a života lidí mimo velká města. Ta neutěšenost, děsná chudoba a přitom neuvěřitelná laskavost až naivita běžných lidí, totální zkorumpovanost systému, kdy místní papaláši jsou vlastně místními mafiány přicuclými na cecíku státních financí... Opravdu výborná kniha, další must have v knihovně i v papíru, protože tohle je dobré znát a šířit, hlavně až zaslechneme, že se tu máme špatně. Ne, fakt nemáme. Stěžujeme si, že nemůžeme jet na dovolenou, tam jsou lidi, kteří umírají a nemají na léčbu. Co se týče audioverze, pan Etzler neumí moc mluvit, natož pak namluvit audioknihu, zpočátku jsem opravdu trpěl, jak těžkopádně (ne)intonoval, ale pak mi ten jeho neotesaný neumělý styl projevu přestal vadit a k celému šílenému příběhu jeho života se vlastně i hodil. Zachytil jsem tam takový náznak možného pokračování, tak doufám, že autor ještě má nějaké karty v rukávu ...

maryska09
31.05.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha, psaná člověkem, který má vypsanou ruku a vlastní čtivý styl. Nejde o žádná suchopárná data, ale o zajímový, barvitý průřez čínskou kulturou a náturou. Doporučuju všem, kteří obdivují čínskou výkonost a pokrok a neuvědomují si, co se prezentuje světu a co je skryté. Díky pane Etzlere.

Toledo
31.05.2023 5 z 5

Tohle byla jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Informativní, zajímavá, skvěle napsaná a čtivá. P.Etzler dokáže popsat situace tak, že vás do nich vtáhne, přidá detaily, které rozhodně nejsou nudné a zprostředkuje vám tak svoji práci a atmosféru Číny na jedničku.
Také mi přijde, že je to člověk, který se s ničím moc neser... (omlouvám se za jazyk, ale tady to podle mě nejde jinak napsat), má své hodnoty přesně dané a podle nich jede stůj co stůj.
Parádní čtení, doporučuji všema deseti !

sinfulka
05.05.2023 5 z 5

Brilantní kniha, přečetla jsem jedním dechem.

Marcela52
25.04.2023 5 z 5

Zkušený novinář, který pracoval pro CNN a dostal se často do velmi nebezpečných situací nejen na Haiti, v Iráku a Afghánistánu, píše o tom, jak ho současná Čína překvapila. Velmi sugestivně ve svých vzpomínkách líčí, s čím se v totalitním režimu potýkají běžní lidé a co hrozí novinářům, kteří se snaží zveřejnit události, které se komunistická vláda snaží před světem skrýt. Fascinující a poučné čtení, které je díky řadě osobních zážitků velmi emotivní a napínavé. Moc doporučuji všem, kterým není osud naší planety lhostejný. Až knihu dočtete, pochopíte, proč je nebezpečné totalitní režimy nejen tolerovat, ale hlavně podporovat...

sporran
23.04.2023 4 z 5

Čtivé, zajímavé i děsivé, protože je to realita. O Číně mnohé tušíme, ale tohle?

gladya
17.04.2023 5 z 5

Pokud se nepletu, je to třetí kniha napsaná zahraničím zpravodajem ČT, kterou jsem četla. V porovnání s tím, co napsal Szántó nebo Řezníček, na mě Etzlerova kniha zapůsobila nejvíce. Není asi lepší, ale je víc osobní či jak to nazvat. A o Číně se čtenář dost dozví. To je dáno i tím, že se T. Etzlerovi podařilo dostat tam, kam se jiným cizincům dostat nepovedlo.

Lenka.P7
08.04.2023 5 z 5

Výborná kniha, i když samozřejmě zaměřená spíš na negativní aspekty života v komunistické Číně. Z podobných knih o pro nás exotických zemích (např. Szántó) jednoznačně nejlepší. Podrobnější vysvětlení by si zasloužil fakt, že z Číny se stává ekonomická velmoc. Je to jen v otrocké práci jejích obyvatel a jejich mentalitě? Po celou dobu komunismu u nás panovalo přesvědčení, že totalitní stát nemůže z principu věci v konkurenci s demokratickými státy obstát. Zářný případ je Rusko - ale u Číny to neplatí.

bralenka
20.03.2023 5 z 5

Vynikající. Jsem nadšená a zároveň obohacená o spoustu nových informací o komunistické Číně, hrůza....Autor to sepsal velmi čtivou formou, klobouk dolů.

eseje Čína paměti, memoáry novináři reportéři, reportérky, zpravodajové diktatura zážitky vládní sledování občanů (surveillance)

Tomáš Etzler
česká, 1963
2021  91%Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal
2019  92%Kdo ví, kde budu zítra
2023  91%Novinářem v Číně 2: Nezešílet!

Kniha Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal je v