Normálně jiní

Normálně jiní https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382749/bmid_normalne-jini-FOk-382749.jpg 4 230 76

Pokud ti nezlomí srdce, není to láska… ​Žádná rodina není ideální. Každá má svoje problémy. Devatenáctiletá Maddy dělí svůj život mezi práci ve fotolabu a péči o svou mladší autistickou sestru B, která vyžaduje celodenní péči. Stará se o ni společně s matkou a je smířená s tím, že už to tak bude napořád. Nemá čas na kamarády, na kluky, na věci, co ostatní v jejím věku běžně dělají. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže jí to nevadí. Rodina je přece nejdůležitější... S tím by ovšem nesouhlasil devatenáctiletý Albert. Jediné, o čem sní, je odjet z domu, od otce, který ho nikdy nepochválí. Albert je podle něj jen břídil a flákač, který nikdy nic nedokáže. Pryč od bratra, který si libuje v urážkách všeho a všech. Jednoho dne se Maddy a Albert potkají a toto setkání jim změní pohled na vše. Albert začne poněkud odtažité, a přitom okouzlující Maddy nadbíhat. Čím více se sbližují, tím více si uvědomují, že na své problémy nejsou sami a že jeden druhému mohou dodat odvahu věci změnit. Albert poprvé v životě poznává, jak silné může být rodinné pouto. Zamilují se do sebe, ale kromě lásky je čeká ještě jedna těžká zkouška. Jak se s ní vyrovnají? Novozélandská autorka Tammy Robinsonová se s vtipem a hlubokým porozuměním zamýšlí nad způsobem, jakým dokážeme plnit své sny, nad cenou, kterou jsme za to ochotni zaplatit, a nad sílou lásky, která nám umožňuje najít svou pravou rodinu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Cosmopolis

Differently Normal , 2017

Vknihách
03.08.2023 5 z 5

Hlavnou hrdinkou príbehu je Maddie, ktorej celý život sa točí okolo starostlivosti o sestru. Síce sa v starostlivosti striedajú s mamou, ale ona sa tejto úlohy statočne zhostila už ako 8-ročná a podriaďuje tomu celý svoj život. Uvedomuje si, že jej sestra je na pomoc odkázaná, na druhej strane v hĺbke duše túži po živote, aký vedú jej rovesníci. Bez zodpovednosti, bez akéhokoľvek ohľadu na potreby iného človeka.

V príbehu máme aj rozprávača Alberta, ktorého kapitoly sa striedajú s Maddie. Zo začiatku mi tento mladík pripadal ako taký čudák, no bol to mladý muž s veľkým srdcom, starostlivý, ohľaduplný, láskavý a bolo mi veľmi ľúto, v akej rodine musel vyrastať, čím všetkým si musel prejsť a vlastne žiť každý deň s kopou hlúpych poznámok na svoju adresu. Lámalo mi to srdce.

Vďaka Bee, autistke, sa Maddie a Albert spoznajú. Sledovala som vývin vzťahu, ktorý nebol jednoduchý, ale rodil sa z priateľstva, nezáväzne, no o to hlbším sa stal po čase. Albert si bol vedomý toho, že Bee je neoddeliteľnou súčasťou života Maddie a tak ju aj bral. Nie ako príťaž, nie ako kaziča rande a schôdzok. Bral ju takú, aká bola a vďaka tomu sa doňho Maddie znova a znova zamilovávala.

Autorka má veľmi príjemný štýl. Napriek ťažkým témam to podáva s ľahkosťou. Všetky trápenia postáv opisuje vhodne pre mládež, takže knižku by som odporučila od takých 14 rokov.

Myslela som si, že pri veľkom zvrate takmer v 3/4 knihy sa už nič nemôže pokaziť a naozaj som držala palce ako Albertovi, tak Maddie. No autorka mala s mojimi slzami svoje zámery a pred koncom na mňa hodila emočnú bombu. Najprv som neverila, čo som si prečítala, môj mozog to nechcel akceptovať.

V záverečných kapitolách som si poplakala s každou postavou, s mamou aj Maddie, rozčuľovala som sa nad otcom- ako toto mohol spraviť, ako môže byť taký chrapúň V konečnom dôsledku som zostala síce so slzami v očiach, ale s pokojom na duši.

Môže nás cudzí človek milovať a poznať viac ako vlastná rodina? Áno, môže! Žiaľ

Killerka
17.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Já upřímně řečeno nemám slov... Ten vztah, jaký měla Maddy k sestře. To je něco tak krásného! To, jak chápe a přijímá její diagnózu. Já jsem dospělá a já nevím, jestli bych jí něco takového dokázala odpustit, i když bych věděla, že za to nemůže.

E.T.007
16.05.2022 4 z 5

Pekný príbeh. Odporúčam.

broskev28
14.04.2022 4 z 5

Moc se mi to líbilo, a to nejsem cílovka. Ale zase možná víc chápu autisty, respektive ty, kdo o ně pečují, takže postava B mě velice zaujala.
Podle mě je to velmi dobře napsaný příběh, který ukazuje, že "normalita" je opravdu relativní, že navzdory pokřiveným rodinným vztahům může z dítěte vyrůst hodnotný člověk a že život sice není spravedlivý, ale přesto může být nečekaně skvělý. Madonna a Beyoncé, maminka fakt zabodovala!
Ovšem veliké překvapení pro mě byl železnec, teplomilný strom/keř z čeledi myrtovitých, původem právě z Nového Zélandu. A tuze by zajímalo pokračování tohoto příběhu, třeba po deseti/dvaceti i více letech.

Charmedka
25.02.2022 4 z 5

Kniha je vyprávěna z pohledu obou hrdinů, kapitoly jsou krátké, svižné a celé to vyprávění je moc milé. I láska mezi Maddy a Albertem je jemná, pozvolná a pro čtenáře nevtíravá. Vzájemně se podporují, učí se od sebe a objevují i jinačí způsob života, než na který jsou zvyklý.

Ač ke konci se z humormé a zamilované knihy stává drama a nejeden kapesník zůstane suchý. Já jsem tohle moc nečekala, takže jsem byla hodně vykolejená a kniha se mi vryla do srdce. Na první dobrou se jedná o průměrné čtení pro mládež, ale kniha je mnohem, mnohem silnější.

MonikaŠ94
18.02.2022 4 z 5

Takový nevtíravý náhled na život s autistickým příbuzným - jak se dá náročné spojit s příjemným (láska). Jak i přes "postižení" rodina neváhá dát svůj život. Milé čtení.

Eve.Z
24.01.2022 4 z 5

Skvělé čtení, začátek mě nejdříve neoslovil ale potom jsem se již začetla. Konec dost překvapil, dojemný příběh. Čekala jsem možná více rozuzlení v případě Albertovy rodiny celou knihu se řešilo komplikované vztahy v rodině, takže v tomto případě mi to přišlo takové nedotažené. Jinak příběh zajímavý určitě doporučuji přečíst.

Kalima206
09.11.2021 4 z 5

Za mě moc fajn oddechovka, která se mi četla jedním dechem.
Pro náctileté ideální volba :)

andulkas
21.09.2021 5 z 5

Nemám slov. Je to kniha, která ukazuje jaký život může být. Napínavá, skvělá a čtivá kniha.

airi
11.08.2021 4 z 5

Vím, že je to klišé, ale tahle kniha si našla v mém srdci speciální místo.

"Uvědomuju si, že B není člověk, kterýho by ostatní považovali za ,normálního´. Ale pro mě je prostě taková, jaká byla odjakživa a jaká má očividně taky zůstat. Jestli tohle není definice normálnosti, tak co?"
"Každý jsme jiní."
"Přesně."
"Normálně jiní." (str.115)

Terka.sturm
27.06.2021

(SPOILER) Konec téhle knížky hrozně bolel.....nějak jsem uvnitř tušila, že tam někdo zemře, ale myslela jsem si celou dobu, že to bude její sestra B....tohle strašně bolelo...

_Bára_
23.05.2021 3 z 5

Na tuto knížku jsem byla hodně zvědavá, a musím říct, že jsem na konci byla trochu zklamaná. Knížka hrozně rychle plyne a není vyloženě nudná, ovšem stejně jako děj rychle plyne, tak je i děj a celkově romantická linka dost uspěchaná. Líbilo se mi prostředí a chování rodin Alberta i Maddy. A nedá se ani říct, že bych se nějak dojala na konci. Celkově se jedná o poměrně průměrnou knížku a pokud máte čtenářskou krizi, tak tímhle si nějak nezničíte živote. Rozhodně se to ovšem nedá srovnávat s Tisíci polibky.

ještěrka38
21.05.2021 3 z 5

Kniha mi byla nabídnuta kolegyní a po přečtení anotace jsem si říkala proč ne, ale... Kniha je vyloženě spíš pro 16+ a vlastně mě moc nebavila. Nicméně konec mě hodně překvapil a rozbrečel. Kdo čeká romantiku s dobrým koncem, bude zklamaný.

Damonka12
01.05.2021 3 z 5

Spoiler na obálce knihy mě neuvěřitelně naštval. A hlavní hrdinové mi nesedli a přišli mi nudní, ale na druhou stranu působil příběh reálně.

ZoeChaya
19.04.2021 4 z 5

Knížka mi dala vše, co jsem v životě zažila nebo zažívám. Nějakým způsobem. Proto je mi blízká. Navíc se mi dobře četla, nenacházela jsem hrubky, vnímala jsem ji i hmatově, protože je krásně měkká. Prostě jsem si ji užila vícero smysly. Příběh sice je odhadnutelný, ale v této knize mi to nevadilo.

Pamima
17.03.2021 4 z 5

Přemýšlím jak tuto knihu popsat. Sice se určitým způsobem jedná o nějakou typickou teen romanci, ale je v ní i něco víc. Jak obálka říká, je tato kniha určena fanouškům dvou knih, které mají samy o sobě dost známý příběh. Proto jsem celou dobu čekala, kdy se něco stane. A upřímně? Dost mě to překvapilo, když to pak přišlo. Nečekala jsem, že to bude tak nešťastné a smutné. Pokud budete mít někdy náladu odpočinout si od klasických happy endů, nebude tato knížka špatnou volbou.

vendysantos
23.02.2021 5 z 5

Páni! Tahle knížka byla tak silná, velmi čtivá. Zároveň krásná i smutná. Samozřejmě, že mě dojala a rozplakala. Dobře je zde popsán autismus. Hlavní hrdiny příběhu si zkrátka zamilujete, oba jsou tak skvělí, hodní, dobrosrdeční. A osud je k nim tolik nespravedlivý. Albertova otce a bratra budete naopak nenávidět. Konec je velmi smutný, ale dalo se to očekávat, když se na obálce píše, že je to pro fanoušky knih Než jsem tě poznala a Hvězdy nám nepřály.
Jedním slovem – nezapomenutelné.

lenkavildomcova
12.02.2021 3 z 5

Na mě trošku moc "přeslazené".

simona5r
07.02.2021 4 z 5

Byla jsem nalákána tím, že se mi líbila kniha Než jsem tě poznala. A dostala jsem téměř vše, co jsem čekala. Až na to, že tahle kniha je snad ještě smutnější.

Roseblood
24.01.2021 4 z 5

Už dlouho jsem nic takového nečetla a nemohla jsem knihu odložit, takže jsem ji dala jak se říká na jeden zátah.
Ze začátku mi trošku vadilo použití vulgarismů. Kniha je čtivá, moc mě bavila. Děj je plynulý, seznamujeme se s hlavními postavami a jejich problémy, kterým čelí. Hlavní postavy mi byly sympatické, Maddy má autistickouv mladší sestru B a Albert má otce a bratra, kteří mu nerozumí.
Ten konec jsem tušila a trefila jsem se, stejně musím uznat, že už dlouho jsem u knížky nebrečela jak želva, jako tady. Je to moc pěkný, dojemný příběh, který stojí za přečtení.

Hodnocení: 4/5*