Normálně jiní

Pokud ti nezlomí srdce, není to láska… ​Žádná rodina není ideální. Každá má svoje problémy. Devatenáctiletá Maddy dělí svůj život mezi práci ve fotolabu a péči o svou mladší autistickou sestru B, která vyžaduje celodenní péči. Stará se o ni společně s matkou a je smířená s tím, že už to tak bude napořád. Nemá čas na kamarády, na kluky, na věci, co ostatní v jejím věku běžně dělají. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže jí to nevadí. Rodina je přece nejdůležitější... S tím by ovšem nesouhlasil devatenáctiletý Albert. Jediné, o čem sní, je odjet z domu, od otce, který ho nikdy nepochválí. Albert je podle něj jen břídil a flákač, který nikdy nic nedokáže. Pryč od bratra, který si libuje v urážkách všeho a všech. Jednoho dne se Maddy a Albert potkají a toto setkání jim změní pohled na vše. Albert začne poněkud odtažité, a přitom okouzlující Maddy nadbíhat. Čím více se sbližují, tím více si uvědomují, že na své problémy nejsou sami a že jeden druhému mohou dodat odvahu věci změnit. Albert poprvé v životě poznává, jak silné může být rodinné pouto. Zamilují se do sebe, ale kromě lásky je čeká ještě jedna těžká zkouška. Jak se s ní vyrovnají? Novozélandská autorka Tammy Robinsonová se s vtipem a hlubokým porozuměním zamýšlí nad způsobem, jakým dokážeme plnit své sny, nad cenou, kterou jsme za to ochotni zaplatit, a nad sílou lásky, která nám umožňuje najít svou pravou rodinu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382749/big_normalne-jini-FOk-382749.jpg 4.2205

Vydáno: , Cosmopolis

Differently Normal, 2017

Kniha Normálně jiní

E.T.007

Pekný príbeh. Odporúčam.

broskev28

Moc se mi to líbilo, a to nejsem cílovka. Ale zase možná víc chápu autisty, respektive ty, kdo o ně pečují, takže postava B mě velice zaujala.
Podle mě je to velmi dobře napsaný příběh, který ukazuje, že "normalita" je opravdu relativní, že navzdory pokřiveným rodinným vztahům může z dítěte vyrůst hodnotný člověk a že život sice není spravedlivý, ale přesto může být nečekaně skvělý. Madonna a Beyoncé, maminka fakt zabodovala!
Ovšem veliké překvapení pro mě byl železnec, teplomilný strom/keř z čeledi myrtovitých, původem právě z Nového Zélandu. A tuze by zajímalo pokračování tohoto příběhu, třeba po deseti/dvaceti i více letech.

Charmedka

Kniha je vyprávěna z pohledu obou hrdinů, kapitoly jsou krátké, svižné a celé to vyprávění je moc milé. I láska mezi Maddy a Albertem je jemná, pozvolná a pro čtenáře nevtíravá. Vzájemně se podporují, učí se od sebe a objevují i jinačí způsob života, než na který jsou zvyklý.

Ač ke konci se z humormé a zamilované knihy stává drama a nejeden kapesník zůstane suchý. Já jsem tohle moc nečekala, takže jsem byla hodně vykolejená a kniha se mi vryla do srdce. Na první dobrou se jedná o průměrné čtení pro mládež, ale kniha je mnohem, mnohem silnější.

MonikaŠ94

Takový nevtíravý náhled na život s autistickým příbuzným - jak se dá náročné spojit s příjemným (láska). Jak i přes "postižení" rodina neváhá dát svůj život. Milé čtení.

Eve.Z

Skvělé čtení, začátek mě nejdříve neoslovil ale potom jsem se již začetla. Konec dost překvapil, dojemný příběh. Čekala jsem možná více rozuzlení v případě Albertovy rodiny celou knihu se řešilo komplikované vztahy v rodině, takže v tomto případě mi to přišlo takové nedotažené. Jinak příběh zajímavý určitě doporučuji přečíst.

Kalima206
09.11.2021

Za mě moc fajn oddechovka, která se mi četla jedním dechem.
Pro náctileté ideální volba :)

andulkas
21.09.2021

Nemám slov. Je to kniha, která ukazuje jaký život může být. Napínavá, skvělá a čtivá kniha.

airi
11.08.2021

Vím, že je to klišé, ale tahle kniha si našla v mém srdci speciální místo.

"Uvědomuju si, že B není člověk, kterýho by ostatní považovali za ,normálního´. Ale pro mě je prostě taková, jaká byla odjakživa a jaká má očividně taky zůstat. Jestli tohle není definice normálnosti, tak co?"
"Každý jsme jiní."
"Přesně."