Nočný rozhovor

Nočný rozhovor https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122721/bmid_nocny-rozhovor-1Xv-122721.jpg 5 106 28

Bývalý vězeň koncentračního tábora a nevítaný Ausländer se vrací po válce do zničených Drážďan, aby našel svou bývalou lásku, místní Němku. V hotelu se seznámí s mladou recepční a tráví spolu dlouhé hodiny rozhovorem. On ji vypráví o své nenávisti a lásce k Němcům, o ztracených letech, o mrtvých kamarádech. Ona se mu svěří se svým stigmatem dcery aktivního nacisty, velitele zajateckého tábora, který byl po válce popraven za válečné zločiny. V knize je velmi sugestivně popsán letecký útok na Drážďany 14.února 1945.... celý text

růžovámakrela
04.03.2017 5 z 5

Kniha, která mi dala mnohem víc, než jsem od tenké brožky mně nic neříkajícího autora čekala. Mistrně, až s cynickou otevřeností rozebrané téma nacistické versus spojenecké viny ilustrované na životě ilegálních přistěhovalců ve válečných Drážďanech. Ač celkové vyznění knihy podporuje názor autora, prostřednictvím dialogu nesoucího se v hlavní dějové lince nabízí pohled z druhé strany, diametrálně odlišnou optikou, která se i při vší dobré snaze už z principu věci nikdy nemůže ztotožnit s myšlenkami autora-vypravěče.

borsalino_csfd
09.09.2016 5 z 5

Úžasná kniha o vině Němců na tiché či aktivní podpoře vzestupu Adolfa Hitlera k moci, který následně Německo zatáhl do "spravedlivé" války proti bolševismu a sionismu. Na druhou stranu se otevírá myšlenka ospravedlnění plošných útoků spojenců na čistě civilní cíle, které vyvrcholily v Hirošimě. Přestože Němci napáchali na světě mnoho zla, které nelze jakkoli omluvit, mají spojenci "bianko šek" na cokoli, od lokální či plošné odplaty? Úžasně emotivní příběh i zpracování.

evasamankova
07.09.2016 5 z 5

Ze všech možných úhlů probraná vina... Výborné...

AdamMez
01.06.2016 5 z 5

Jedna z neojbsáhlejších analýz poválečného pojetí kolektivní viny, jakou jsem držel v ruce, vmáčknutá na pár stránek novely.

dagmar5477
20.03.2016 5 z 5

Kniha k zamyšlení, četla jsem ji jedním dechem.

leos0925
18.05.2014 5 z 5

..v té knize je úplně všechno ..

maryzka
23.06.2012 3 z 5

Myslím, že to je částečně autobiografická kniha- autor se rozjel do Dráždan, kde se v kavárně potká s obsluhující dívkou a oba vypráví jak prožili nacistickou dobu a jak se s ní vyrovnávájí po určité době, Autor zhledisky uvěznění v koncentračním táboře, dívka z hlediska jaké je to být dcerou nacisty.

Hellou
29.06.2011 5 z 5

Odpoledne jsem sáhla do knihovny po dědovi, aniž bych věděla, co vlastně beru za knížku ... teď jsem dočetla a musím říct, že jsem četla jedním dechem :)