Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2428/mid_noc-na-karlstejne-09V-2428.jpg 4 1110 174

Tato divadelní hra je zasazena do doby Karla IV. na právě vystavěný hrad Karlštejn, který se má stát místem klidu pro českého panovníka. To je však narušeno nejen příjezdem bavorského vévody, ale i porušením králova zákona, který zakazuje všem ženám přístup na hrad. V jedné noci se zde objevují nezávisle na sobě hned dvě ženy, neť purkrabího Alena a královna Alžběta....... celý text

michaella03
17.02.2021 5 z 5

Jelikož film žeru, musela jednou na řadu přijít i knižní předloha :D.
Jako divadelní hra se to četlo velmi lehce, hodně rychle to ubíhalo a velmi se líbil jazyk, kterým je hra napsaná. A mile mě překvapilo, že do již zmiňovaného filmového zpracování byly přeneseny (skoro do písmene přesně :D) repliky postav. Za mě super.

koki.veru
07.02.2021 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Film znám skoro nazpaměť a bylo pěkně přečíst si i předlohu k filmu.

Martiiiik
05.02.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila :-) člověk zná film jak své boty, tak jsem byla zvědavá, o kolik bude kniha jiná.. a byla o dost.. některé pasáže jsou delší a propracovanější, jiné v knize vůbec nejsou.. ale bylo to velmi čtivé a tento příběh je prostě nádherný :-)

Adél784
03.02.2021

(SPOILER) Noc na Karlštejně...Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, hlavně díky skvělému hereckému obsazení:))))

Karel IV. nechce, aby na Karlštejně strávila noc žena ( včetně královny). Nezávisle na sobě se ale dvě ženy rozhodnou strávit na Karlštejně noc.
Královna Alžběta - manželka Karla IV., která si není jistá Karlovou láskou a cítí se zanedbávána.
Alena - neteř purkrabího, která se vsadila, že stráví noc na Karlštejně, protože díky tomu její otec svolí ke svatbě s jejím mílím Peškem.
Alžběta, díky pomoci biskupa Arnošta, stráví noc v předpokoji císaře, místo Peška Hlavně a zjistí, že ji její muž miluje. On ji v převleku za páže pozná.
Na hradě jsou také právě na návštěvě dva hosté - vévoda Štěpán a král Petr, kteří vyvolají rozruch, že na hradě je žena. Alžbětě se podaří uniknout, ale Alena je prozrazena.
Císař Aleně odpustí a Peška pasuje na rytíře, aby si mohl Alenu vzít za ženu.
V tu chvíli přijíždí Alžběta, která předstírá, že se ztratila v lese.

Jedná se o chronologickou divadelní hru o třech jednáních.

Doporučuji po přečtení knihy zhlédnutí filmu:)

Monike
30.01.2021 4 z 5

Film jsem videla nekolikrat, ale diky CV ted i knihu cetla. Dekuji bylo to pohodove cteni.

Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Velice známá klasika z pera Vrchlického.

stajka
12.01.2021 4 z 5

Filmové i divadelní zpracovaní mám moc ráda, nicméně v knížce je to malinko jinak, ale dost pasáží je doslovných.

VeruMalfoy
07.01.2021 5 z 5

Trošku mi trvalo, než jsem se začetla, tehdy to byla povinná četba na gymplu, ale pak už se to četlo svižně a lehce. Moc se mi knížka líbila, stejně jako film, který miluji.

PastorMal13
06.01.2021 5 z 5

Jsem mile překvapen četbou této knížky. Děj má hlavu a patu, postavy propracované, často i zazní i nějaký ten vtip či posměšek, no prostě příjemné zpestření jindy nudné povinné četby :D

ještěrka38
05.01.2021 4 z 5

Asi dobré říct maturantům ať si přečtou knihu. Film je super, ale v knize je to trošku jinak.. U maturity by jim filmová podoba neprošla.. ;-)

Elen telemna
31.12.2020 4 z 5

Miluji filmové zpracování, takže pro mě to bylo takové krátké oddechové počtení. Pohladí na duši, potěší, vyčaruje úsměv na tváři a dovolí vám odškrtnout si další knihu na seznamu maturitní četby. ;D

Any26
31.12.2020 5 z 5

Knížka je stejně úžasná jako film a rozhodla jsem se jí přečíst pouze na základě povinné četby a rozhodně nelituji.
P. S. Za mě je nejlepší zpracování podle knížky od MdB, hrané v Biskupském dvoře.

Cress
27.12.2020 4 z 5

3,5*
Film byl asi o kapku lepší, ale i tak jsem si to užila. Postavy více vynikly, krásně se četla, zasmála jsem se nahlas, což se často nestává.

MatoZu
23.12.2020 5 z 5

Nejsem ten typ, který by měl rád příběhy na téma láska, tohle je však výjimka. Noc na Karlštejně zbožňuju a to i filmové zpracování.

_Žanet_
01.12.2020 3 z 5

Knížka pro mě měla trošku pomalejší rozjezd a chvíli mi trvalo, než jsem se v ní zorientovala a dokázala se trošku více vžít do děje. Vzhledem k tomu, že je to už starší kniha, se mi četla hůř i kvůli archaismům, kterých se zde nacházelo dost, ale zhruba od poloviny knihy jsem si na to zvykla a nebylo to až tak strašné. I přesto mi v knize chybělo trošku více napětí a svižnosti, která by děj posouvala kupředu. Nicméně díky malému počtu stran se to celé v závěru nečetlo až tak špatně, zkrátka takový průměr, který už si podruhé určitě nepřečtu.

Nšo-či
01.12.2020 5 z 5

Krásné. Bavilo mě hledat tam filmové hlášky.

Hermiona419
15.11.2020 5 z 5

Krásná kniha,přečtená jedním dechem!

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Ideální jako povinná četba .. Filmové zpracování mám raději.

xolee
27.08.2020 4 z 5

Kniha se krásně a rychle čte. Vhodné jako nenáročné úsměvné čtení, ale i také k zamyšlení kdy Karel IV. popisuje svůj vztah k Čechům nebo pasáže o lásce...
Jako většina jsem viděla jako první film, takže jsem si podvědomě představovala Brodského, Brejchovou atd., film je pro mě dokonalý a i knížka se mi velice líbila.

Ran
04.06.2020 3 z 5

Kniha se mi četla dobře. Líbil se mi autorův styl psaní a vyprávění. Postavy, které se v příběhu objevují jsou velmi dobře napsané.