Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375538/bmid_nikdyus-zkousky-jez-podstoupila-mor-XOE-375538.jpg 4 491 131

Nikdyuš / Ničnever série

1. díl světově úspěšné série z kouzelnického světa. Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow , 2017

phedr
01.11.2018 5 z 5

Stylem psaní mi tato kniha hodně připomínala Harryho Pottera, už se těším na další díl (pokud bude)

Dani3
11.10.2018 5 z 5

Skvělé čtení, moc mě bavilo poznávat Nidyušský svět a jeho obyvatele.

V tomto kouzelném světě je možné snad úplně všechno. Vždyť kde jinde pohromadě můžete narazit na kentaury na kolečkových bruslích, na zpívajícího upířího trpaslíka, nebo se třeba projet na mluvící maxikočce.
Je tu tolik divných věcí, které jsou zdánlivě nemožné, ale v Nikdyuši jsou naprosto normální. Závidím autorce její fantazii a schopnost spojit dohromady tolik věcí úplně přirozeně.

Další díl si rozhodně nenechám ujít!

Arnien
30.09.2018 5 z 5

Krásné, milé, roztomilé, i když svým způsobem chvílemi kruté. Podobnost s Harry Potterem jsem tam viděla jen minimálně. Opravdu se mi knížka moc líbila a patří k nejehzčím, které jsem kdy četla. :)

ptoček
30.09.2018 5 z 5

Za prvé - přebal!! Když jsem ho uviděla, vylétla mi vzpomínka na první knížku HP. Za druhé - anotace!!! No jako nechat si ujít knížku, kterou přirovnávají k milovanému HP??? Ale pak jsem ji měla doma a přečtení jen odkládala. Nějak se mi nechtělo do něčeho, co právě "konkuruje" HP, HP prostě pro mě konkurenci nemá...a pak, jsem Nikdyuši dala šanci...a četla zase s tím pocitem, že začalo něco perfektního!!! Ano, mírná podoba s HP tam je, ale je to taky stejně promyšlené, skvěle napsané a určitě se těším na další díly! Nejen pro děti, je mi 32, počítám se mezi Potterheads a jsem ráda, že jsem Nikdyuši dala šanci, tleskám!!!

Bulma
18.09.2018 5 z 5

Výborná záležitost. Ne jen pro děti, ale i pro dospělé. (je mi 30 :D )
Dobrá připomínka Harryho Pottera i když opravdu jen připomínka. Ve skutečnosti toho moc společného nemají.
Ano bylo tam něco co mi vadilo, jako to, že vysvětlení některých pojmů přišlo až později v příběhu nebo vůbec. :D Ale nic to nemění na tom, že je to vážně dobré. :)
Moc doporučuji :)

Orange8knihomol
17.09.2018 5 z 5

Já prostě nemám slov! To byla tak úžasná knížka s neskutečně čtivým, milým, kouzelným a fantastickým příběhem o prokleté dívce Morrigan, kterou čeká krutý osud, protože má zemřít v Nejposlednější den věku, prý kvůli svému prokletí. Ale naštěstí se díky Jupiteru Northovi, jejímu patronovi, dostane do tajemného a kouzelného světa Nikdyuš, kde se svými novými přáteli a rodinou zažívá spoustu neuvěřitelných dobrodružství, avšak také si musí poradit se zkouškami, aby se stala členkou Divinské společnosti, do níž patří také její velmi slavný patron. Jenže nic není tak pohádkově snadné, nýbrž je i v Nikdyuši mnoho zákeřných, soutěživých a chamtivých lidí. A k tomu ji ještě neustále ,,pronásleduje" podivný muž Jones, jenž jí v Den předkládání nabídek nabídl místo ve své ,,společnosti", ale poté, co se zčista jasna vypařil z místnosti, v níž probíhal jeho pohovor s Morrigan, tak po nějaké době podepíše Morrigan smlouvu od J. Northa, který ji v Nejposlednější den starého věku odveze do Nikdyuše, takže ji zachrání před jisou smrtí. Jak to celé dopadne? Dostane Morrigan svůj zlatý odznak ve tvaru písmene D a přijmou ji do Divinské společnosti? A kdo byl vlastně ten podivný pan Jones doopravdy? Jestli chcete znát odpovědi na tyto otázky, tak si rozhodně musíte tuto opravdu originální, geniální, a velmi dobře zpracovanou knížku s vtipným, ale i napínavým a dobrodružným dějem, přečíst. DOPORUČUJI NA 100%! (Nejen pro děti, nýbrž i pro dospělé.)

Falda
16.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha plná děje ???? S HP bych ji vůbec nesrovnávala. Originální, velmi čtivý příběh. Oddychovka v jiném světě. Přesně, jak sem si ji představovala. Za mě 5 hvězd!

BlogKnihotání
12.09.2018 5 z 5

I když je kniha určena pro mladší čtenáře, tak je rozhodně i pro dospělé, kniha je velmi vtipná. A myslím si, že každý čtenář, bez rozdílu věku se u ní zasměje. Každý si zde přijde na své, myslím si, že každému kdo si ji přečte se bude líbit.

JajaCZ
07.09.2018 5 z 5

Zo začiatku som ku knihe pristupovala skepticky, no po pár stranách sa to rozbehlo a ja som sa do príbehu úplne ponorila. Síce nie som cieľová skupina, ale to mi nebrátilo v tom, aby som si túto fantastickú jazdu ohromne užila :) Teším sa na 2.diel. Konečne som sa dočkala fantasy, ktoré sa aspoň zatiaľ netočí okolo lásky dvoch mladých ľudí :) Áno, možno to má určitú podobnosť s Harrym Potterom, ale nie v deji, ale v pocite, ktorý som pri čítaní zažívala :)

mot33
02.09.2018 5 z 5

Super těšíme se na dvojku.A snad bude i vbrzku film.

blazensknizkou
29.08.2018 4 z 5

Tohle byla opravdu bomba! Myslela jsem si, že to bude nuda a až moc podobné Harrymu, ale nakonec to bylo fakt super!

LilianaFalcon
27.08.2018 4 z 5

Do páté hvězdičky chybělo málo, ale chybělo. Sice nápaditý svět plný barev, ale k páté hvězdičce by to potřbovala o něco originálnější příběh.

Dagros
26.08.2018 4 z 5

Super knížka! Chytlo mě to hned od začátku. Příběh byl napínavý, nevěděla jsem, co od toho čekat. Autorka má skvělou fantazii, bylo to čtivé. Doporučuju :)

Veru1992
25.08.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Sice je to fantasy pro děti, ale i já jako dospělá jsem si ji užila. Miluju HP a stejně jako ostatní jsem srovnávala a obávala se, ale jsem spokojená. To, že má v něčem podobný děj-řekněme to asi tak, že každá kniha je něčím podobná jiné, takže to bych autorce vůbec nezazlívala. Moje představivost si užila svoje-barevný Nikdyuš, grify postav a vše ostatní :-) A dokážu si představit krásné, filmové zpracování pokud by se toho ujal někdo schopný. Za mě jednoznačně 5 hvězdiček a doufám, že autorka bude pokračovat, protože už teď je mi líto, že jsem knížku dočetla!

julythreemosen
16.08.2018 5 z 5

Přiznám se, začíst se do této knihy mi trvalo déle, než jsem předpokládala a déle, než bych chtěla, nakonec mě ale přeci jen do svého dění vtrhla - no a pak už nepustila až do konce. Má vysoká očekávání samozřejmě plynula z neustálého přirovnávání Nikdyuše k Harry Potterovi a upřímně jsem si myslela, že pokud na tom něco bude, že mi to bude lézt na nervy, protože HP je jen jeden a nic jej nenahradí. Tato myšlenka se nade mnou vznášela vlastně po celou dobu čtení, protože jakási základní linie a myšlenka Nikdyuše opravdu jaksi kopíruje Kámen mudrců (nebo jsem si to vsugerovala, co já vím), faktem ale zůstává, že kniha je napsaná absolutně kouzelně, opět se setkáváme s nově vystavěným kouzelným světem, bohatými postavami, které si zamilujete, a děj plný akce. Každá stránka vás něčím překvapí a pořád je něco, kvůli čemu obracíte stránku za stránkou, až jste úplně na konci, kde pláčete, že nemáte po ruce další díl. Věřte mi, je to tak. Takže k této knize by mělo být přiložené varování: Je silně návyková! ... Jo a jen tak na závěr, miluju Fen a Howthorna - a kdo taky ne, že?

SarahRoyalAss
15.08.2018 5 z 5

Tohle byl skvělý zážitek. Knížka mě bavila od začátku až do konce.
Dobře se to četlo, postavy (hlavně Hawthorna, Fen a samozřejmně Morrigan) jsem si doslova zamilovala.
Děj je lehce předvídatelný, ale vždycky Vás něco překvapí. A ten svět... ten je naproto absurdní a to zbožňuju! Zpožděná doprava kvůli vikingům? Výborná záležitost! :D
Každopádně, opravdu hodně se to přibližuje HP (dost jsem při čtení měla i pocit jako u Karlíka a továrny na čokoládu), ale je to 100% jiné a úplně jedinečné. Těším se na další díly. :)

hana8062
15.08.2018 4 z 5

Morrigan má pech, podle všeho je zrozena k tomu, přinášet svému okolí smůlu. A je to dokonce oficiální, od útlého věku nese označení prokleté dítě a za vše špatné v okolí může ona, ať už je to rozbitá sklenka, výpadek proudu, zlomená noha dočista cizí stařenky či mrtvý kocour, vše jde na její účet. Jako všechny prokleté děti, musí ve svých jedenácti letech zemřít a nejhorší na tom je, že se toho téměř všichni z jejího okolí už nemohou dočkat. Věří, že pak smůla zmizí. Jenže Morrigan umřít nechce, není to fér. A tak velmi uvítá ochranná křídla tajemného, okouzlujícího Jupitera, který jak se zdá, dokáže obelstít i smrtící narozeniny. Vezme ji do neznámé, kouzelné země Nikdyuš, kde smí zůstat navždy pokud ovšem dokáže složit náročné a tajuplné zkoušky. Tohle byla knížka pro mne, ne náhodou je zbožňována HP fanoušky, je na velmi podobné vlně, čte se jedna báseň, hlavní hrdinka je sympatická a budete jí držet palce. Dočkala jsem se i magických zvířat a temných sil. 90%

welikedo
08.08.2018

Autorka v knize vytvořila kouzelnický svět a zároveň kouzelný příběh, který se nevyhne srovnání s knihami o Harrym Potterovi – magický svět, výjimečné dítě, záporák.
Příběh nemá úplně optimistický začátek, jak byste možná u knížky pro děti čekali. Hned v první větě prologu je rakev a v první větě 1. kapitoly zase mrtvý kocour. Obojí má na svědomí Morrigan Crowová, prokleté dítě, které může za vše zlé, co se kolem ní stane. Blíží se Nejposlednější den věku a Morriganin otec už se těší, až se své dcery zbaví, protože ta má podle předpovědi na své jedenácté narozeniny tragicky zemřít. Během poslední večeře ji ale nečekaně zachrání podivný návštěvník Jupiter North z Divinské společnosti a vezme ji s sebou do neobvyklého a magického světa Nikdyuš. Aby tam ale mohla Morrigan zůstat a od svého patrona Jupitera se učit, musí postupně splnit tři zkoušky. Jinak ji opravdu čeká smrt. Během pobytu se seznámí nejen s obrovskou mluvící kočkou, konečně si najde kamaráda, ale hlavně musí objevit i své výjimečné nadání a tu a tam se setkat, jak už to tak v každém správném fantasy světě bývá, s tím správným záporákem.
Nikdyuš má být první dílem připravované série, jsem zvědavá, jak se bude příběh dál rozvíjet a koho dalšího Morrigan v zemi Nevermoor ještě potká…
Knížka je určena spíš pro mladší čtenáře a tomu odpovídá i skvělý přebal, který musí zaujmout každého na první pohled. Myslím ale, že se bude líbit i většině dospěláků, vždyť kdo by neměl rád svět magie a podivných lidí. Těšte se na dorůstající lustr a Paraplovou dráhu!
Co mi na knize vadí nejvíc je název NIKDYUŠ, prostě se jako češtinářka nemůžu přenést přes to Š J. Zároveň mi připomíná mou oblíbenou knížku NIKDYKDE od Neila Gaimana.

Blanchidlo
31.07.2018 5 z 5

Vzhledem ke svému námětu se nevyhne porovnávání s Harry Potterem. Svým způsobem podobná zápletka - výjimečné dítě, záporák, kouzelné místo, kde hlavní hrdin(k)a pobývá, nezvyklý způsob dopravy, atd. A přesto jsou knihy naprosto rozdílné. Nikdyuš mě nadchlo! Prvních cca 80 stránek jsem se úplně nebavila, ale pak nastal zlom a já se od knihy nedokázala odtrhnout. Moc se těším na další díly, povedená kniha :)

Mischone
24.07.2018 5 z 5

Už bylo na čase po nekonečné řadě retellingů na Krásku a zvíře, aby se na světě ukázalo něco z jiného soudku. A je to tu! Úžasný příběh, který útočí na našeho známého HP a je opravdu skvělý! Kniha mě nadchla svou nápaditostí, spoustou nových vynálezů, schopností postav a celý příběh je velmi napínavý. Těším se moc na pokračování a vřele doporučuji všem, jakéhokoliv věku!

zlo přátelství magie australská literatura pro dívky dobro prokletí pro dospívající mládež (young adult) talent

Jessica Townsend
australská, 1985