Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2261 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Bája89
04.05.2020 5 z 5

Napínavé, plné tajemství, děsivé a zábavné zároveň. Prostě sen každýho čtenáře. Zrada na vás čeká na každém kroku. Nikomu nevěřte a utíkejte hodně rychle. Nikdykde jsem přečetla jedním dechem. Je to jedna z mála knížek, která nemá hluchá místa. Nebo si je aspoň nevybavuju. Gaiman zásobí čtenáře lehkým anglickým humorem, který v některých chvílích hraničí s černým. Prostě stará dobrá škola anglického humoru. Při zvyšování dávek si na něm můžete vypěstovat závislost. Napínavý od začátku do konce, občas nervy drásající příběh, kdy jste napnutí jako struna těsně před prasknutím. Tak by se dalo jednoduše popsat Nikdykde. Každá další kapitola je lepší a napínavější než ta předchozí. A postavy jsou prostě dokonalé. Největší posun je vidět právě u prosťáčka Richarda, který najednou dospěje. Navíc je kniha okořeněna Ríšovo myšlenkami, které se k nám dostávají jako útržky jeho imaginárního deníku, ve kterém ironicky komentuje vše, co se mu děje. A na konci dostane možnost volby. Zůstat a žít nebo se vrátit a přežívat.
Osobně jsem byla zkrátka nadšená a okouzlená. Jednou se k Podlondýnu, Dvířce, Richardovi a De Carabasovi vrátím.

„Zadíval se na kamenné schody vedoucí k Britskému muzeu a rozhodl se, že byly stvořeny, aby po nich tancoval Fred Astaire s Ginger Rogersovou.“

petgona
22.04.2020 5 z 5

Gaiman vie ako na to. Jedine, co som tu lutovala bolo, ze som to necitala po anglicky.

Mona-Lisa
20.04.2020 5 z 5

‌Brilantní balancování na hraně dětského/dospěláckého žánru. Byla tam temnota, britskost nejenom v lokaci příběhu i břitkost svižných dialogů, pohánějících děj čtivě až do konce. Je to jedna z těch knih, které nechcete, aby skončily. Miluju, jak čtenáře vrazí přímo do svého vesmíru a nezdržuje se úvodem o zákonech a pravidlech jeho světa. Dává prostor pro fantasii, což je typické pro jeho celou práci a jeden z důvodů, proč se po dočtení kterékoliv jeho knihy těšíte na další.

Twinny
25.03.2020 3 z 5

Po Zatmění (třetí díl Stmívání) jsem měla chuť na pořádné fantasy. Tak jsem sáhla po Nikdykde, které jsem měla doma, že aspoň bude o jednu nepřečtenou domácí knihu méně. Anotace, zdejší hodnocení a pověst této knihy mě velmi lákaly.
Fantasy není zrovna můj nejoblíbenější žánr, ale mám ho ráda. Mám ho ráda tehdy, když mě kniha dokáže opravdu zaujmout, má úžasný svět a příběh baví. Což tady tak úplně nefungovalo.
Bavil mě začátek. Občas jsem se zasmála. Po pár prvních kapitolách jsem se začala ukrutně nudit. První polovinu jsem četla týden a musela se do ní nutit. Každá přečtená strana bolela. Odpočítávala jsem strany do konce kapitoly, abych už konečně byla na konci. Na nějaké dvou sté stránce se příběh rozjel a já se nemohla odtrhnout. Poslední třetinu jsem přečetla na jeden zátah.
A ten příběh... Nevím proč, ale nebylo tam nic moc, co by mě táhlo dopředu. Vlastně mě rozuzlení přestalo po pár stranách zajímat. Je pravda, že na odhalení jsem reagovala, "to si děláš pr..." To mě překvapilo velmi. To ovšem nic nemění na tom, že jsem tu knihu chtěla s každou stránkou odložit a už na ní nikdy nesáhnout. Že by to bylo stylem? Těžko říct.
Světlou stránku pro mě byli pan Croup a pan Vandemar. Tato dvojice byla osvěžující a pasáže tohoto dua udržovaly mnou pozornost. Bez nich bych to asi nedočetla. Ostatní obyvatelé Podlondýna byli více či méně zajímaví. Rozhodně mnohem zajímavější než hlavní hrdina. Richard mi tam přišel tak nějak navíc.
Přiznám se, že tam bylo pár věcí, které jsem nepochopila. Možná jsem něco zásadního nepostřehla, protože jsem těžko držela pozornost prvních dvě stě stran. Třeba tam i některé mnou nepochopené věci vysvětlené byly. Jenže mám takový dojem, že ani autor nevěděl, jak co pořádně funguje a proč se některé věci staly.
Suma sumárum – dobrý začátek, strašný prostředek, skvělých pár stran před koncem, pár fajn postav. Takže slabší průměr – 2*.
Dva "dodatky" v mojí verzi byly super a přihazuji ještě 1*. Takže celkem 3*.

Když o tom tak přemýšlím - možná by povídky z tohoto světa byly lepší...

Jaruš7
24.03.2020 3 z 5

Jaksi chápu fascinaci podzemím, ať už je to jakékoli velkoměsto.
Z močálů labyrinty, to jsou počátky zrodu Londýna.
Dostat se do blučiště podzemí změní hrdinovi ledaco, nejen vidění, myšlenky raději nechá ustrnout neboť nebezpečí po záchraně zraněné Dooreen se mu život ocitne v říši , kde slib dluhu na jakoukoliv službu je víc než bohatství.
Citace:" Když se andělé zkazí, je to víc jak cokoli jiného."
Podlondýn je zvláštní společnost, a popravdě asi bych se musela nadýchal toho podzemí, aby se mi dostala pod kůži, a já tomu ve fantazii dala šancí.
Audiokniha v profesionálním podání M.Rumla.*****

Šikulko
23.03.2020 4 z 5

Prvé knižné stretnutie s pánom Gaimanom a určite nie posledné, odporúčam...

Šárušš
17.03.2020 5 z 5

Jedním slovem dokonalý. Zbožnuji fantasy knihy. To spojení nadlondyna a podlondyna v teto knize se mi moc libilo.

kapitan9556
13.03.2020 5 z 5

První beletrie od Gaimana a slintám si na kabát! Znám comicsovky...Sandman, 1602, knihy hřbitovní....ale tohle jsem nečekal. Vpadnul jsem a nebylo cesty zpět!!! Jedním dechem a s příběhem zažraným do mozku, na věčný časy!

Sorrow
03.03.2020 2 z 5

Neil Gaiman je autor, který mi už poněkolikáté dokázal, že jeho imaginace je zcela bezbřehá a hodná obdivu. Paralela mezi normálním Londýnem a jeho trošku pokrouceným obrazem v podobě Podlondýna je magická a myslím, že zejména pro Angličany velmi přitažlivá. Celý ten svět i na malém prostoru skutečně ožívá a zanechává ve čtenáři jistou stopu. Nikdykde je velkou měrou postaveno také na slovních hrátkách, které se bohužel příliš nepodařilo přenést do českého překladu (na což tedy upozorňuje v doslovu i sama překladatelka Ladislava Vojtková). Milé hříčky začínající už u jména hlavní postavy Doreen – odtud zkratka Door (dveře) - odkazující k její hlavní schopnosti, tak v případě českého překladu Dvířka moc nevyzní. Ač nerada, musím se přiznat, že na rozdíl od autorových ostatních knih, které jsem četla (Hvězdný prach, Koralina), mě nezaujal ani příběh samotný. Vlastně to jediné, co shledávám na celém putování hrdinů zajímavým, jsou právě postavy a prostředí. Obávám se, že je můj úsudek do velké míry ovlivněn audioknihou, protože se mi už podruhé za sebou stalo, že všeobecně kladně hodnocený příběh (před Nikdykde to byla ještě Prašina) načtený Matoušem Rumlem, se mi nelíbil. Nevyhovuje mi jeho práce s hlasem, při snaze upravit ho pro vyjádření odlišných postav sklouzává až k pitoresknosti, přičemž se domnívám, že ani nedodržuje zvolenou intonaci pro danou postavu, což samozřejmě poukazuje i na chybu režie. Mrzí mě, že se mi tak ikonický příběh nedostal pod kůži, ale aspoň si odnáším poučení, že knihy načtené panem Rumlem prostě nejsou pro mě.

Jasna007
13.02.2020 5 z 5

Kniha mi už nějakou chvilku ležela doma a tak jsme využila hned prvního tématu čtenářské výzvy a pustila se do ní. A jsem ráda, že jsem tak udělala. Nebyla to první Gaimanovka kterou jsem četla a jako obvykle jsem si hned zamilovala několik postav. Doporučuji!

Ossisa
31.01.2020 5 z 5

Zajímavá výprava do jiného světa. Čekala jsem takové to klasické fantasy plné akce. Ale chyba lávky. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale tak v půlce mě příběh pohltil a už nepustil. Přijde mi, že Nikdykde je třeba číst pomalu, jinak si děj ani některé slovní obraty člověk nevychutná. Před stylem psaní vůbec smekám, autor si hezky hraje se čtenářem (někdy spíš nehezky). :)) Cítila jsem asi jako hlavní hrdina, s jeho myšlenkami na začátku i na konci souzním.
Postavy obecně jsem si oblíbila, nejsou černobílé a mají své slabosti i přednosti.
Takže když to shrnu - příběh byl zajímavý, chytře napsaný, postavy sympatické, jako celek dobré. Jojo, některé věci nejsou takové, jaké se na první pohled jeví. ;-)

Schary
29.01.2020 3 z 5

Tak tři a půl hvězdy, čtyři je moc a tři málo. Čekala jsem asi něco velkého a proto možná i tak nízké hodnocení. Kniha se docela dobře četla, ale místy to bylo chaoticky napsané a já si to musela i dvakrát přečíst, abych pchopila, co tím chtěl spisovatel říct. Navíc tam za mě chyběl aspoň náznak romance...vztah s Jess za ni nepovažuji. Závěr knihy dává autorovi prostor k pokračování, tak třeba bude a já si ho ráda přečtu....

Janadvorackova
25.01.2020 1 z 5

To je řečí kolem téhle knihy.
Nebavila mě, dokonce k tomu nemám ani žádný, rádoby vtipný komentář.
Některé detaily měly potenciál, ale autor ho nevyužil.
Dva záporáci vzbudili sympatie, trošku. Asi proto, že to byly jedny z výraznějších postav.
Na začátku, když příběh působil realističtěji, mě to bavilo, ale postupem času, v průběhu poslechu, jsem se ocitla ve zhmotnělém záchvatu šílenství autora. Nevím, proč byl při vší té představivosti problém hodit udičku i ostatním. Když netuším, jak a proč svět funguje, nebaví mě ho prolézat.

Renushka
24.01.2020 3 z 5

Na rozdíl od jiných autorových knih mě tato nenadchla. Nápad se mi sice líbil, ale když jsem četla, jako by mi to vůbec nedávalo smysl. Souhlasím s Mirin1349, také jsem při čtení po chvíli ani nevěděla, co jsem četla.

paníDoylová
16.01.2020 5 z 5

Tahle kniha je moje srdcovka už mnoho let. Je s podivem, že jsem jí tehdy vůbec četla. Knihy mě moc v té době nebraly (puberta :D ). Ale tahle mě chytla a drží dodnes :D mrška jedna. Doporučuji přečíst všem, mužům, ženám, dětem radši nee :) to až později...

Tirisa
10.01.2020 3 z 5

Tak nějak bych jen opakovala, co už napsala Mirin 1349.

Vera Silent
29.12.2019 5 z 5

Velice originalni a mily pribeh. Prostredek sice trosku ztracel na dynamice, jak postavy pobihaly od certa k dablu, ale konec vygradoval nadherne. Asi nejvice na tehle knize ocenuji originalitu. Bavili me slovni obraty, prekvapovaly me autorovy napady a vubec jsem nevedela, kam ma pribeh namireno. Postavy jsou navic krasne lidske, coz je mozna nevyhoda pro ctenare zhyckane nabusenymi akcnaky a touzici po hrdinovi, ale pro me to byly sympaticke charaktery. Navic evidentne existuje takova vec jako hlavni muzska a zenska postava, ktere spojuje pouze pratelstvi a nikoliv postel, svete div se.

Gaiman rozhodne nezklamal a pokud Nikdykde neni povazovano za jeho nejlepsi knihu, tak o to lepe pro me, az se vrhnu na dalsi.

PetrCepek
21.12.2019 5 z 5

Kniha skvělá, komiks dokonce ještě skvělejší

martunka
20.12.2019 5 z 5

Kouzelné. Mám ráda Sandmana a tak jsem sáhla i po této knize. A musím říct, že to bylo úžasné dobrodružství! Přemýšlím nad tím, že si pořídím i Hvězdný prach...

katallinka
18.12.2019 4 z 5

Moc dobře napsána kniha. Mnohem lepší než Američtí bohové od tohoto autora. Myslím, že Gaimenovi tento žánr jde moc dobře.