Niet úniku

Niet úniku https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529246/bmid_niet-uniku-6593ee6b4a208.jpg 4 326 326

Černý led série

Mrazivá vražda v islandskej divočine a stopy zaviate snehom... Keď sa Karl vyberie na statok svojich známych, pretože sa mu už niekoľko dní neozývajú, ešte netuší, aká hrôza ho v ich vile čaká. Idylická islandská príroda ostro kontrastuje so strašným, nevysvetliteľným zločinom. Vyšetrovatelia Týr, Karolína a patologička Idunn sa snažia rozpliesť komplikovaný príbeh domácnosti, ktorá sa stala miestom hrozivej tragédie. Sóldís sa teší na svoju novú prácu na statku, ďaleko od ruchu mesta a svojho agresívneho bývalého priateľa. Potrebuje čas pre seba, aby sa rozhodla, kam bude smerovať jej nový život a dokončila diplomovú prácu. Ani netuší, že sa práve priplietla do siete šialenca. Do siete, z ktorej niet úniku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Lok lok og læs , 2022

Heli20
20.02.2024 5 z 5

Tak tohle byla jízda.Od Yrsy zatím nejlepší

Chillia
14.02.2024 5 z 5

Naprostá bomba! Pro Island mám slabost a teď i pro Yrsu. Strhující mrazivý příběh s atmosférou, která mě dostala od první stránky. A nepustila mě ani týden po dočtení. Napínavý děj je snad na každé stránce, knížku nejde odložit.

gordon13
13.02.2024 5 z 5

Yrsička, to je má islandská slabost! Její kniha mě nikdy nezklamala a tato
je prostě prvotřídní. Nabušená atmosféra plná tísně, nelze přestat číst!!
Tohle je skutečně na deset hvězd...po dočtení přetrvává mrazivý pocit!

Bee240
12.02.2024 4 z 5

Yrsa umí perfektně přenést čtenáře do prostředí ve kterém se příběh odehrává.

V tomto případě jde o luxusní usedlost někde na západě Islandu. Přidejte mrazivé počasí a osamělost usedlosti.
Perfektní prostředí pro někoho s chorým mozkem a touhou zabíjet.
A proč ne hned celou rodinu. Tak příběh začíná... nálezem brutálně vyvražděné rodiny.

Jak je to rozjeté na začátku, tak to pokračuje celou dobu.
Máme zde dvě dějové linky.
Z jedné strany tu máme policisty a jejich postup vyšetřování. A z druhé strany nakoukneme do života rodiny těsně před vraždou.

Obě tyto verze příběhu byli zajímavé.

Bavilo mě číst o vyšetřování...které bylo z větší části zaměřeno na policistu Týra, který měl sám děsivé tajemství a minulost...jen o tom nevěděl. Což mi přišlo jako skvělé zpestření této dějové linky.

Druhá dějová linka je z pohledu Sóldís. Ženy která pracuje jako pomocnice na již zmiňované usedlosti. Když narychlo přijme práci u bohatých lidí očekává nový začátek v životě...a samozřejmě dobré peníze.
Události které jí a celou rodinu provází od jejího příjezdu jsou děsivé.
A absolutní absence logického jednání dospělých členů rodiny jen všechno zhoršují.

Při čtení této dějové linky se mi opět potvrdilo, že co vypadá na povrchu dokonale bude zevnitř prohnilé. A přesně takto na mě rodina působila.

Kniha jako celek je mrazivý a tajuplný příběh jedné pokřivené rodiny.

Christie2020
09.02.2024 4 z 5

Skvělá a napínavá kniha, nemohla jsem se odtrhnout a chvílemi jsem se bála.
Jen nechápu Ásin divný motiv nevolat policii za každou cenu
Těším se na další díly se sympatickým Týrem a na to, jak se vyvine zápletka z dětství

VeruHoráková
08.02.2024 5 z 5

Tak tohle bylo hustý! Od autorky jsem četla již jednu knihu a to Kořist a byť mě příběh zaujal, styl psaní mi tam tehdy moc nesedl. Z nové knihy jsem tak měla trochu obavy, nicméně chtěla jsem dát Yrse ještě jednu šanci a dobře jsem udělala!

Na začátku příběhu se dozvídáme, že na odlehlém statku došlo k brutální vraždě rodiny a jejich chůvy a následně je děj příběhu veden ve dvou dějových linkách -  co se dělo na statku před vraždou rodiny a následně samotné vyšetřování vraždy. Kapitoly PŘED a PO na sebe hezky navazují, doplňují se, vysvětlují a v závěru se skvěle propojí. Obě dějové linky mě bavily, ale linku PŘED jsem vyloženě hltala a byla napjatá, co se tam ještě objeví. Dlouho se mi u thrilleru nestalo, že bych měla tak stísněné pocity a vyloženě potřebu vědět, co se tam stalo a to mě hnalo ve čtení dál a dál.

Linka PŘED je vyprávěna z pohledu chůvy Sóldís a její pohled na události mě bavil. Prvotní nadšený dojem z nové práce brzy vystřídal zvlášní dojem z rodiny, svíravý pocit, že je někdo sleduje a nakonec strach o život. Líbilo se mi, že i když se tam toho děje hodně a příběh je skvěle vykreslen, nebyla šance uhádnout, kdo je vrah. A i když od začátku víme, co se stalo, tak právě postupné odhalování celého masakru dělalo příběh stále napínavější.

Za mě to byl tak skvělý thriller z Islandu s napínavou atmosférou, který můžu jednoznačně doporučit. A opravdu mě těší, že se jedná o knižní sérii, další díl tak budu bedlivě vyhlížet.

Gugu
08.02.2024 4 z 5

Yrsa umí psát tak, že vás to chytne a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Ale...některé situace mi přišly nepravděpodobné/nereálné/nelogické (nevolat policii, ačkoliv se mi někdo očividně potuluje po domě? Nenainstalovat kamery? Divné...a na tom je v podstatě celá zápletka postavena). Ve finále i celkové rozuzlení na mě působilo rozpačitě. A za to dávám hvězdu dolů. Jinak jako napínavé čtení pro oddech doporučuji.

lexikon_tf
06.02.2024 5 z 5

Na nejnovější knihu od autorky jsem se nesmírně těšila. A jako vždy jsem po přečtení nadšená! Navíc toto je první díl nové série s vyšetřovatelem Týrem, tak se těším o to víc na další díly.

Příběh začíná nálezem čtyř mrtvol v jednom velkém domě. Najde je soused, který si o rodinu začínal dělat starosti. Dlouho je neviděl, určitě ani nikam neodjeli, protože auta parkují u domu, překoná tedy ostych a dostane se dovnitř, kde na něj čeká hrůzné překvapení.

Mladá studentka Sóldís se přihlásí na práci soukromé učitelky dvou dcer, které žijí s rodiči v odlehlém luxusním sídle na islandském venkově. Rodiče obou dívek jsou tak trochu zvláštní, ale Sóldís potřebuje tuhle práci, a tak se snaží potlačit neblahé ukazatele, že tam je asi něco špatně.

Ve vyprávění se střídá současná a minulá linka a my tak postupně odhalujeme, co se v onom domě stalo a do poslední chvíle, jak je u autorky zvykem, napjatě pátráme po pachateli. I tady byl příběh vyšroubován do nervydrásajících otáček a já, jako milovník thrillerů, jsem si opět velmi přišla na své. Zajímavá byla taky část s vyšetřovatelem Týrem a jeho minulostí. Uvidíme, jak se rozvine v dalším pokračování. Moc doporučuji!

lulucinax
04.02.2024 3 z 5

Pokud hledáte něco děsivého s nechutnými detaily, tohle je to pravé pro vás.
Kniha mě docela zklamala. Sledujeme dvě dějové linky. V jedné je vyšetřování brutálního vyvraždění rodiny, které na mě působilo nudně, hodně popisů a detailů. V té druhé je, co se stalo před tímto incidentem a ta byla zajímavá a bavila mě. Né, že bych se vyloženě bála, ale radši jsem knihu četla během dne, než večer před spaním :D
Přišlo mi, že některé věci byly nelogické. A taky mi úplně nesedlo samotné rozuzlení a zápletka.

Rosse
28.01.2024 4 z 5

Yrsa opět stvořila strhující detektivní příběh a nebála se jít od začátku do toho nejdrsnějšího tématu. I když v knize nebylo všechno do detailů popsané, má představivost jela na plné obrátky!

Tříčlenná rodina se snažila zapomenout na okolní svět a vytvořit si svůj vlastní daleko od všech.

Jednotlivé PŘED a PO kapitoly na sebe krásně navazují, takže se nám příběh doplňuje ve stejnou chvíli z obou pohledů.

Týr zjišťuje nejen zásadní informace k samotnému vyšetřování, ale i o sobě samém a svému dětství.

Na konci se dočkáme i nečekaného cliffhangeru, který vás, troufám si říct, navnadí na další díl! :-)

Za mě opravdu skvěle rozehraný příběh a věřím, že se nejen s Týrem seznámíme víc do hloubky!

IHT
26.01.2024 5 z 5

Pokud je Yrsa v necem mistr (ano, je! :)), tak to je staveni atmosfery.
Kniha ma dve dejove linky - vysetrovani pripadu vrazdy a dej pred vrazdou. Obe se mistrne protnou v zaveru. Prvni tretinu knihy se prakticky nic nedeje - vyborne se navozuje atmosfera osamelosti odlehleho statku...
Skvele je, ze i pres zajimave vystaveny pribeh a jeho prezentaci ctenar netusi, kdo je pachatelem. A ze az po docteni knihy si dava do souvislosti ty stripky a indicie (napr. z vypovedi svedku), ktere mu pomahaji slozit cely (dobre promysleny) pribeh...
Pribeh je opravdu mrazivy, mrazive hnusny a brutalni a temer zadna postava neni prilis sympaticka. Dokonce ani hlavni postavy detektivu :D Naopak je sympaticke, ze Yrsa v tymu kriminalistu nechala velmi okrajove vystupovat Huldara a Linu (bylo by divne, kdyby tam nebyli - na celem Islandu zije mene lidi, nez v Brne ;))

Yrsa je na mem top-ten listu, takze velka spokojenost.

zazvorka
25.01.2024 3 z 5

Dobře napsáno, stupňující se nebezpečí výstižně vykresleno. Nevěrohodná se mi ale zdá reakce aktérů na ohrožení ve chvíli, kdy jsou odříznuti a je evidentní, že někdo cizí má do domu přístup. Praktičtější, než jít do hajan, by jistě bylo zabezpečit aspoň část domu a stáhnout všechny na noc tam.
Styl autorky mám velmi ráda, píše opravdu čtivě. Série s Freyou mi však vyhovovala více. Na Yrsu už zřejmě dolehly severské chmury natolik, že teď vraždí až příliš plošně. A já mám raději, když aspoň někdo přežije. Přesto si další díly nenechám ujít, čtení je to dobré a třeba už aspoň nepobije děti.

ViolettaCh.
22.01.2024 4 z 5

Knížka se mi líbila, děj je veden ve dvou liniích, v jedné z pozice událostí před zločinem, což bylo velmi napínavé a mrazivé, v druhé z pozice událostí po zločinu, tedy vyšetřování. Na straně vyšetřovatelů tentokrát nedominoval Yrsin oblíbený detektiv Huldar, ale jeho podřízení. Děj je ponurý, umístěný do odlehlého koutu islandského venkova. Moment, který u detektivek vnímám negativně, je osobní souvislost detektivů s případem. Tady to bylo sice jen velmi okrajově (rozhodně žádný pachatel, což jsem v detektivce taky viděla), nicméně bylo to fakt zbytečné, tedy za to jedna hvězdička dolů. Knihu jsem si vychutnala ve skvěle načtené audio podobě.

karaliene
21.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Napětí a atmosféra se příběhu upřít nedají, ale protože jsem během četby zvyklá rozvíjet vlastní hypotézy, vždycky se cítím podvedená, když je vrah po většinu vyprávění totálně upozadněný a nastupuje na scénu až v samém závěru.

namornice
21.01.2024 4 z 5

Opravdu mrazivá detektivka s trochu strašidelnou atmosférou. Při poslechu sama doma jsem neměla daleko k tomu kontrolovat a zamykat dveře :). Zkrátka Yrsa ve skvělé formě. Napínavý děj, konec překvapil, vraha bych netipovala. Těším se na další knihy autorky.

kasavubu
21.01.2024 4 z 5

Opět velmi vydařená kniha od mé oblíbené autorky. Kdo byl skutečný pachatel, mě překvapilo, i když jsem mu úplně nevěřila, že by dokázal takhle chladnokrevně vyvraždit i děti. Těším se na pokračování.

cérka
15.01.2024 4 z 5

Yrsa opět "ťala do živého" a získala si mou pozornost ;)

Děj prvního dílu nové série je opět napínavý, mrazivý a skvěle vystavěný a přeci jsem jej na můj vkus až příliš často odkládala. Souhlasím s komentářem @katka.oo, nemělo to švih. Příliš mnoho kriminalistů a výsledky žádné a hlavně nikdo zajímavý a zapamatovatelný.
Těším se na pokračování, které vypadá velmi slibně ;)

Sixao
08.01.2024 4 z 5

Napínavé to bylo, odhalení pachatele bylo poměrně překvapivé, bohužel vysoko nasazenou laťku z předchozích sérií tato kniha nedosahuje. Postava vyšetřovatele Týra mi nebyla nějak zvlášť sympatická. Strohost, kterou obvykle u Yrsy vítám, tady místy dospěla až k cynismu. Další díl by mohl být u Týra zajímavější, jak bylo naznačeno v závěru.

katka.oo
07.01.2024 4 z 5

Není úniku .... mrazivý thriller z Islandu s napínavou atmosférou, dobré čtení, drsné, hodně drsné, od začátku víme co se stalo, ale to nic nebrání tomu číst dál a dál a chtít vědět, jak to všechno bylo, i přes to mi tam, ale něco málo chybělo, víc vyšetřování kriminalistů, děj se někdy trochu vlekl a nelíbila se mi linka s koňmi, nicméně celkově se mi knížka líbila, Yrsa umí psát výborně a jsem zvědavá na další díl.

Adinlea
02.01.2024 5 z 5

Hned na zacatek zduraznin, ze na Island me nikdo nedostane. Yrsa navodila takovou atmosferu, ze mi to bylo misty az neprijemne realisticke a zaroven hororove!
Dej preskakuje mezi dvema linkami - soucasnym vysetrovanim a minulymi udalostmi. Preskakovani je to velmi vydarene, nekolikrat se kapitola utnula ve velmi zajimavem okamziku ci prozreni.
Jak se linky casove priblizuji, tak ctenar doslova trne, prestoze od prvni kapitoly vi, co se stane/stalo.
Skvely zacatek nove serie!