Nic nekončí, nic neumírá

Nic nekončí, nic neumírá https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193831/bmid_nic-nekonci-nic-neumira-LXr-193831.jpg 4 19 3

Nejvyšší moudrost pro štěstí a útěchu. Skutečné tajemství života. Dokážeme si vskutku cenit života, nebo na něm jen lpíme vedeni strachem z neznámého, z toho, že v okamžiku smrti prostě přestaneme existovat? Vietnamský buddhistický mnich Thich Nhat Hanh nás za pomoci filozofie, výstižných analogií a návodů k meditacím provede cestou k podstatě smrti, strachu i samotné existence. S radostnou lehkostí a naprostou srozumitelností i pro „západního člověka“ nám dává nahlédnout do starých pravd, v nichž buddhističtí mniši a mnišky žijí už dva a půl tisíce let. Budeme-li mu naslouchat, pochopíme, že smrt není žádný strašlivý a definitivní konec. A že ani my, ani naši drazí ve skutečnosti nikam neodcházíme.... celý text

Eldar80
18.03.2015 4 z 5

Thich předává učení spíš jako básník než jako budhistický učitel. Mě osobně se kniha špatně četla, protože jsem rozumově založený a předání nauky v poetickém smyslu nedokážu příliš ocenit. Taktéž nevím komu přesně je kniha určena. Ti na které autor míří ji nejspíše číst nebudou, protože vyžaduje poměrně slušné pochopení toho jak se věci mají, a těm co to číst budou, bude možná vadit opakování nosných myšlenek. Je to tedy taková buddhistická báseň o tom, jak se vlastně nic nerodí a nic neumírá, ale jak vše dále pokračuje v jiných formách. Kniha je zaměřená na lidi, kteří inklinují k buddhismu a mají smrt spojenou s bolestnou ztrátou a vnímají ji jako definitivní konec. Thich se vůbec nesnaží o nějaké intelektuální vysvětlení toho, jak je tohle vnímání chybné, ale na mnoha příkladech ukazuje, že se můžeme na smrt dívat úplně jinak. Je z toho cítit autorova moudrost a hlavně po dočtení knihy v člověku zůstane velmi silný pocit útěchy. 80%

MissBlack
22.07.2014 4 z 5

Moc krásná knížka, když jsem si ji půjčovala, úplně jsem netušila, do čeho jdu, ale líbila se mi, bylo to příjemné první bližší seznámení s buddhistickými myšlenkami.

LBZ
02.07.2014 4 z 5

Pěkný výklad základních buddhistických náhledů. Místy jsem měl pocit, že to s tím opakováním přeháněl a něčemu - odosobnění - by se zase mohl věnovat více, ale celkově mohu doporučit.

buddhismus smrt moudrost úmrtí

Thich Nhat Hanh
vietnamská, 1926 - 2022
2019  86%Bez bahna lotos nevykvete
1999  90%Cesta k plnému vědomí
1994  83%Chodím a medituji
2014  80%Nic nekončí, nic neumírá
1996  88%Živý Buddha, živý Kristus

Kniha Nic nekončí, nic neumírá je v