Neznámému bohu

Neznámému bohu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26830/bmid_neznamemu-bohu-Wfv-26830.jpg 4 249 44

S požehnáním od umírajícího otce se Josef vydá do Kalifornie, kde si založí farmu. Věří, že ho otcova duše neopustila a že je vtělena do statného dubu, vedle něhož si farmu vybudoval. Po letech se k němu připojí i jeho tři bratři s rodinami a všem se daří dobře až do chvíle, než jeden z bratrů vystrašen Josefovým pohanským chováním dub setne...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

To a God Unknown , 1933

Stamby
11.07.2018 3 z 5

Důležitá kniha pro chápaní Steinbeckova díla v jeho celé komplexnosti. Zde je tématem výrazně jinde než ve svých vrcholných dílech, ale už zde je možné spatřovat určité typologie postav a především neuvěřitelné vypravěčské schopnosti.
Ačkoliv mě kniha poměrně bavila jsem rád, že se později Steinbeck dostal od tématu člověk a příroda spíše k sociálním otázkám lidské existence.

freejazz
30.03.2018 5 z 5

tak ako vždy, Steinbeck je famózny.
našiel som tú knihu kdesi vo výpredaji za pár centov. nádherné vydanie z roku 1970, kedy vyšla v náklade 96500 kusov. výborný preklad. zvláštne ilustrácie. ale hlavne kniha nedotknutá - niektoré listy som musel prerezávať, takže som bol určite jej prvý dočitateľ... možno ju niekto skúsil čítať, ale Steinbeck nie je pre každého.
tá farbotlačová nuda, ktorá tu reprezentuje dielo, je hrôza. existuje spôsob, ako to zmeniť? neviem, kto je Valentino Sani, ale miera nevkusu jeho obálok je koncentrované zúfalstvo. keby bola súťaž o najhoršieho autora obálok, určite by sa umiestnil niekde na popredných miestach.

MOu598
18.01.2018 5 z 5

Autor je Mistr. Co dodat.

dalebacek1982
08.01.2018 4 z 5

Můj první (a teď už vím, že určitě ne poslední) Steinbeck. Krásně vyprávěno, až do konce jsem netušil, co se vlastně za vším skrývá, jak to skončí, a o co vůbec jde... Krásná kniha. Děsí mě jen ten cover, co je zde. Tohle opravdu někdo vydal? To je strašné! Já měl nádherně ilustrované vydání z roku 1970.

aktijnov
12.05.2017 5 z 5

Pro mne je to jedna z nejlepších Steinbeckových knih.

BrozaM
08.05.2017 3 z 5

Já jsem s Josefem sympatizovala dokud v jeho hlavním zájmu byl obrovský strom, ve kterém viděl svého mrtvého otce. Tahle myšlenka se mi velmi líbila. Co se dělo od té doby, kdy byl strom "zabit" se mi už moc nezamlouvalo, na můj vkus již trochu přehnané.

hystericwidow
25.04.2017 2 z 5

Zatím nejslabší věc, kterou jsem od autora četla... Což o to, i zde Steinbeck ukazuje, že je mistr vypravěč. O něco, respektive o hodně slabší byl už příběh, točící se kolem spirituální linie. Když čtete Steinbecka, a máte pocit, jako byste četli spíš Stephena Kinga, je to celkem wtf...

Iljaajli
31.01.2017 5 z 5

Uctívání Země původních obyvatel Ameriky se prolíná s vírou příchozích a vytváří něco o čem možná ani autor netuší, o co přesně jde. Pro mě jedna z nejlepších knížek o síle přírody a jejím prožívání.

minirock
10.09.2016 3 z 5

Knížka vypráví o osídlování Západu ale kovbojka to není. Spíš román o lásce k zemi, která člověku dává vše co potřebuje. Někdy ale dokáže být i hodně krutá, což je právě tento případ. Mě ale tato kniha se silným náboženským podtextem nějak nechytla, myslím že Steinbeck napsal lepší.

kuky921
01.08.2016 3 z 5

Knížka se mi dobře četla, ale zejména konec už byl pro mě trochu mimo. Zkusím asi příště jiný román od tohoto autora.

carcassonna
24.06.2016 5 z 5

Zasa nesklamal. Kratšia kniha,ale o to kvalitnejšia. Je o osobnej morálke a náboženskej viere. Avšak Steinbeck nesúdi, dáva len pohľady a na konci Vás nechá, nech sa sami rozhodnete, čomu chcete veriť, a kto reprezentoval to svoje vierohodnejšie. Je to ten typ knihy, o ktorej premýšľate ešte aj po dočítaní - je temná, možno depresívna, tajomná a podnetná.

LadyKet
07.03.2016 3 z 5

Úplně mě to nenadchlo. Asi jsem od toho čekala trochu víc. Ale chápu, že se to někomu může líbit.

petr7416
17.02.2016 5 z 5

Geniální kniha o tom "nejzákladnějším" náboženském vztahu, jeho syrovosti a realitě. Něco, co jsme většinou už dávno v sobě přetloukli. Asi ne kniha pro každého.

Looka2
03.09.2015 4 z 5

80% Ve výsledku hodně zajímavá kniha. Vůbec nevím co si o hlavním hrdinovi Josefovi myslet.

lenya
29.07.2015 3 z 5

Na knize mě nejvíc zaujalo soužití hlavního hrdiny s přírodou, líbila se mi "živočišnost" knihy. Strom, koně, půda, jeskyně - symboly života... Ale souhlasím s komentáři níže, některé pasáže prostě byly trochu nudné... Také jsem čekala od Steinbecka asi trochu více, ale pořád je to skvost. Knihu nelze číst bez rozmyslu, člověk se nad obsahem musí zamyslet, potom má čtenářovi co říct.

steffinka
27.05.2015 3 z 5

Kniha zaujimava. Niektore lyricke pasaze ma vsak dost nudili.

Ivaksa
07.01.2015 3 z 5

Na Steinbecka katastrofální nuda. Jeho Hrozny hněvu a Na východ od ráje jsou literární skvosty ale tohle bylo utrpení. Nejen, že děj se šíleně vlekl, ale ani ta pointa nebyla nijak zajímavá. Nehledě na to zbožn'ování a až nesmyslné ikonizování hlavní postavy. No, mam to díkbohu za sebou. :-)

Nahnilaruka
11.09.2014 3 z 5

Předností tohoto díla je především květnatost popisu postav, jejich charakteru a prostředí. Děj se tak nějak táhne, nic se neděje, občas někdo umře nebo odejde. Je zde vyzdvihována a popisována příroda a její spojení nejen s člověkem, ale se vším živým Některé myšlenky lze vyložit více způsoby, a však všechny jsou mi spíše cizí.... čekal jsem více, zklamán 60%.

Pawlisman
11.09.2014 4 z 5

Skvělý Steinbeck, od kterého se dá číst vše. Příroda a staré časy bez přikrášlení, kterážto příběh má hlavu i patu. Jeden z top 20 světových autorů ever.

džej
09.02.2014 4 z 5

Spojení s přírodou a vykreslení zvláštní (k lidem odtažité) postavy Josepha Wayna udává tón prvních i posledních stran tohoto příběhu. Mezitím se objevuje drobnokresba života v kaliforském Mariánském údolí - v místě, kde se lidské charaktery vyostřují - Steinbeck svým postavám rozumí a hledá i objasňuje motivy jejich činů. Celý děj je ale poznamenán přítomností jakési skryté vyšší pravdy nebo víry v to, co člověka přesahuje. Každý z nás si však odpověď stejně musí najít sám :-)